Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toya+MUX - TV TOYA i MUX w jednym kablu

pantuniestal 30 Jul 2012 21:44 4682 12
    pantuniestal
    Level 9  
    Czy ma ktoś pomysł jak zrobić następująca rzecz: mam doprowadzony sygnał analogowy kablówki TOYA (Łódź) i rozprowadzony po mieszkaniu. Chciałbym wpuścić w ten sam kabel sygnał z anteny do odbioru naziemnej cyfrowej tv. Myślałem, że wystarczy zwykły sumator ale w Dipolu powiedzieli mi, że się nie da bo: MUX w Łodzi to kanały: 24 (494-502MHz), 47 (678-686MHz) i 48 (686-694MHz). I te kanały są zajęte przez kanały analogowe w kablu przez tv Toya.
    Pomyślałem, żeby założyć na tv Toya filtry pasmowo-zaporowe na te częstotliwości i za filtrami wpiąć sumator z sygnałami z MUX. Spece z Dipola mówią, że nie da się znaleźć takich filtrów.
    Pytania nasuwają się takie:
    1. czy można znaleźć takie filtry (standard, albo ktos może zrobić) i czy ten pomyśl jest dobry?
    2. czy można jakoś "przetransformować sygnał" MUX z częstotliwości kanałów 24, 47, 48 na inne, które nie są zajęte przez kanały analogowe tv toya i bez problemów wpuścić sumatorem w jeden kabel a potem do telewizorów?
    3. a może ma ktoś inny pomysł na to, jak połączyć te dwa źródła sygnałów, aby weszły przez jedno gniazdo do telewizora.

Poza tym nie wiem jeszcze, czy telewizor sobie z tym poradzi - jeden sygnał antenowy a w nim analog+cyfr.... (Samsung UE55ES6800).
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    pantuniestal wrote:
    Czy ma ktoś pomysł jak zrobić następująca rzecz: mam doprowadzony sygnał analogowy kablówki TOYA (Łódź) i rozprowadzony po mieszkaniu. Chciałbym wpuścić w ten sam kabel sygnał z anteny do odbioru naziemnej cyfrowej tv.

Pisaliśmy już o tego typu (niemądrych) podłączeniach w tym dziale.

Quote:
    Myślałem, że wystarczy zwykły sumator ale w Dipolu powiedzieli mi, że się nie da ...

Mówią bardzo Fachowo o kanałach a My dopowiadamy, że rozszczelnienie instalacji TVK jest niezgodne z umową (prawem).

Quote:
    1. czy można znaleźć takie filtry (standard, albo ktos może zrobić) i czy ten pomyśl jest dobry?

Bez obrazy ale ten pomysł jest Fatalny i pozbawiony sensu.
    Quote:
    3. a może ma ktoś inny pomysł na to, jak połączyć te dwa źródła sygnałów, aby weszły przez jedno gniazdo do telewizora.

Oczywiście, że jest możliwość bezinwazyjnego przełączania sygnałów pomiędzy TVK a "TV naziemną".
    mechaniczny : http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_kablowa-dvb-t_E2022.htm
    z pilota : http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_kablowa-dvb-t_mst-01_sterowany_pilotem_E2024.htm

Pozdrawiam.
    pantuniestal
    Level 9  
    Quote:
    "Pisaliśmy już o tego typu (niemądrych) podłączeniach w tym dziale."

Dlaczego niemądrych?
    Quote:
    "My dopowiadamy, że rozszczelnienie instalacji TVK jest niezgodne z umową (prawem)."

"My", czyli kto? I konkretnie jakim prawem i jaką umową? Bo w mojej umowie nie ma zakazu modyfikacji instalacji wewnętrznej mieszkania. Nie zamierzam ingerować w instalację TVToya tylko we własną domową i tak odseparować modyfikacje, by nie miały wpływu na działanie sieci.
    Quote:
    "Bez obrazy ale ten pomysł jest Fatalny i pozbawiony sensu."

A czy oprócz wywyższania się Kolega mógłby wyjaśnić, czemuż to?
    Quote:
    "Oczywiście, że jest możliwość bezinwazyjnego przełączania sygnałów pomiędzy TVK a "TV naziemną".

Bez obrazy ale Kolega nie pojął o co mi chodzi. Nie potrzebuję przełącznika, tylko możliwości jednoczesnego korzystania z sygnału w jednym kablu, który rozprowadzę po mieszkaniu do kilku odbiorników.

