Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

C# - Odbieranie danych z COM'a, przepełnienie bufora?

party_pok_er 30 Jul 2012 13:54 4938 31
 • #1
  party_pok_er
  Level 9  
  Witam mam taki problem z którym muszę się uporać. Mianowicie odbieram dane po RS-232 taką funkcją:

  Code: csharp
  Log in, to see the code

  Zastanawiam się czy istnieje jakieś ograniczenie przesyłanych danych tzn. wysyłam np 42 znaki przez COM'a i jak chcę to wyświetlić w różnych textboxach to wyskakuje błąd że index wykracza poza granicę tablicy. gdy wysyłam znaków max 32 jest ok jak więcej to się sypie. czy ktoś wie jak to rozwiązać ?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  gaskoin
  Level 38  
  A mógłbyś pokazać kod wstawiania tego w różne textboxy ? Nie pokazałeś kodu który sprawia problemy, nie ma tu żadnej tablicy, poza której indeks mógłby wyjechać :) Btw masz delegata MethodInvoker, ma właściwie taką samą konstrukcję jak EventHandler ale jakoś ładniej wygląda przy invoku.
 • #3
  party_pok_er
  Level 9  
  No więc
  Code: csharp
  Log in, to see the code

  program do odbierania po RS'ie mam stąd:
  http://csharp.simpleserial.com/

  Raczej nie chodzi tu jednak o RxString tylko to moje tab_str[]. Do jednego texboxa odbieram elegancko wszystko dowolną ilość znaków ale jak to tu podzielę na te textboxy czy to 8 czy 4 to w sumie nie może w nich razem być więcej niż 32 znaki (razem ze znakiem "spacji ")
 • #4
  gaskoin
  Level 38  
  Pomijam fakt bezsensowności 90% kodu jaki napisałeś i skupię się na problemie:

  party_pok_er wrote:

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  Ten kod jest zapewne wzięty z innego tematu (nawet domyślam się którego) i on nie zadziała tak jak chcesz. Skąd pewność, że po splicie tablica będzie miała 8 elementów ? Nie ma znaczenia to, że ją zadeklarowałeś jako tablica 8 elementowa, ponieważ Split zwróci nowy obiekt tablicy, który równie dobrze może mieć rozmiar 0 albo i 100000. Nie ma znaczenia też to, że do kompa wysyłasz ciąg 1 12 123 1234 12345 123456 78 91011, bo on czym będzie dłuższy, tym większe prawdopodobieństwo, że przyjdzie pocięty na kawałki, np w co gorsza takiej postaci: 1 12 12|3 1234 1234|5 12345|6 78 9|10|11. U Ciebie właśnie tak się dzieje, tyle, że odbierasz którąś jego tylko część, która nie ma 8 elementów. Jak w przykładzie - odbierasz 1 12 12, robisz Splita, który zwraca 3 elementy i odwołujesz się do 8 elementu.

  Jeśli ramka ma stałą długość możesz ustawić property ReceivedBytesThreshold na wartość równą długości ramki w bajtach. Jak nie ma stałej długość, to zajrzyj do tematu z którego wziąłeś ten przegienialny kod i zastosuj się do moich wskazówek.

  PS - dlaczego nie używasz debugera ? Gdybyś go użył, to byś od razu zobaczył co się dzieje.
 • #5
  party_pok_er
  Level 9  
  kod sam "wymyśliłem" bo skoro wysyłam jakiś strumień i są tam spacje separujące to sobie splitem mogę podzielić. Ktoś mi sugerował zastosowanie tablic dynamicznych to jest dobry kierunek ? Dlaczego aż 90% jest bez sensu. ramka jest różna raz może przyjść 20znaków raz 80. Dobrze to działało mi na początku nie potrzebowałem powyżej 32 znaków ale się plan zmienił i nie działa tak jak trzeba.
 • #6
  gaskoin
  Level 38  
  No to zobacz tutaj:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11117601#11117601

  Co warto by zmienić - metodę Clear, po grzyba czyścić tak te textboxy ? Jak zastosujesz się do porady nr 1 z postu podlinkowanego to możesz to zrobić w pętli. Można to też zrobić inaczej bardzo elegancko, ale wymaga to trochę gimnastyki, opis znajduje się tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10822786#10822786 . Jest tam trochę inny przykład ale można tutaj zrobić podobnie. Robisz sobie obiekt do zbindowania, w którym masz stringi (czy wartości liczbowe, cokolwiek). Podpinasz je do textboxów, i zamiast czyścić wszystkie textboxy, wkładasz "świeży" obiekt do binding source. Możesz też zrobić w takim widoku metodę, która wypełni dane, wpiszą się one magicznie same wtedy do tekstboxów. Generalnie warto to znać i używać :)

  To co jeszcze jest takie sobie - RXString. Można go przekazać w parametrze zamiast przez pole.

