Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grafik - Jak zsumować godziny pracy

30 Lip 2012 20:30 2784 10
  • Poziom 40  
    Wszystko da się policzyć jeżeli jest usystematyzowane.

Może okaże się że dla ciebie (i innych) to banał ale oprócz PM (po południu) i off (dzień wolny -jak napisałeś) innych skrótów nie rozumiem.

Ja osobiście nie rozumiem do końca co to jest i czym się różni:
    split/split9/split8
    SICK
    REQ OFF
    5-CL
    530CL TBC
    7-12PM REQ
    B/HOL

i najważniejsze : nie ma żadnego rozdzielenia między godziną a minutą np ":" czy można to zmienić czy się "nie da"?
  • Poziom 7  
    split/split9/split8 jest to czas na którą sie zaczyna prace split9 zaczyna sie na 09:00am
    SICK nie trzeba liczyc to znaczy ze ktos jest chory i nie ma godzin
    REQ OFF to znaczy to samo co off tylko jak ktos poprosil o wybrany dzien
    5-CL - zmiana od 5 do zamkniecia czyli z regoly do 11:30pm
    530CL TBC do potwierdzenia ale mozna to skasowac
    7-12PM REQ znaczy ze osoba poprosila zeby skaczyc o 12:00pm
    B/HOL jest to dzien wolny za swieto panstwowe

Mozna pozmieniac praktycznie wszystko tak zeby dalo sie godziny liczyc

Dzieki za uwage bo z moimi podstawowymi umiejetnosciami to za dużo :)
  • Poziom 40  
    Tu nie chodzi do konca o wiedze tylko o usystematyzowanie danych.
    Masz tak porozwalane dane że nie tak łatwo to objąć. Przyznam że jest to dość karkołomne.

To co widzi człowiek excel musi przerobić tak by on to widział.
    W tej tabeli jest bardzo dużo "różnych" zmiennych które raz trzeba uwzględniać a raz nie a innym razem mogą znaczyć co innego.

Poniżej banalne pytania dla człowieka ale excel musi to wiedzieć jasno bo się pogubi w dodatku każde odstępstwo od "standardowego" zapisu danych wpływać będzie na wyniki.
    Więc nie wiem czy ma sens budowanie jakiegokolwiek sumatora jeżeli przez "głupi" błąd zapisu w stylu np dodatkowej spacji (5 - 3PM) itp wyniki będą niezgodne z prawdą, ale ...

np. jeżeli jest 5-CL to znaczy że ktoś pracował od 5 rano do 21:30?
    Czy zawsze 5 to 5 rano bo stosujesz PM a nie stosujesz AM (osobiście wolę tryb 24 godzinny) ?
    Czy 12PM to 24?

Czy zawsze będziesz zapisywał godziny z minutami bez rozdzielnika czyli 530 ? Czy raz tak a raz tak?
    Czy "system czasowy" dotyczący minut dotyczy tylko "pół godzin" czy może mogą być minuty a wtedy jaki jest zapis np. 5 minut 505 czy 55?
    Rozumiem że split 9 to początek od 9 rano ale ile godzin trwa taka zmiana (lub do której jest)?

Zauważ że przy takim "zapisie" danych wystarczy że raz zapiszesz np 530PM a raz 530 PM a to dla excela już całkiem co innego.

Czy jest możliwe w oddzielnych komórkach wpisywanie początku zmiany a w innych jej końca?
    Czy można przejść na styl 24 godzinny z odróżnieniem ":" między godziną a minutą np 17:30?

