Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasada działania lasera w CD-ROM i DVD-ROM

Agentlos 20 Jan 2005 01:04 9295 28
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Agentlos
  Level 25  
  Witam wszystkich.
  Mam problem z odtwarzaczem DVD marki Daytek. Problem polega na tym, ze nie czyta płyt. Osoba która mi go dała powiediała, ze ma spalony laser. Dziwne jest jednak, że po włożeniu płyty DVD, laser probuje ja kręcić i pisze loading, a jeśli włożę zwykła, to nic nie robi i od razu NO DISC. I teraz jak zwykle pytania:
  - Jak sprawdzić czy laser jest spalony (ten gdy ma taśme podłączoną, to cała soczewka lasera podświetla sie na kolor czerwony) - widać ro z boku.
  - Jak podkręcic laser - są 2 potencjometry, który wybrać?
  - Jakiego zamiennego lasera mozna uzyć?
  - Na układzie scalonym od zasilania znajduje się miejsce które odbiega kolorystyką od innych. Mianowice płytka jest zarumieniona, wniskuje, ze się coś mogło na niej przepalić. Czy to by miało wpływa na działanie lasera?

  DVD nie było przezemnie podłaczane do TV, lecz z tego co wiem, to wszystko działa oprócz czytania wszsytkich płyt.

  Czym sprawdzic czy laser jest spalony - mam tradycyjny multimeter i czym się to objawia w wyglądzie?

  Przepraszam za tak ogólne i nie precyzyjne pytania, lecz jestem prawde mówiąc początkujacy, i się jeszcze w tych sprawach nie orientuję.

  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone


  Witam. Załącze kilka zdjęć lasera. Osłonka jest bardzo dziwnie powyginana. Czy tak jest normalnie?

  I skany potencjometrów. który jest do czego?

  NAZWE TEMATU ZMIENIŁEM Z :"Laser w DVD DAYTEK M 700M" NA "Zasada działania potencjometru w czytnikach laserowych" .
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  robert.szarek
  Level 19  
  ok.sprubuj wyczyscic laser sprezonym powietrzem,byc moze to tylko kwestia zabrudzonego lasera?powodzenia!!
 • #3
  Agentlos
  Level 25  
  Laser już czyściłem. Nie dało to żadnego efektu. Laser reaguje na regulację potencjometrami. Kręce raz jednym, raz drugim - sprawdzam co się stanie. Jak na razie to testuje na zwykłej CD-Audio (najłatwiej przeczytać ja), ale jej też nie chce przeczytać. Sprzęt był chyba wcześniej w serwisie - tak przypuszczam.
  Zdjąłem tą całą obudowe z lasera. Nie wyglądała ładnie. Co do samego lasera to wygląda ładnie. Nie śmierdzi nic.

  A co do tej powyginanej obudowy od lasera. Czy tak powinna ona wyglądać?? Czy dobrze, że ją zdjąlem?

  A jeśli chodzi o te potencjometry. Czy ktoś wie który jest do czego? Oba są nie podpisane, a wolałbym wiedzieć co kręcę. Zazwyczaj w CD-ROM'ach spotkałem się tylko z jednym potencjometrem na laserze - a tu az dwa.

  Proszę o odpowiedz.

  A mam jeszcze pytanie. Czy jeśli nic nie czuc od lasera, to moze znaczyć ze się nie spalił? czy mogo go wykompać w wodzie destyowanej i spirytusie dało by coś zamiast używania spręzonego powietrza?
  PS.
  Witam. Nikt nie zna odpowiedzi na moje pytania??? Aż nie wiarygodne, a jednak.


  Osytatnio sprawzdałem napiecia na DVD-ROM'ie i są stabilne i właściwe 12,3V i 4.8V, czyli w normie. Przy podłączeniu do TV, wszystko ładnie widać, tylko nadal jest ten jeden problem, z laserem - co mu jest. Czy ktos z Was spotkał sie od tej pory z wypalonym lasrem? Jak sie to obiawia?

