Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wadliwie wykonana instalacja oświetlenia ewakuacyjnego w nowym budynku

30 Lip 2012 18:00 5150 29
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
  • Poziom 38  
    W jaki sposób łamie te przepisy?
    Bo jeśli nie jest wymagana, a nie zagraża życiu i zdrowiu, to w czym problem?
  • Poziom 38  
    Takie problemy zgłoś do administratora budynku, chyba, że nie ma takowego, to jest jakaś rękojmia,(wtedy sąd) a jeśli nie, to można zlecić to firmie odpłatnie.
    Na klatkach nie buforuje się oświetlenia i zadziałanie S zdarza się, jest to uciążliwe.
    A jakieś dodatkowe awaryjne oświetlenie, jest dobrodziejstwem.
  • Poziom 38  
    nitroluki napisał:
    kwantor, dzięki za odpowiedź. W każdym bądź razie podobno jakaś osoba odebrała tą instalację na budynku, pomimo jej nieprawidłowego wykonania, wiesz może kto wg. obowiązujących przepisów odbiera instalacje ośw. ewakuacyjnego? Pozdrawiam.

To są sprawy dogłaskania i nic wiele tu się nie zrobi jaimiś kontrolami. Kwestia nieuczciwości odbierającego.
    Brak zagrożenia i brak wymogu takiej instalacji.
    To się nadaje do urzędu ochrony konsumenta.
  • IGE-XAO
  • Moderator
    W takich, złożonych sprawach, należałoby dokładnie przestudiować prawo. Zajrzyj do Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1684414.html

Dobrze byłoby też znać Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1681553.html
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    nitroluki napisał:
    Zgłosiłem to do generalnego wykonawcy budynku, który wynajął elektryka do montażu oświetlenia ewakuacyjnego. Odpisał mi, że ponieważ do tego typu obiektów nie jest wymagane oświetlenie ewakuacyjne, dlatego nawet niewłaściwie wykonane nie może być traktowane jako usterka.
    Generalny wykonawca wynajął elektryka by zrobił ... coś, co nie jest wymagane, co jest ... niepotrzebnie. Ki czort ? To po co wynajął ? Po co płacił ?
    To jest zaprzeczenie ... zaprzeczeniu.
    A co z projektem, co z inspektorem nadzoru i odbiorem prac ?
    To jest chore - kto komu ile za co i dlaczego.
  • Poziom 38  
    Bo tak to właśnie się kręci, rąsia rąsi- inspektor dla dobra sprawy, czasem nawet nie odwiedzi budowy..
    Ja zostałem wystawiony podobnie za swoje pieniądze, sprawa dotyczy mostów termicznych, przemarzania ścian, grzyba itd., tyle że elektryka jest ok, (wolał bym odwrotnie)
    I tak administrator (spółdzielnia) kręcił i zwodził, malował elewacje, podsyłał płynki na likwidacje grzybka, pisemka, obiecanki, aż minęło te 10 lat rękojmi.
    Bo przecież wykonawca się podzielił kasą..
    Brakło wspólnego języka poszkodowanych i mojej determinacji.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Przy odbiorach m.in. ośw. awaryjnego i ewakuacyjnego w komisji jest strażak, który wydaje opinię czy instalacja jest prawidłowo wykonana, jeśli nie, to nie ma odbioru dopóki wszystko nie będzie ok.
    Na Twoim miejscu zasięgnąłbym języka w straży pożarnej, niech się wypowie w tej sprawie i jeśli będą zastrzeżenia spiszą protokół co jest do poprawy i udasz się z nim do głównego wykonawcy.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    nitroluki napisał:

Tak więc problem wygląda tak:
    W każdej z klatek bloku są III poziomy mieszkalne. Na każdym z poziomów zainstalowane jest oświetlenie ewakuacyjne. Z tym, że na poziomie I i II ośw. ewakuacyjne jest połączone z obwodem oświetlenia podstawowego i w razie awarii ośw. podstawowego włącza się prawidłowo. Natomiast na poziomie III budynku ośw. ewakuacyjne zostało połączone z obwodem instalacji PPOŻ (klapy oddymiającej).

