Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja C.O. i C.W.U Junkers Suprastar KN 36-8 DP

30 Lip 2012 13:43 8124 8
  • Poziom 17  
    Witam

Instalacja przedstawiona na poniższym rysunku działała 15 lat. Po tym okresie strzeliła nagrzewnica w zasobniku.Ze względu na fakt, iż zaistniała okazja dokonałem konserwacji pomp no i mam zamiar trochę przebudować instalacje. Dodam, że naczynie zbiorcze C.O. było dwu krotnie za małe !

Tak wygląda instalacja zalecana przez producenta

A tak ja chce zrobić

Co o tym sadzicie?
    Jest to piec dwu funkcyjny z pełnym sterowaniem elektronicznym więc rozumiem że zawór trójdrożny jest zbędny.
    Prosił bym również o zwrócenie uwagi na zawór upustowy i zawory zwrotne gdyż u mnie są trochę inaczej niż zaleca producent.
    Drugim aspektem jest sposób podłączenia zasobnika.

Aktualnie ma być użyty zasobnik BIAWAR ale w instrukcji mówią by go podłączyć na odwrót niż Junkers przewiduje !

No i kto tu ma racje :D

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Zastanawiam się czy podłączenie zalecane przez junkersa ma wpływ na trwałość wężownicy. U dołu zasobnika jest prawie zawsze zimno. A jak ciągle jest tam dostarczana duża różnica temperatur przekraczająca 50 stopni C to emalia którą jest pokryta wężownica może się kruszyć. Na pewno w systemie junkersa będzie szybciej podgrzewana woda gdyż szybciej zostanie oddane ciepło do zasobnika. Ale zadzwonię do producenta zasobnika zobaczymy co powie.
    Większym problemem jest schemat i prawidłowość jego wykonania
  • Poziom 17  
    Ogólnie producent zasobnika odpisał mi że sposób podłączenia jest dowolny i można go podłączyć jak się chce. Oni zalecają jednak odwrotnie niż producent pieca.

Czy ktoś mi pomoże ze schematami?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli producent zamieścił schemat podłączenia zasobnika to trzymałbym się tych wytycznych. Schemat junkersa dotyczy podłączenia kotła KN do zasobnika SK (na zasobniku są oznaczenia gdzie co podłączyć). Chcesz podłączyć teraz Junkersa do Biawara to podłącz go zgodnie z wytycznymi Biawara. Sposób podłączenia może mieć wpływ na to czy wężownica będzie się zapowietrzać. Nie zapomnij o zaworze zwrotnym i o automatycznym odpowietrzniku jeżeli będzie zasyfonowanie....Jeżeli chodzi o montaż zaworu upustowego przed pompą na ssaniu to sądzę że nigdy on nie zadziała - ma on za zadanie wyrównać ciśnienie wytwarzane przez pompę stało-obrotową między zasilaniem a powrotem w momencie domykania się zaworów termostatycznych na instalacji.
  • Poziom 17  
    Ale zawór upustowy UV na schemacie jest za pompą i za zaworem zwrotnym ! Pomiędzy wejściem na grzejniki i powrotem (duże podwójne kółko to grzejniki). Jest zresztą w legendzie opisane.

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

A i jeszcze jedno pytanie czy ze względu na oszczędności-straty ciepła użycie zaworu trójdrożnego z termostatem ma sens na pompie obiegowej C.W.U w celu ustawienia stałej temperatury na dopływie do pompy i zmniejszeniu przepływu(strat) ciepłej wody.

• Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli UV jest za pompą i zaworem zwrotnym, to pompa będzie to kręciła w "kółko"... Z kolej montaż zaworu termostatycznego F na cyrkulacji bez sensu, raczej zastanowiłbym się nad sterowaniem czasowo-temperaturowym (zegar+termostat przylga).
  • Poziom 17  
    Na cyrkulacji jest sterowanie czasowe z pieca. Natomiast termostat przylgowy jest ciekawym rozwianiem tyle że szkoda pompy. Co chwilę pompa by się włączała i wyłączała a nie jest to zdrowe dla silnika. Ok poczytałem o zaworze trójdrożnym termostatycznym i już rozumiem. Ma on za zadnie utrzymywanie stałej temperatury na wyjściu a nie stałej temperatury na wejściu. Szkoda że nie robią takich które by działały na odwrót .

Natomiast odnośnie tego zaworu zwrotnego i upustowego to nie rozumiem. Zawór zwrotny pełni funkcje zapobiegania przed cofaniem się wody. Natomiast zawór upustowy otwiera się gdy ciśnienie będzie za wysokie bo np: zamkną się wszystkie termostaty i wtedy woda ciepła będzie wracać do pieca. Dobrze rozumiem?

Natomiast ten zawór kulowy po lewej stronie od pompy i zaworu zwrotnego C.O. będzie normalnie zamknięty. Więc woda nie będzie krążyć wkoło Macieja. Jest on tylko po to by można było wstecznie płukać instalację grzejników oraz filtr i separatora zanieczyszczań F (dzięki temu zaworowi kulowemu można pominąć zawór zwrotny i pompę).

Dodano po 56 [minuty]:

He

Ale dzięki koledze znalazłem sam u siebie błąd. Chodzi tu o zawory odcinające obieg grzewczy. Były w złym miejscu. Dlaczego ?! No bo jak bym zakręcił zawór na powrocie z grzejników a pompa by działała to mogło by rozsadzić instalacje, gdyż pompa by ładowała w nieskończoność instalacje grzejników a powrót był by zamknięty i bum. Natomiast jak bym zamkną zawór kulowy przed pompą C.O. to by się mogła pompa spalić.A tak to zawór upustowy nas chroni. Genialne!!

Zastanawiam się tylko dlaczego ludzie z Junkersa dali ten zawór zwrotny na powrocie z obiegu grzewczego a nie przed pompą tak jak ja myślę i chyba już wiem. Wiadomo że jak woda w kaloryferach stygnie to się jej objętość zmniejsza(kurczy się). Według schematu Junkersa w momencie wyłączenia pomp woda pobierana przez obieg grzewczy w skutek kurczenia się będzie z wyjścia pieca bo zawór zwrotny nie pozwoli na cofanie się zimnej wody (jest to bardziej wydajny energetycznie układ).
    Natomiast z mojego punktu widzenia układ Junkersa jest bardziej niebezpieczny, gdyż pompa ani piec nie są zabezpieczone przed pływami i cofaniem się wody wynikającej z różnicy ciśnień ( w momencie wyłączenia pompy). Po za tym jak stanie zwór zwrotny to rozsadzi instalacje. Więc zostanę przy tym schemacie.

A no i te zawory zwrotne jak się popatrzy na oryginalny schemat są na wyjściu z obiegów grzewczych by woda się nie cofała na pozostałe obiegi do zaworów trójdrożnych. No ale ja tego problemu nie mam