  Chciałem powiedzieć jeszcze że soczewka jest idealnie czysta. Zdjałem dolna osłonke, dzieki czemu mam bezpośrednie dojście do lustra poniżej soczewki (tego które przekierowuje promień od lasera do soczewki przez jeszcze jakieś szkielko - chyba t się pryzmat nazywa). Wziołem odkurzacz i wsadziłem rure do srodka, aż huczało. Jak coś tam było to chyba już wyleciało (mam taką nadzieję). Niestety nadal niemam dojścia do szkiełka znajdujacego sie bezpośrednio pod soczewką,, Jedynie je widzę, a to mi nie wystarcza - nawet igły tam nie włożę. Chciałem zdjąć soczewke, lecz wszystkie częsci zamiast na śrubki, są przyklejane na klej...

  Ponawiam pytanie: Ile może kosztować nowy laser do tego sprzętu, lub czy można zastosować inny laser z np. odtwarzacza komputerowego DVD? Chodzi konkretnie o to czy będzie pasować taśma i prowadzenia, a także czy będzie pasować kształt lasera.

  Załączam zdjęcie lasera od dołu. Chciałem zapytać o te potencjometry. Aby wzmocnić moc trzeba je wkręcać? W którą stronę trzeba kręcić? W prawą czy w lewą?

  I ostatnia rzecz. Czasem po kręceniu zdarza się, że DVD zacznie kręcic płytą, i wraca do początku gdzie zatrzymuje się i znów idzie 0.5cm do przodu i kręci i znów to samo. Przy tym gdy patrzy sie z boku na płytę, widać odblask lasera. Na płycie objawia się to fajnym efektem. Widać jak DVD reguluje ścieżkę lasera (porusza się w górę i w dół. Raz go skupia bardziej, raz mniej, lecz nie może pozostawić go w jednej pozycji tak, alby wiązka była cieniutka i ostra. Gdzy tak na to patrze, wydaje mi się że w pewnym momencie powinien załapać, a on tym czasem nadal probuje zaostrzyć wiązke i musie to nie udaje... Co to moze znaczyć? Czy może pomóc dokładniejsza regulacja potencjomertrem jego mocy?, czy jeśli laser sam chce zaostrzyć promień, a mu się to nie udaje to moze znaczyć, że laser jest walniety i nie może zczytać NIC? Nie może nawet określić czy ma ostry promień?

  Mam nadzijeje ze ktoś wreszcie odpowie.
  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone

 • #4
  Jacek Kujawski
  Level 16  
  Pisałeś, że "czasem po kręceniu zdarza się, że DVD zacznie kręcic płytą, i wraca do początku gdzie zatrzymuje się i znów idzie 0.5cm do przodu i kręci i znów to samo" - spróbuj właśmie tym potencjometrem pokręcić w drugą stronę. Nie wiem dokładnie jak jest w DVD ale w zwykłych laserach są takie etapy, że rozkręca płytę i się zatrzymuje i to powtarza; dalej jak kręcisz zaczyna coraz szybciej rozkręcać płytę i właśnie tego momentu szukaj, bo jest szansa, że zadziała.
 • #5
  Agentlos
  Level 25  
  Witam Wszystkich. Nazwę tematu zmieniłem ponieważ ponieważ nie dotyczny on bezpośrednio opisywanego odtwaracza DVD, a jego lasera. W załącziku zamieszczam obrazek lasera. Kolorami zazaczyłem pola lutowań potencjometru na których dokonywałem pomiarów multimeterem. Teraz opis, a potem pytania:
  - Kolorem niebieskim zaznaczyłem pola po których złączeniu (pomiarach tesetem na diody) było ZAWSZE połączenie 100% bez względu na potencjometr.
  - Kolorem pomarańczowym zaznaczyłm pola na których dokonywałem pomiarów.