Witam
    Czyli na poziomie III nie załączy się ośw. awaryjne, ale nadal powinno pracować prawidłowo ośw. podstawowe.

nitroluki napisał:

Efekt jest taki, że w przypadku awarii obwodu oświetlenia podstawowego na poziomie I i II budynku włącza się oświetlenie ewakuacyjne, ale na poziomie III już nie i panuje tam ciemność. Natomiast w przypadku awarii obwodu instalacji PPOŻ ośw. ewakuacyjne działa tylko na III poziomie budynku, a na poz. I i II budynku już nie i tam z kolei panują ciemności.

Tutaj vicewersa - nie wyrzuciło zabezpieczenia poziomu I i II czyli można używać światła podstawowego na tych poziomach - nie jest tak ?
    nitroluki napisał:

Problem polega na tym, że oświetlenie klatek schodowych połączone jest z oświetleniem zewnętrznym budynku (ok. 10 opraw) i średnio co tydzień, dwa, przepala się żarówka w obwodzie oświetlenia zewnętrznego, wybija to es-a oświetlenia podstawowego i na poziomie I i II budynku załącza oświetlenie ewakuacyjne. Natomiast na poziomie III jest ciemno i nie ma nawet jak zejść na dół, żeby włączyć es-a.

Ale przecież napisałeś, że poziom III jest z innego obwodu (P.Poż) czyli oświetlenie podstawowe powinno pracować, chyba, że jednocześnie nałożyły by się awarie obydwu obwodów.

nitroluki napisał:

W każdym razie oświetlenie ewakuacyjne jest źle wykonane, a wykonawca umywa ręce. Proszę o poradę co mogę z tym zrobić w świetle obowiązujących przepisów.

Nie sądzę, że wykonawca sam od siebie (omyłkowo) założył oprawy awaryjne, prawdopodobnie wymuszał to na nim projekt, należałoby się dowiedzieć, czy ten sam projekt zakładał oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne na tym samym zabezpieczeniu, co w/g mnie jest głupotą.
    Na tą chwilę warto zainwestować w porządne źródła światła do opraw zewnętrznych (o ile mają odpowiednią klasę ochronności IP)
    Pzdr
  • Specjalista elektryk
    nitroluki napisał:
    ...

Mam jeszcze pytanie, czy dla instalacji PPOŻ i dla instalacji oświetlenia ewakuacyjnego powinien być wykonany odrębny projekt, czy też będzie to część projektu instalacji elektrycznej budynku?

Może to się zawierać w jednej dokumentacji od biura projektowego - na elektrycznym będzie to np..wypust zasilający centralkę P.Poż., inny schemat będzie zawierał pozostałe elementy.

Kolego, kto jest właścicielem budynku, pisałeś, że tworzycie wspólnotę -kto jest zarządcą ? do jego obowiązków należy posiadanie wszelkiej dokumentacji technicznej tego budynku, a zarząd wspólnoty powinien mieć do nich wgląd. Jeżeli uda się dotrzeć do projektu (choćby schemat inst.elektrycznej oświetleniowej) zamieść go tutaj, wtedy można coś więcej powiedzieć.

Ogólnie na to patrząc, wykonawca wywiązał się ze swoich prac - w sytuacji awaryjnej, pożaru, wyłączenie zasilania na budynku będzie skutkowało załączeniem się światła awaryjnego (w tym przypadku ewakuacyjnego) ale jakimi środkami zostało to wykonane to już inna sprawa. Dlatego warto pisać pisma do zarządcy, właściciela i opisać z jakimi niedogodnościami obecnie się męczycie, ewentualnie postraszyć, że opiszecie sprawę w gazecie - powinno poskutkować.
    Pzdr
  • Moderator
    Bronek22 napisał:

Skoro nie jest wymagane, to o co tutaj chodzi ? Może zostać nawet wyłączone.
    Więc po co ten temat kolego ? (dotyczy oczywiście twórcy tematu).
    Kim chcesz być uzdrawiaczem społeczeństwa ?
    W jakim celu chcesz się chandryczyć, jakaś prywatna zemsta ?
    Bronek

W podanym linku jest następujący tekst:

Cytat:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wraz z nowelizacją z dnia 12 marca 2009 r. (DzU nr 56, poz. 461) wprowadzają jako obowiązujące szereg polskich norm.