  I jeszcze ciekawostka, o której mało kto pewnie wie :)

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  Po takim zabiegu, property IsOpen zawsze będzie false, bo ono nie wskazuje faktycznego stanu portu, tylko wskazuje, czy wcześniej nie wywołałeś na obiekcie SerialPort metody Open() . Tak więc jak coś innego w międzyczasie zajmie port to niestety nie zostanie to wykryte. Jak uruchomisz równolegle dwa takie programy i w jednym otworzysz port, to drugi i tak będzie wskazywał, że port nie jest otwarty. No i btw takie rzeczy jak numer portu i szybkość transmisji można wrzucić do pliku konfiguracyjnego zamiast zaszywać to w kodzie. Jak nie wiesz jak, to też mogę to opisać.
 • #7
  party_pok_er
  Level 9  
  Ok bardzo fajnie że chcesz pomóc. Ale mi nie zależy tak bardzo na tym żeby było ładnie i full profesjonalnie tylko na tym żeby działało po najmniejszej linii oporu. Z tego co tam widziałem to jest to trochę wymagające a nie o to mi chodzi żebym się zawiesił na próbie napisania jakiegoś kodu. Wszystko powoli bez pośpiechu (jeśli chodzi o zawiłość kodu) ale oczywiście doceniam Twoją pomoc będzie na przyszłość.
  Wracając do tematu jak ten swój problem rozwiązać najprościej? Kolekcją? to są właśnie tablice dynamiczne? Jeżeli nie ma innej drogi prócz tej którą napisałeś w tamtych postach to czy mógłbyś poprowadzić mnie tak krok po kroku bardziej szczegółowo?
 • #8
  gaskoin
  Level 38  
  Najprościej to rozwiązać tak jak napisałem w podlinkowanym temacie. Cały problem polega na tym, że jeśli wyślesz liczbę 123 to nie masz pewności, że przyjdzie ona w całości, możesz to odebrać jako dwie liczby - 12 i 3. Wszystkie tablice w c# są dynamiczne. Jeśli chodzi o zmienianie rozmiaru to tak, właśnie chodzi o kolekcje, ale one nie rozwiążą Twojego problemu, bo trzeba zmienić podejście do problemu. Tak jak napisałem zajrzyj tutaj:
  gaskoin wrote:


  party_pok_er wrote:
  Jeżeli nie ma innej drogi prócz tej którą napisałeś w tamtych postach to czy mógłbyś poprowadzić mnie tak krok po kroku bardziej szczegółowo?


  W powyższym temacie opis jest bardziej szczegółowy, jak zaczniesz go realizować to się zorientujesz, że jest to w istocie dość proste. Idea jest taka, że buforujesz ramki (splitując) tak długo, aż nie będziesz miał wszystkich danych do wyświetlenia. Trochę gimnastyki jest z tego względu, że dane właśnie jak u Ciebie mogą przyjść w kawałkach.

  Można to zrobić wiele prościej, ale z tego co piszesz, to wolisz się męczyć niż napisać trochę kodu więcej i mieć spokój. Generalnie podejść może być kilka, ale nie mam tyle czasu żeby pisać artykuły na forum, do których i tak nikt nie zajrzy :) Wiem, że dopiero pewnie raczkujesz, ale jeśli będziesz się dłużej zajmował programowaniem, to Ciebie też niektóre rzeczy będą raziły w oczy.


  Gwoli wyjaśnienia:

  1. i 2. - to zwykłe dodanie dwóch kolekcji, tablic, czy czegotam sobie chcesz.

  3. Split (tak jak masz teraz), ale zamiast wpisywania do textboxów robisz kilka rzeczy jeszcze w międzyczasie, tzn - zapisujesz go w tablicy, trzeba tu sprawdzić warunek który napisałem w poście i go zapisać do jakiegoś boola (mówi on o tym czy dane się pocięły). No i na koniec sprawdzenie warunku czy mamy wystarczającą ilość danych żeby je wpisać w textboxy. Jeśli tak to wpisujemy.