  Jak widać na rysuku wyżej nazwanym przemnie "potencjometry.jpg" (pierwszy post) widać dwa potencjometry. Puki co nie wiem nadal który służy do czego, lecz:
  - potencjometr z prawej strony ma zakres od 1.246 do 0.195. Kto wie co to są za jednostki (przy 0.020 do 0.000 miernik pyka)?
  - potencjometr z lewej stronyma zakres od 1.748 do 0.012 - miernik już pyka).

  Czy z tego można wywnioskować który potecjometr jest do CD a który do DVD?

  Chcialem się dowiedzieć jeszcze, czy mozna uszkodzic potencjometr? Pytam, ponieważ przekręciłem chyba z 50 razy bo chciałem aby wiazka lasera się polepszyła.... Czy jest obawa, że przez moją niewiedzę mogłem zepsuć potencjmetry?

  Proszę o odpowiedz.
  A aby zwiekszyć moc czy tam strumień lasera, to trzea wkręcić śrubkę czy wykręcić? Może potencjometry zachowuja się jak zwykłe srubki, tylko spełniające inne funcje co?


  NAJgorsze jest to, ze nie wiem który potencjometr jest do CD a który do DVD. Co chwile zamiast CD wkładam DVD, bo nie wiem co zmieniam... Może ktoś wie który jest do czego?
  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone

 • #6
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Czyżby nikt nie miał totalnie żadnego pomysłu? W takim razie zadam inne pytanie. Dokładnie chodzi o rozkalibrowanie lasera. Co przez to trzeba rozmunieć? W miom laserze, śrubki byly pozaklejanie jakimś klejowaytm badziemiem. Poodkręcałem wszystkie, i po włożeniu lasera do środka, nic się nie zmieniło. Nawet zmieniłam kąt padania lasera, i to samo. Czego to moze być wina? Jest pewna granica, prawie (oba potencjometry na około 3/4 swojego położenia (prawie MAX moc lasera) to probuje coś czytać (znajome odgłosy wydawane przez laser). Gdu podkręce laser jeszcze mocniej, to przestaje czytać zupełnie.

  Promień lasera jest bardzo jasny, i widać go przez płyte. Czerwona kropeczka poszerzająca się i zwężająca - niestety nie do konca idealna kropka. Promień lasera mogę przedtawić jako taki symbol:
  .*. - czyli w srodku mniej więcej cos przypominajacego gwiazdkę, a na zawnatrz poniżej jej widać dwie kropeczki. Jedna z jednej, a druga z drugiej strona (prawa i lewa poniżej kropki głównej). Opisany efekt lasera jest widoczna na ścianie, gdy laser jest w odległosci około 15 cm od sciany przy wyłączonym oswietleniu. Czy tak powinien wygladać laser od DVD?

  I jeszcze jedno. Co by się stało, gdyby jeden z elementów na płytce drukowanej w laserze, uległ uszkodzeniu? Czy mogło by to doprowadzic do nieczytania lasera?

  Proszę o odpowiedzi.
 • #7
  renard m.
  Level 21  
  Witam! musze Ci powiedziec ze wiele tanich odtwarzaczy CD/DVD a Daytek wlasnie takim jest traci bezpowrotnie zdolnosc czytania np. wypalonych plytek...ale to tylko poczatek konca...z czasem ten proces posuwa sie naprzod i byc moze tak jest u Ciebie? Moze mechanika lasera nie jest w stanie zogniskowac lasera i zsynchronizowac tego z obrotami krazka? Znam wiele takich przypadkow i w wiekszosci sa to wady nie do usuniecia: optyka i mechanika ukladu traci swoja granice tolerancji i to jest koniec...ale z drugiej strony czego mozna spodziewac sie od odtwarzacza za 40€ z Conrada - wyprodukowanego gdzies w dalekich Chinach - juz po roku mozna powiedziec ze urzadzenie sie zamortyzowalo...ale zycze Ci powodzenia!!! Renard
 • Altium Designer Computer Controls
 • #8
  Agentlos
  Level 25  
  Witam.
  Co do cen, to nie jestem zorientowany, ile takie DVDkosztuje bo jak wcześniej napisałem dostałm je za darmo od sąsiada. Powiedział mi on, że jest wypalony laser. A tak na margiesie, to te DVD zostało wyprodukowane w sierpniu 2003 roku :-). Więc to co piszesz by sie całkowicie zgadzało, że napęd mimo ostrej ścieżki lasera, nie moze jej zogniskować. Czy jest jakiś sposób, oprócz kupienia nowego lasera, innego niż ten zamieszczany w tym DVD, aby DVD ruszyło? Wszystkie elementy są powklejane. Np. lustro poniżej soczewki, jest przyklejone klejem (cos jak kropelka tylko nie przezroczyste). czy jest mozliwość przełożenia np. elementu ogniskujacego od innego lasera np. CD SAMSUNGA? Pisze o nim, bo mam akurat takiego z uszkodzoną optyką (soczewką).