W wykazie tym zostały również powołane dwie normy: PN-EN 50172:2005 Systemy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego oraz PN-EN 1838:2005 Zastosowania oświetlenia. Oświetlenie awaryjne

Norma PN-EN 50172:2005

Zawiera wytyczne dotyczące oświetlenia dróg ewakuacyjnych i znaków bezpieczeństwa w przypadku, gdy zawiedzie normalne zasilanie. Zamieszczono w niej minimalne wymagania dla tego rodzaju oświetlenia awaryjnego stosowanego do wielkości, typu i przeznaczenia budynku.

Postanowienia normy odnoszą się do awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego we wszystkich miejscach pracy oraz budynkach otwartych dla publiczności, a także do ogólnie dostępnych dróg w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych. Odnosi się to również do oświetlenia zapasowego stosowanego jako awaryjne oświetlenie ewakuacyjne

Dlatego należy poznać dokumentację obiektu i warunki PnB, aby móc twierdzić, że coś nie jest wymagane. Bo jeśli znalazło się w projekcie, to jest nieodłączną częścią PnB i musi zostać zrealizowane.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Żeby ustalić na jakiej podstawie wykonano to nieszczęsne oświetlenie ewakuacyjne, trzeba zaglądnąć do projektu budowlanego i dokumentów odbiorowych budynku.
    W projekcie budowlanym w części architektoniczno- budowlanej powinny być wytyczne ochrony przeciwpożarowej budynku a w nich zapis o potrzebie lub braku wymogu oświetlenia ewakuacyjnego.
    Konsekwentnie w części PB dotyczącej instalacji elektrycznej powinny być podane rozwiązania jak ma być to oświetlenie wykonane. Oczywiście projekt powinien zawierać uzgodnienie rzeczoznawcy d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych.
    Jeśli PB oświetlenia ewakuacyjnego nie przewidywał trzeba zaglądnąć do dokumentów odbiorowych, czy znajdują się tam uwagi Nadzoru Budowlanego bądź Straży Pożarnej o konieczności jego wykonania.
    Jeśli takie uwagi są to dokumentacja powykonawcza powinna zawierać uzupełnienie PB o oświetlenie ewakuacyjne i to uzupełnienie (może być też w formie dodatkowego projektu wykonawczego) powinno być niezależnie od całości PB uzgodnione przez rzeczoznawcę j.w.
    Jeśli takowych nie ma oświetlenie praktycznie jest samowolą budowlaną.

Odnośnie wymogu zastosowania oświetlenia ewakuacyjnego to w budynku mieszkalnym może być wymagane gdy droga ewakuacyjna (lub jej część bo tak należy rozumieć ten zapis) jest oświetlona wyłącznie światłem sztucznym (paragraf 181.3 punkt 2b Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Innmi słowy dotyczy to klatek schodowych czy korytarzy bez okien czy świetlików.

Odnośnie sposobu wykonania (w tym przypadku załączania) oświetlenia awaryjnego to wykonawca dla oświetlenia III piętra popełnił rażący błąd. Oświetlenie awaryjne powinno się załączać po zaniku oświetlenia podstawowego a tak nie jest.
    Zasilanie oświetlenia klatki schodowej z obwodu ze wspólnym zabezpieczeniem dla innego odbioru (oświetlenia zewnętrznego) też jest błędem.

Decyzja czy próbować to wyprostować należy do mieszkańców, czy widzą dla siebie zagrożenie bezpieczeństwa lub choćby niedogodność czy nie.

P.S. Kolego Bronku, myślę że uwagi w Twoim ostatnim poście są nie na miejscu.
  • Poziom 29  
    Nie przesadzajmy z przepaleniem się żarówki, bo to może też zdarzyć się w oświetleniu awaryjnym jak i ewakuacyjnym, więc to o jakim oświetleniu mówisz to spora różnica.