Taka długa odpowiedź a treści w nim żadnej, tylko przekonywanie mnie, że się nie znam i niemądre rzeczy próbuję zrobić. Oczekiwałem sensownych odpowiedzi a nie impertynencji.
    Przeszukałem forum, ale nie znalazłem podobnych rozwiązań. Zapewne są i szukałem ich nieefektywnie, więc może zamiast rozpisywać się nad tym dlaczego nie wolno mi tego robić ktoś pokaże gdzie znajdę odpowiedź, jeśli sam nie ma czasu lub wiedzy, czy ochoty opisywać rozwiązania.
    Gdyby rozwiązanie było banalne, to bym nie zawracał głowy fachowcom na forum. Pytam, ponieważ nie wiem jak coś takiego zrobić (gdzie, jak gdzie ale na elektroda.pl są fachowcy, którzy potrafią wszystko zrobić), a jeśli się nie da to chciałbym wiedzieć dlaczego błądzę. Nie potrzebuję oceny mojego pomysłu (czy się on komuś podoba, czy nie i niepotrzebnej dyskusji o tym czy pomysł jest "ładny", czy "nieładny"). Szukam kontaktu z fachowcem a nie domorosłym prawnikiem lub malkontetem.
    laryadi
    Level 18  
    Da się ale to kosztowna zabawa i nie opłacalna dla Ciebie .W Twoim przypadku proponuje zakupić np. na allegro jakiś magnetowid z tunerem (koszt około 20-30 złotych) i podpiąć pod niego kablówke .Co do DVB-T to od anteny naziemnej ciągnąć osobny kabel i podłączyć pod telewizor.
    pantuniestal
    Level 9  
    Aaa, i do telewizora z magnetowidu! Niezłe
  • Helpful post
    laryadi
    Level 18  
    pantuniestal wrote:

Nie kolego do magnetowidu ciągniesz kabel od kablówki a od anteny naziemnej ciągniesz osobny kabel do telewizora i na nim odbierasz DVB-T a na magnetowidzie kablówkę inaczej się nie da. Tak będziesz miał dwa kable.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    pantuniestal wrote:
    "My", czyli kto?

My to znaczy userzy, piszący i podpowiadający w tym dziale (mnie nie musisz uwzględniać nawet jako user-a).
    Quote:
    I konkretnie jakim prawem i jaką umową? Bo w mojej umowie nie ma zakazu modyfikacji instalacji wewnętrznej mieszkania. Nie zamierzam ingerować w instalację TVToya tylko we własną domową i tak odseparować modyfikacje, by nie miały wpływu na działanie sieci.

I teraz przemyśl i policz w dB .

"Wpychasz" zewnętrzny sygnał we własną (na terenie mieszkania) instalację z poziomem około 80dB a sygnał w TVK ma również mniej więcej 80dB i jest to na tym samym kanale (czytaj : częstotliwości).

I teraz odpowiedz sobie na takie pytania :
    1. Co się stanie z sygnałem w TVK jak wprowadzisz sygnał zewnętrzny do sieci TVK.
    2. Z jakim poziomem wyjdzie z Twojej Instalacji (z domu) - na zewnątrz/klatkę/korytarz czy poza mieszkaniem - taki "wepchnięty" sygnał zewnętrzny i z jakim poziomem.
    3. Czy sygnał zewnętrzny - pokaże się na głównej Magistrali TVK (np. pionowej w szachcie).
    4. Obliczenie/wyliczenie - sygn. zewn. +80dB, poprzez sumator -4dB, poprzez kabel koncentryczny -4dB, poprzez złącza F -2dB, poprzez tłumik/separator/rozgałęźnik multimedialny na wejściu do Twojego mieszkania -8dB (około).

Jak zauważysz wszystko sprowadza się do słów :
    - interferencja
    - zakłócenia
    - niestabilność pracy sieci TVK
    - możliwość odbioru Twojego "wepchniętego" sygnału przez innych Odbiorców TVK

Quote:
    A czy oprócz wywyższania się Kolega mógłby wyjaśnić, czemuż to?

Ależ to pomyłka pojęć.
    Ja mogę nawet napisać, że się na tym NIE znam - tylko czy to coś zmieni w poprawnym myśleniu user-a. :?:

Quote:
    Bez obrazy ale Kolega nie pojął o co mi chodzi. Nie potrzebuję przełącznika, tylko możliwości jednoczesnego korzystania z sygnału w jednym kablu, który rozprowadzę po mieszkaniu do kilku odbiorników.

Żadnymi sumatorami czy filtrami - tego nie zrealizujesz.