  Quote:
  mechanika ukladu traci swoja granice tolerancji i


  Co to znaczy?? Rozsynchronizuje się czy jak?
  Chciałem jeszcze dopowiedzieć, że podczas "czytania" płyt CD zaler wydaje dziwne dzwięki, a przy czytaniu DVD jest praktycznie bezgłosny. DVD zaskakuje od razu po włożeniu do napędu, lecz gdy sie rozkręci, laser powraca do srodka płyty i przestaje czytać, i znow to samo. Chyba już wcześniej o tym pisałem. Moim zdaiem, nie jest to sprawa uszkodzenia lasera, bo chyba by nie rozpędzał płyty. Z tego co wiem, to na początku płyty znajdują się dane o zawartości płyty. Czyżby ich nie mógł przeczytać? Może laser nie moze tam po prostu dojść. Czy da się to jakoś sprawdzić?

  Code:
  Znam wiele takich przypadkow i w wiekszosci sa to wady nie do usuniecia: optyka i mechanika ukladu traci swoja granice tolerancji i to jest koniec 
  Proszę Cię renard m.! Napisz o co dokładnie chodzi i co traci tolerancję. Nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi. Puki co zbyt "fachowa" jak dla mnie.
  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone

 • Helpful post
  #9
  renard m.
  Level 21  
  Witam...chodzi o to ze zawieszenie lasera nie jest w stanie go prawidlowo wysterowac i tak zogniskowac by laser ow byl w stanie odczytac mikroskopijny ciag bitow...wada ta wystepuje przede wszystkim w odtwarzaczach nizszej jakosci, gdzie zawieszenie nie jest tak precyzyjnie wykonane jak w urzadzeniach wzorcowych i nie jest to przypadek tylko swiadoma polityka producenta: tanio ale na krotka mete, potem idziesz i wydajesz znowu cztery dychy na nowy (€) ...ale nie mozna powiedziec ze jest to pozbawione sensu bo za sredni odtwarzacz Yamahy czy Marantza kupujesz 7-8 Daytekow co po przeliczeniu na czas funkcjonowania urzadzenia niezbyt od siebie odbiega...:) Aha odnosnie spraw technicznych to najbardziej po du..e dostaje odtwarzacz wlasnie przy wypalonych plytkach ( chodzi o sposob zapisania tych nosnikow, ktory znacznie dobiega od plyt "tloczonych") - dlatego wlasnie zdolnosc ich czytania traci przewaznie jako pierwsza...i tak jest prawdopodobnie w Twoim przypadku choc problem moze byc znacznie bardziej trywialny: moze naped nie jest wstanie zsynchronizowac obrotow krazka do predkosci ciagu bitow akceptowalnego przez procesor, przez co ten uznaje to jako brak informacji....wracajac do sedna: proboj - moze akurat to cos innego, ale jesli to zawieszenie sie "rozklekotalo" to nic nie zdzialasz. Pozdr.R.
 • #10
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Czyli gdybym kupił np. laser za 200 zł i wstawił do tego DVD to znaczy, ze on by działął dłużej niż oryginalny ? A co do zawieszenie, czy da się je zmienić z innego CD-ROM'u, czy gabaryty i umiejscowienie nie będzie pasowało? Jak wcześniej pisałem mam uszkodzony CD-ROM SAMSUNG'a w który uszkodziła się taśma od ścieżek ogniksujacych. Płyta rozwaliła go i byłem zmuszony go wywalić (kawałem taśmy).
  To ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic177863.html .