Poza tym już widzę, jak ktoś zacznie kraść żarówki, i wiecznie włączone ośw. ewakuacyjne.

Oświetlenie awaryjne ma zapewnić oświetlenie w minimalnym stopniu.
    Oświetlenie awaryjne - ewakuacyjne ma doprowadzić cię do dróg ucieczki, z siłą światła na poziomie podłogi, o ile się nie mylę 1lux.

Co do norm, to do zapoznania się z podstawami polecam:
    www.am.com.pl/img/42d69e97.pdf

Poza tym, nie wiemy jeszcze co jest w projekcie, a już wieszamy na kimś cenzurkę.

Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Jeden drobiazg. Bądźcie Koledzy ostrożni z cytatami.
    W normie PN-EN 50172 zapis mający w treści tekst "ogólnie dostępnych dróg w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych" znajduje się w rozdziale 1 "Zakres normy", jest fragmentem opisu zakresu stosowania normy a nie ustaleń wymogu stosowania oświetlenia.
    W ostatnim tekście też Kolega nitroluki cytuje tekst jakiegoś internetowego opracowania, który odbiega od zapisów w normach.

P.S. O cytacie z 50172 wspomniałem bo Kolega nitroluki zasugerował się że chodzi o wymóg.
  • Moderator
    mar_cik napisał:

W normie PN-EN 50172 zapis mający w treści tekst "ogólnie dostępnych dróg w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych" znajduje się w rozdziale 1 "Zakres normy", jest fragmentem opisu zakresu stosowania normy a nie ustaleń wymogu stosowania oświetlenia.

Dlatego też pisałem o konieczności zapoznania się z dokumentacją budynku przed wydawaniem zdecydowanych osądów.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Nigdy nie wykonywałem instalacji w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych (może poza jakimiś pierdołami).
    Ja nie wiem czy w danej sytuacji dana instalacja jest obowiązkowa w świetle prawa.
    Myślę, że w tym przypadku nie ma to znaczenia.

Powiem, trochę przez analogię, z podobną sytuacją - dotyczącą systemów sygnalizacji pożarowej. Kilkakrotnie robiłem takie systemy, które w danym przypadku, nie były obowiązkowe ale zostały zaprojektowane i zlecone.
    Nie było mowy o tym aby instalacje te zostały wykonane z jakimiś wadami, czy odstępstwami od norm. Były odbierane przez odpowiednie służby tak samo jakby były obowiązkowe.

Oświetlenie awaryjne powinno prawidłowo działać, czyli nie tak jak to zostało zrobione. Czy w takim razie należy powiadomić odpowiednie służby? Trudno mi tak na szybko powiedzieć. Tak z peryspektywy miejsc, gdzie pracowałem - wiem, że w Norwegii donosów (przy takiej nieprawidłowości) byłoby tyle - ile lokatorów ma blok, a na Ukrainie nie byłoby ani jednego.

pzdr
    -DAREK-
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Jest to możliwe. Wystarczy :
    - obliczyć moc zainstalowaną na tym zabezpieczeniu
    - pomierzyć cęgami prąd na wyłączniku B6 w chwili największego obciążenia.

Zresztą takie rozwiązanie jak na projekcie z czasem się zemści.
    Cytat:
    czy może to być związane z tym, że elektryk "poupychał" tyle obwodów na jednym, zaniżonym zabezpieczeniu?
    Widocznie projekt sobie, wykonawca sobie.
  • Specjalista elektryk
    Jak na razie nie ma problemu z obecną instalacją w sensie zasilania z jednej, 4-torowej różnicówki 30 mA.
    Z czasem może się to zmienić ze względu na starzenie instalacji, upływności na poszczególnych obwodach itd.
    Inny, zły czynnik to właśnie ta różnicówka - zadziałanie jej to ciemność na wszystkich klatkach, łącznie z ośw. zewnętrznym.
    Dziwię się projektantowi takiego rozwiązania, ale cóż, zza biurka niewiele widać