I na razie ostatnie pytanie (dla zasady): czy dopuszczasz makra?
  • Poziom 7  
    Ok Marek już tłumacze ja z tymi oznaczeniami obcuje od 7 lat wiec wydaje mi sie ze wszyscy wiedza o co chodzi

jezeli jest 5-cl to znaczy 17:00-23:30

5 to zawsze 17:00 i moge zmienic na system 24h tylko tu Gdzie jestem (Irlandia) wszyscy znaja system 12h ale moge ich nauczyc 24h :)

12pm to zawsze 12:00 w poludnie nie 24:00

godziny moge zapisywac z rozdzielnikiem lub bez bez różnicy

jest to tylko pol godziny i zapisywane moze byc 05:30pm, 05:30, 530, 17:30 bez różnicy tak zeby sie dalo liczyc

Split zaczyna sie od 09:00 rano do 12:00 w poludnie, to sa 3 godziny i pozniej od 17:30 do 23:30. Split moze zaczynac sie o 07:00am, 08:00am lub o 09:00am ale zawsze druga czesc jest to 05:30 do 23:30

Dopuszczam Makra tylko nie zabardzo wiem o co w nich chodzi wlasnie czytam o nich na wikipedi :)

dzieki za uwage bo widze ze nie jest to łatwy projekt
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Właśnie chodzi o zagmatwanie funkcji aby wyłuskać dane.

W załączeniu przykład

samo CL zadziałało w integracji (czyli pozbyciu się komórek pomocniczych to dopiero 1/3 głównej funkcji)
    ale już przy zmianie PM przy integracji (czyli pozbyciu się komórek pomocniczych) krzyczy że ża duże zagnieżdżenie funkcji i stop. A to przecież dopiero druga część głównej funkcji.
    Pozostaną jeszcze splity ale to akurat jest najprostsze.

Więc czuje że bez makra się jednak nie obejdzie.

Dodatkowe pytanie split bez numeru to znaczy że od 7 rano do 12PM ?
  • Poziom 7  
    Czesc Marek

Jestem w szoku jak zagmatwane to jest, i dzieki ze poświęciłeś na to tyle czasu

Splita bez numeru juz nie bede używał wiec zawsze bedą trzy opcjie split7, split8, split9

Marek czekam na nastepna wersje jak moge jakoś pomóc to powiedz nie chce nic zmieniać bo pewnie bym coś zepsuł, tak dla waszej informacji jest to grafik pracy w hotelu kelnerów na restauracji :)

Czesc marcin

masz racje 9 to nie 21:00 tylko 09:00am rano no i jest troche bałaganu w tym grafiku dlatego dałem temat tu na forum aby znależć pare odpowiedzi jak usystematyzować to wszystko, szczeże myślałem że jest to prostsza sprawa a okazuje sie że jest duży bałagan .
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Niestety
    funkcja jest tak skomplikowana (czytaj długa) że nie da się tego zmieścić w jednej komórce w związku z tym jest tzw. tabela pomocnicza która wylicza oddzielnie przypadek z CL, przypadek z PM (9-13PM) i split

Na razie stosuj zapis jak dotychczas (oprócz tego split - chyba że to będzie drugi przypadek [patrz niżej] a wtedy zawsze będzie 9 godzin pracy bez względu na to czy to split 7 czy split9)

I tu uwaga bo dalej mi nie odpowiedziałeś konkretnie
    SPLIT 9 to na pewno 9-12 + 17:30-23:30 (tak napisałeś)
    ale czy:
    SPLIT 8 to 8-12+17:30-23:30 czy może 8-11+17:30-23:30 ?

W przykładzie przyjąłem pierwszą wersję (SPLIT 8 to 8-12+17:30-23:30 itd) jak ma być inaczej to pisz z tym że ostatnio nie mam zbyt dużo czasu więc mogę się spóźniać z odpowiedzią

------------------------------------
    Jeszcze raz muszę stworzyć przykład bo pracowałem na pliku temp i ... - chwile to potrwa :(

dodane po pół godzinie
    ------------------------------------------
    Ponieważ miałem jeszcze w głowie formuły w miarę szybko mi poszło odtworzenie.
    dołączam plik
    Zamieniłem samo split na split9.
    Sprawdź czy dobrze liczy bo głowy nie dam przy tak "zagmatwanych" funkcjach.