  Czy daradę przełożyć te cewki ogniskujace? I jak to zrobić? Z, czy bez soczewki? Już jutro zaczynają sie ferie to moze troche przy tym pogrzebie.
 • #11
  renard m.
  Level 21  
  Czy naprawde czujesz sie na silach zeby taka zamiane wykonac ???- bo powiem Ci ze ja osobiscie pewnie bym sie nie zdecydowal. Dodam jeszcze ze cala operacje musialbys wykonac "pod lupa"... (chodzi mi o sterowanie soczewka nie o sam laser...)
 • #12
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Szczerze powiedziawszy to nie czuje się na siłąch :-). Nawetr nie wiem jak to zrobić :lol: . Nawet nie tylko chodzi o to czy całą operacja się uda, ale o zabawę. Nawet chyba i tak nie zrobie tego, ponieważ chyba wyprowadzenia ścieżek ogniksujacyhch są inne w obu modelach. A moze sam mechanizm? Mi to już chodzi o sama zabawę, niż o to, aby to zaczęło działać :-).

  Aby działało to sie nowy laser należy tak? W linku który podałem, napisali mi, ze ten 4 żyłowy przewód jest od cewek ogniskujacych i układu śledzenia. Czyli teorytycznie chodzi o to, że mogło sie wyregulować/polużnic jakiś kabelek (od cewki) i już nie może czytać tak?

  Co do samego przełożenia opisywanego przezemnie elementu, to raczej nie sądze,że sie to uda. Wystarczy spojżeć na mocowania. Już widać, że jedno jest inne od drugiego....

  A może jest jakiś sposób aby naciągnąć cewki, albo co? Sie tak zastanawiam :-). Jak nie to chyba sie przestane z tym bawić i poszukam gdziesz jakiegoś odpwiedniego lasera DVD z uszkodzonego DVD. Może to zadziała.
  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone


  Witam. Więc sprawa jest nastepujaca. Przełożenie soczewki i cewek ogniskujacych jest nie wykonalne, ponieważ w obu laserach zastosowano zupełnie inną technikę. W SAMSUNG'u (zdjecie wyżej) mocowania oraz długości elementów są inne od tego w DVD wiec pomysł przekładania czegokolwiek nie sprawdzi się.

  I chciałem zapytać o jeszcze jedną rzecz!Zauważyłem bardzo dziwną rzecz, mianowicie w SAMSUNG'u który działał zawsze jak należy,drucii od ścieżek ogniskujacych są koloru czysto miedziengo, a w DAYTEK'u jedna jest czysto imiedziana, a 3 inne są dziwnego zielonawego koloru z przebłyskami miedzi. Co to może być????
 • #13
  renard m.
  Level 21  
  To kolor lakieru izolujacego cewke...w jednym bezbarwny...w innym zielony a w jeszcze innym czerwony - co kraj to obyczaj :)

  P.S. biorac wogole pod uwage operacje przelozenia mechanizmu mialem na mysli originalny lub identyczny uklad, a nie podmiane np. z sony do telefunkena lub odwrotnie... ;)
 • #14
  Agentlos
  Level 25  
  No cóż. Mogłem się tego domyslić, leczpora robi swoje.

  Rozbebeszyłem prawie cały laser od DVD. Jutr przemuje go wodą, a potem części optyczne izopropanolem.

