Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GPS - wymagania stawiane do działania odbiornika

30 Lip 2012 13:57 1386 13
  • Poziom 8  
    Witam

Mamy moduł GPS, np. taki: Link

Jakie komponenty elektroniczne muszę dodać do tego modułu abym mógł jedynie odbierać informacje z innego urządzenia o aktualnym położeniu gps na moje żądanie?

Czy wystarczy dodać źródło zasilania abym juz mógł odczytać informacje o położeniu?

Na jakiej zasadzie urządzenia GPS są rozróżniane od siebie?

Będę wdzieczny za pomoc : )

Pozdrawiam
    Michał
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Moduł GPS >interfejs> mikrokontroler /z rodziny PIC/AVR/ARM/itp/ >> napisać oprogramowanie /ASM/ C++/ BASCOM >> wyświetlacz /alfanumeryczny / graficzny lub dane przesyłać do programu np. AUTOMapa

O GPS napisano dużo; są też książki
  • Poziom 8  
    Witam

Muszę dodać, że moje doświadczenie z elektroniką jest czysto praktyczne... W teorii nie wiem jak dokładnie płytki, krzem czy fale między sobą się komunikują :- ]

Będę wdzieczny za podpowiedzi kierowane do laika ;-)

Czy majać moduł GPS połączony jedynie ze źródłem proądu mogę go namierzyć?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    M__R napisał:

Są moduł zwłaszcza starsze, które po podłączeniu do napięcia zasilnia od razu zaczynają transmisje /niezależnie czy widzą GPS-y czy nie/w jednym z protokołów. I to wszystko.

Taką transmisję można sobie od razu zobaczyć / np. w Hyper Terminalu/ przy module GPS z portem RS232, podłączając go do PC do portu COM jako nieobrobione dane /z czytelnym położeniem geograficznym/ lub włączając program AUTOMapa - widzimy od razu swoje położenie.

Aby namierzyć odbiornik GPS dane należy przesłać po przez GSM do telefonu komórkowego w postaci SMS. Co będzie się pokazywało na telefonie, jest uzależnione od fantazji piszącego oprogramowanie sterujące modułem GPS
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    M__R napisał:

1. Odbiornik GPS na podstawie sygnałów odbieranych z satelitów określa swoje położenie.
    2. Taki odbiornik zwykle posiada interfejs RS232 i/lub USB. Przez ten interfejs wysyła okresowo informację o swoim położeniu
    3. Do odbiornika GPS można dodać np. modem GSM. Pozwala to przesyłać dane odebrane z odbiornika na duże odległości. Czyli inaczej mówiąc zdalnie śledzić jego położenie.
  • Poziom 8  
    Czy da się zdalnie śledzić jego położenie jeżeli nie ma GSM??? Czy jest inne rozwiązanie???
  • Poziom 42  
    Można śledzić ale nie w czasie rzeczywistym , poprzez zapis na kartę pamięci przebytej drogi. Potem można odczytać po zapisanym śladzie, gdzie był GPS
  • Poziom 30  
    M__R napisał:
    Czy da się zdalnie śledzić jego położenie jeżeli nie ma GSM???

Tak ale trzeba zastosować inną metodę transmisji danych niż GSM.

M__R napisał:

Czy jest inne rozwiązanie???

Oczywiście, że są. Jeśli jednak lokalizacja ma być dokładna i ma następować na dużym obszarze to ze względu na cenę nie są to rozwiązania dostępne dla przeciętnego człowieka.
  • Poziom 8  
    Pawel2420 napisał:

Powiedzcie mi proszę, jakie są jeszcze inne metody aby śledzić w czasie rzeczywistym?
  • Poziom 30  
    Zadane pytanie jest bardzo ogólne. Nie można na nie odpowiedzieć w kilku zdaniach.
  • Poziom 8  
    Trzy przyklady w podpunktach? Chociaż dwie alternatywne opcje?

Informacja, że są inne metody jest dla mnie zbyt ogólna...
  • Poziom 30  
    Określenie "śledzenie" może dotyczyć poruszania się np. ludzi, samochodów, ptaków, ryb, rakiet balistycznych, zanieczyszczeń, lodowców, okrętów podwodnych, bakterii, wirusów komputerowych, planet, galaktyk, elektronów, przesyłek i tysięcy innych rzeczy. Czy uważasz, że na pytanie "jakie są jeszcze inne metody aby śledzić w czasie rzeczywistym" można rozsądnie odpowiedzieć w kilku punktach ?
  • Poziom 8  
    oj napisał:
    Można śledzić ale nie w czasie rzeczywistym , poprzez zapis na kartę pamięci przebytej drogi. Potem można odczytać po zapisanym śladzie, gdzie był GPS

Pawel2420 napisał:
    M__R napisał:
    Czy da się zdalnie śledzić jego położenie jeżeli nie ma GSM???

Wchodzę na Forum elektroniki aby zdobyć odpowiedz na pytanie szczegółowe w tym temacie. Jaka jest inna metoda, poza gsm?
  • Poziom 38  
    Ten układ ma port szeregowy, na który wysyła dane o swoim położeniu. Możesz te dane wysłać dalej w dowolny sposób, tylko potrzebujesz do tego kolejnego urządzenia. Oprócz GSM masz do wyboru bluetooth/podczerwień (mały zasięg), i różne rodzaje modułów radiowych(większy zasięg). Zerknij tutaj na przykładowe moduły http://www.tme.eu/pl/katalog/moduly-komunikacyjne_113192/

Myślę, że nie obejdzie się tutaj bez dodatkowego mikrokontrolera do sterowania tym wszystkim.