  Nie wydaje mi się to skomplikowane. Krokowo spokojnie do tego dojdziesz.
 • #9
  party_pok_er
  Level 9  
  Quote:
  aż nie będziesz miał wszystkich danych do wyświetlenia

  ale tu chodzi o to że te dane przychodzą bez przerwy i tu nie ma określonego końca transmisji, zbieram 8 danych(np.ab2 2e 0 21s 24sw 5ac 0 0) wypisuję je potem znowu zbieram 8 wypisuję itd. dobrze to rozumie? zakładasz że po 8 danych jest koniec?
 • #10
  gaskoin
  Level 38  
  Nie koniec, tylko po 8 danych wciskam je do text boxów i czekam na kolejne 8. Przecież nigdzie nie napisałem, że kod się wykonuje raz, tym bardziej, że jest w handlerze, którego przecież nigdzie Ci nie każę usuwać. Można to przerobić też na kod, który wpisuje na bieżąco, ale trzeba trzymać w pamięci indeks textboxa do którego wpisaliśmy/wpisujemy ale jest tu trochę więcej gimnastyki. Tak jak opisałem jest trochę prościej i skoro wysyłasz dane bez przerwy to i tak nie zobaczysz różnicy. Zamiast się zastanawiać to już dawno byś to napisał. Najwyżej potem sobie to przerobisz na wpisywanie na bieżąco, przerobienie będzie raczej bezbolesne.
 • #11
  party_pok_er
  Level 9  
  Zainteresowałem się kolekcją ArrayList. Tego należy użyć?
  Stworzyłem coś takiego ale kompletnie intuicyjnie z Twojego postu z linku oraz msdn
  Code: csharp
  Log in, to see the code

  ewentualnie to i to też się kompiluje (oczywiście):
  Code: csharp
  Log in, to see the code


  Więc użyję tego kodu w pełni od Ciebie. Ale z ciekawości czy to z ArrayList jest ok?
 • #12
  gaskoin
  Level 38  
  Lepiej użyć typów generycznych. Chodzi o to, że do ArrayList pakujesz cokolwiek i wyciągasz obiekt typu object. Możesz użyć obiektu List<string> lub Collection<string> (dla textboxów odpowiednio List<TextBox> lub Collection<TextBox>), implementują te same interfejsy więc można je używać zamiennie. Wtedy zamiast męczyć się z objectem, wyciągasz z kolekcji od razu rzecz o typie jaki tam jest wpakowany. Kod napisany w minute:

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  Mniej więcej tak to powinno wyglądać. Zauważ, że rozwiązanie jest o tyle fajne, że jeśli odczujesz potrzebę dodania sobie textboxa, to nie musisz zmieniać pół kodu, tylko wystarczy ten textbox dodać do kolekcji. Między innymi po to zalecałem Ci trzymanie porządku w kodzie :) Przy okazji jak masz m_TextBoxes, to możesz kod metody Clear napisać tak:

  Code: csharp
  Log in, to see the code
 • #13
  party_pok_er
  Level 9  
  O tak... minuta powiadasz...;]
  Więc
  Quote:
  foreach(string data in dane_ktore_przyszly.Split(' '))
  m_Buffer.Add(data);
  if(m_DataSplitted) // jesli dane byly pociete to połącz rozcięte stringi
  m_Buffer[lastItemIndex] = m_Buffer[lastItemIndex] + m_Buffer[lastItemIndex + 1];

  dane_ktore_przyszly zamienilem na ten RxString ale co to jest to m_DataSplitted? zmienna typu bool ? bo nie wiem jak ją w ogóle odnieść do pociętego RxString.
 • #14
  gaskoin
  Level 38  
  Tak, to jest bool.

  Popatrz sobie tego ifa poniżej. Jak przyjdą dane, ze spacją na końcu, tzn że się dane nie pocięły. Jak wtedy zrobisz splita, to ostatnim elementem będzie pusty string - stąd ten if. Jak się dane potną to na końcu będzie liczba - wtedy ustawiamy flagę, że się pocięły.

  I analogicznie w ifie zacytowanym - jeśli dane były wcześniej pocięte, to sklej ostatnią daną z poprzedniego odbioru i pierwszą z obecnego.
 • #15
  party_pok_er
  Level 9  
  ;] Zainicjować ją na początek na true racja ?
 • #16
  gaskoin
  Level 38  
  na false lub nieinicjalizować w ogóle (czyli na false :D) ;]
 • #17
  party_pok_er
  Level 9  
  ale bez nie rusza :]
 • #18
  gaskoin
  Level 38  
  A gdzie Ty to inicjalizujesz/deklarujesz ?
 • #19
  party_pok_er
  Level 9  
  a jako globalną na początku.
  Code: csharp
  Log in, to see the code
 • #20
  gaskoin
  Level 38  
  A co znaczy "nie rusza" bo jakby mało mi to mówi o występowaniu problemu :)

  BTW - są pewne zasady określane przez standard języka. Jedną z nich jest na przykład to, że jak boolowskiej zmiennej globalnej nie nadasz wartości to domyślnie ma false.
 • #21
  party_pok_er
  Level 9  
  Nie no jest elegancko bez inicjalizacji. Zaraz sprawdzę jak śmiga tylko jeszcze invoka ogarnę.