  A co do promienia lasera. To w końcu czy moze on mieć taki kształt .*., czy to jakieś zakrzywinie?
 • #16
  marpiasek
  Level 27  
  Przeczytaj post "spaprałem laser"
  Z tej mąki nie będzie chleba szkoda laserów,
  nie kręci się peerkami, nie myje spirytusem i właściwie wymienia się cały moduł.

  te plamki są prawidłowe jedna podłużna i dwie mniejsze z boku tzn. że akcja laserowa jest ,gdy będzie tylko jedna nie ostra to już został led.
 • #17
  Agentlos
  Level 25  
  Quote:
  Z tej mąki nie będzie chleba szkoda laserów

  E tam szkoda. I tk oba nie działają, wiec mi ich szkoda nie jest. A jedynie bedze mi moze troche czasu szkoda jaki na tę zabawę poświęciłem :-).

  A co do artykuły, to poszukam go przeczytam.

  A co to znaczy że został LED?

  Dzieki za odpowiedzi.
 • #18
  zaglodow
  Level 12  
  Witam.
  Miałem kiedyś taki CDROM firmy ACER. Problem polegał na tym, że nie chciał czytać płyt niebieskich, zielonych, płyta była włożona a on nie kręcił silnikiem. Problem ten rozwiązałem przekręcając potencjonometr na laserze metodą prób i błedów.
 • #19
  Agentlos
  Level 25  
  Witam. Tylko chodzi o to, że w moim laserze on kręci płyty i probuje ju zczytać tak samo nie zależnie od tego czy płyta jest oryginalna, czy czarna, zielona, srebrna czy jeszcze inna. kiedy złożę laser z powrotem po przeczyszczniu nagram dzwiek jaki jest wydawany przez DVD (jeśli będzie jeszcze w ogóle działać po mojej zabawie) .
  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone


  Witam wszystkich. Jeśli chdzi o napraew lasera to juz wiem, ze nie da sę tego dokonać :-(. W zwiazku z tym mam pyanie: ile moze kosztować laser który będzie pasowaćdo tego DVD'ka? Skoro sam DVD jest tak tani to laser powinien być w niskiej cenie. Niestety nie znam nazwy tego lasera. Wiecie moze gdzie szukać tej nazwy? Może będzie pasować z jakiegoś komputerowego odtwarzacza DVD? W załaczniku zamieszczam zdięcie jeszcze golszego lasera (bez obudowy). Moze ktos z Was widział taki model i jest w stanie powiedzieć za ile moge go wymienić lub gdzie moge go spotkać?
 • #20
  krzysieg
  Level 25  
  Na laserze gdzies pod spodem powinna byc naklejka na której jest model lasera , mając model mozesz szukać po sklepach najlepiej internetowych bo tam jest najwiecej ...
 • #21
  Agentlos
  Level 25  
  Witm. Na dole lasera był naklejony podłużny pasek a na nim długi napis:CS6QK32WJII, oraz druga żółta naklejka z napisem 31(..)71022F. To (..) to moim zdaniem jest 3 bo niestety w tym miejscu napis jest rozerwany więc tudno mi go przeczytać :-( .
 • #22
  renard m.
  Level 21  
  No to sproboj wstukac to w Googlu i zobaczymy jakie beda wyniki, i musisz uzbroic sie w cierpliwosc...pozdr. R.
 • #23
  Agentlos
  Level 25  
  Cos nie wydaje mnie sę, że jest ro nazwa lasera.. W necie nigdzie nie ma czegoś takiego. Jutro idę do slepu konuterowego, serwisu,. Mam mandzieje, ze dstane jakieś uszkodzone DVD za darmo. Już jeden CD-ROM dostałem (dość wiekowy bo 24x ale zawsze na części sie przyda - już się przydał). Mam nadzieje, że dorwe jakiś czytnik z uszkodzona elektroniką, lub taki, abym mógł przełżyć element z cewkami ogniskujacymi. Wiem, że nadzieja matka głupich, lecz człowiek bez nadziei nie ma po co żyć...


  A skoro już piszecie, że te lasery co daje DAYTEK są tak kijowe i rok wytrzymują a przy tym DVD'ki są tanie, to ile laser może kosztować nowy? 20 - 40 zł? Chyba nie więcej co?