Quote:
    Taka długa odpowiedź a treści w nim żadnej, tylko przekonywanie mnie, że się nie znam i niemądre rzeczy próbuję zrobić. Oczekiwałem sensownych odpowiedzi a nie impertynencji.

Jeżeli tak to odebrałeś to chyba tylko muszę Ciebie - przeprosić - co niniejszym czynię.

Quote:
    Pytam, ponieważ nie wiem jak coś takiego zrobić (gdzie, jak gdzie ale na elektroda.pl są fachowcy, którzy potrafią wszystko zrobić) ...

Miło to słyszeć.
    Quote:
    ... a jeśli się nie da to chciałbym wiedzieć dlaczego błądzę.

Wyjaśnienia z liczeniem jak wyżej.

Quote:
    Nie potrzebuję oceny mojego pomysłu (czy się on komuś podoba, czy nie i niepotrzebnej dyskusji o tym czy pomysł jest "ładny", czy "nieładny"). Szukam kontaktu z fachowcem a nie domorosłym prawnikiem lub malkontetem.

A to już nieładnie z Twojej strony obrażać innych.

Być nieświadomym własnej niewiedzy w temacie - nie zwalnia nikogo od poprawnego myślenia a i "wyżywanie" się tu na Forum, również nie jest wskazane - w myśl Regulaminu pkt 3.1.9 .

Więcej klepania w klawiaturę nie będzie. :!:

Pozdrawiam.
    PS. Przepraszam za tak długi (ponowny) wpis.
    pantuniestal
    Level 9  
    laryadi wrote:
    pantuniestal wrote:

Nie kolego do magnetowidu ciągniesz kabel od kablówki a od anteny naziemnej ciągniesz osobny kabel do telewizora i na nim odbierasz DVB-T a na magnetowidzie kablówkę inaczej się nie da. Tak będziesz miał dwa kable.

Tak właśnie myślałem, dzięki

Dodano po 13 [minuty]:

Swoją drogą to dalej czegoś nie rozumiem, ale to wynika z braku wiedzy po prostu. Takie teoretyczne rozważania - czy jest w nich błąd?
    Skoro dwa sygnały mają poziom po ok. 80 dB w całym pasmie częstotliwości i w jednym z nich wytnę zupełnie powiedzmy 400-600MHz (filtr pasmowo-zaporowy) a w drugim (pasmowo-przepustowy) wytnę wszystko poza 400-600MHz i potem je zsumuję, to pomijając straty na łączach i samych urządzeniach czy nie dostanę po zsumowaniu całego pasma na stałym poziomie ok 70-80dB składającego się z dwóch sygnałów w jednym kablu?
    Pomijam kwestie interferencji i dokładności filtrów, zakłóceń itp. Chodzi mi o ideę.

I jeszcze jedno - nie chciałem nikogo urażać. Nie lubię tylko logomachii. Przepraszam, jeśli ktoś poczuł się dotknięty.
    laryadi
    Level 18  
    No teoretycznie na jednym kablu da się, ale pytanie czy to nie zakłóci sygnału innym użytkownikom kablówki? . SP5ANJ podał Ci co może się stać jak wepniesz w jeden kabel dwa sygnały. Szkoda twoich nerwów i kasy po prostu kup magnetowid i wepnij kabel od kablówki do niego , a osobny kabel z anteny naziemnej do telewizora i masz spokój
    pantuniestal
    Level 9  
    Pewnie tak zrobię, zwłaszcza, że magnetowid mam. Tylko, że potrzebny byłby przy każdym odbiorniku...
    laryadi
    Level 18  
    Jeśli na wszystkich ma być telewizja kablowa i naziemna to tak, jeśli tylko na jednym ma być naziemna telewizja to nie musisz stawiać kilku magnetowidów.
    ks1954
    Level 11  
    Witam.
    Jeżeli masz pakiet analogowy Mini lub Podstawowy, to Muxy masz w kablu Toyi.
    pytek6
    Level 9  
    Witam
    Nie musisz nic kombinowac by odbierać jednocześnie sygnały TV TOYA i MUXy.W chwili obecnej Toya transmituje w swojej sieci niekodowane sygnały z MUX 1,2 i 3.Wejdź w swoim odbiorniku w menu od wyszukiwania programów,wybierz opcje wyszukiwania "naziemne cyfrowe" i na kanałach 22 (482 MHz),23 (490 MHz) i 24 (498 MHz) odbiornik powinien wyszukac wszystkie nadawane w MUXach kanały razem 21 sztuk w tym TVP 1 HD i TVP 2 HD. i po problemie pozdrawiam :-)