  Dodano po 25 [minuty]:

  Jak na razie odpaliłem program bez invoke i jak wysyłam coś np. w stylu "abc 234 0 0 0 0 0 0" to powinno być ciągle w textbox1 abc w textbox2 234 itd. a tu to przelatuje przez wszystkie boxy. Nie bardzo obczaiłem jeszcze tego invoke nie wiem jak się go stosuje.
  Ogólnie to w tym miałbym go umieścić?
  Code: csharp
  Log in, to see the code

  Po DataDeceived(); czy wewnątrz DataReceived(); po ShowData();
 • #22
  gaskoin
  Level 38  
  Zapewne DisplayText wywołujesz już invokiem, więc na grzyba Ci on drugi raz.

  Niepotrzebnie robisz tyle metod. Wystarczy 1 handler + ShowData wywołane invokiem tak samo jak jest teraz wywołany DisplayText.

  Nie możesz wysłać ramki w formacie:

  "1 2 3 4 5 6 7 8"

  Załóżmy, że wysyłasz dwie takie ramki i przychodzi Ci coś takiego:

  "1 2 3 4 5 6 7 81 2 3 4 5 6 7 8" dodaj spację po ostatnim elemencie (mój kod to zakłada) w przeciwnym przypadku nie będzie się dało rozróżnić już w ogóle co kiedy przychodzi. Wtedy nawet jak wyślesz dwie po sobie i przyjdą jako jedna (bo taki przypadek też może być) to odbierzesz "1 2 3 4 5 6 7 8 1 2 3 4 5 6 7 8 ". Nie możesz na ramkę jaką wysyłasz patrzeć jako jedna całość. Musisz przyjąć, że to wszystko tak naprawdę przychodzi porozwalane i nie wiadomo kiedy, bo nie ma żadnego protokołu który nad tym panuje.
 • #23
  party_pok_er
  Level 9  
  Fakt ale to mój błąd, po ostatnim elemencie jest spacja a ja tego nie napisałem w poprzednim poście. Więc tak zostawiłem:
  Code: csharp
  Log in, to see the code


  Ale tak jak poprzednio przelatują dane po boxach hmm .
  zmieniłem żeby wysyłało tylko "0 1 2 3 4 5 6 7 " no i spodziewamy się że każda cyfra w innym boxie będzie no ale na stałe a tu zmienia się w każdym boxie każda cyfra oczywiście pojedynczo
 • #24
  gaskoin
  Level 38  
  Sprecyzuj co się dzieje bo jakoś przelatywanie cyft po textboxach dziwnie mnie się kojarzy. Poza tym masz debuger więc warto go używać.
 • #25
  party_pok_er
  Level 9  
  C# - Odbieranie danych z COM'a, przepełnienie bufora?

  takie coś dostaje w czasie transmisji. pierwsze zdjęcie jest po pierwszym zatrzymaniu a po drugim drugie zdjęcie i jak widać w tych samych boxach są różne wartości.
  A chciałoby się uzyskać coś w tym stylu :
  box1 box3 box5 box7
  0 2 4 6
  box2 box4 box6 box8
  1 3 5 7
 • #26
  gaskoin
  Level 38  
  ok

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  zamień na

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  Możesz też rozszerzyć dla bezpieczeństwa warunek:

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  na:

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  I powinno śmigać jak ta lala :D
 • #27
  party_pok_er
  Level 9  
  :) ok rewelacja jak na razie jest ok. Zaraz sprawdzę czy ostateczny efekt jest taki jak być powinien czyli czy nie wywali błędu jak dam ponad 32 znaki .;)
 • #28
  gaskoin
  Level 38  
  Jeszcze jedno: zamień

  Code: csharp
  Log in, to see the code


  na

  Code: csharp
  Log in, to see the code
 • #29
  party_pok_er
  Level 9  
  C# - Odbieranie danych z COM'a, przepełnienie bufora?

  Taki efekt jest. W tym samym momencie co przed dzisiejszą ofensywą;]
 • #30
  gaskoin
  Level 38  
  Postaw breakpointa w tej metodzie i zobacz dlaczego tak się dzieje. U mnie wsio działa.