  Mam jeszcze jedną prośbe, Czy nie mógł by nikt z Was zrobić zdjecia swojego lasera od DVD? Chciałem zobaczyc tylko jakie są róznice w budowie między nimi.

  Proszę o odpowiedz.

  A tak na marginesie to co to za laser z reklamy Poltronica? bardzo podoby do mojego!! Praktycznie jak mój!. Tylko w katalogu nie moge go znaleść :-(. Prosze o pomoc.

  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone  Dziś miałem mieć jakiś uszkodzony napęd, a tu lipa... Faceta nie było, sprobuje kiedy indziej.
  Czy nikt nie wie co to jest za laser z tej teklamy? Bardzo proszę o odpowiedz!!
  Moderated By TONI_2003:

  Posty zostały scalone  Witam jeszcze raz! Czy na serio nikt z Was nie widział teg lasera nigdy na oczy? Bardzo dziwne..
  No to mam prośbę do Was. Jest nieco nie typowa .Chciałem prosić, abyście w miarę możliwości zeskanowali lub zrobili zdjęcie lasera od SONY i LiteOn'a . Może ktoś z Was wie zkąt mozna takie zdjecia usyskać. Bardzo proszę o pomoc!
 • #24
  bemo1
  Level 25  
  Mam dla ciebie propozycje abys dalej zglebial tajniki techniki laserowej ,a tak w tzw. miedzyczasie kup sobie nowy sprzet w promocji.Wyjdzie taniej niz nowy laser do tego DVD.
 • #25
  Agentlos
  Level 25  
  Witam.
  E tam. Obendę się bez DVD. Nie miałem nigdy, więc teraz też przeżyje :-). A te to chcę naprawić dla satysfakcji. Nie mam zamiaru kupować nowego lasera, lecz zastanawiam się nad podmiana z jakiegoś innego DVD-ROM'u (USZKODZONEGO). Tylko z jakiego? Może ktoś wie gdzie można taki laser spotkać? Właściwie to chodzi mnie tylko o część ogniskujaca a nie o cały mechanizm.
  Dodam jeszcze, że zaobserwowałem coś dziwnego. Gdy wysunę laser na bok, aby widział krawędz płyty, to zaczyna kręc ć płytę tak jak na środku, lecz laser drży jak szalony w gorę i w dół podczas rozpędzania, a potem dopiero rozpoczyna nieudane odniskowanie.
  Proszę o odpowiedzi na moje pytania.
 • #26
  nual
  Level 11  
  Witam,

  Mam tez za dużo czasu, i tez taki problem jak Ty tylko przy zwykłej małej wieży CD. Rozebrałem przeczyściłem i raz działało raz nie. I tu wpadłem na pomysł i zacząłem regulować 2 potencjometrami i teraz już nie działą :(. Panowie czy ktoś wie od czego są te potencjometry?
  Schematu raczej do tej wieży nie dostane (WATSON).


  Pozdrawiam

  nual
 • #27
  Agentlos
  Level 25  
  Powiedziałeś 2 potencjometry i wierza CD? Pierwszy raz słyszę aby w laserze do CD był laser z dwoma potencjometrami... Zazwyczaj DVD ma 2 potencjometry. Może dysponujesz jakimś skanem tego lasera? Na laserze powinna być jakaś naklejka z nazwą lasera. Zerknij czy jej nie ma.
  Czy spisałeś sobie wartości jakie były na potencjometrach, lub zaznaczyłeś ich pierwotne położenie?
  Co znaczy nic nie czyta? Co laser robi?
 • #28
  Zenek
  Level 30  
  wtrącę się do tego twojego długiego monologu, chodzi o jakikolwiek czytnik tych wyżej wymienionych firm ?
  A druga sprawa, to, że np odtwarzacz kosztuje 200 zł wcale nie oznacza, że czytnik do niego nie może kosztować np 150 zł ;)
 • #29
  Agentlos
  Level 25  
  Dokładnie to chodzio DAYTEK M 700M. Szukam do niego lasera przedstawionego na skanie. Oczywiście chodzi o DVD. Na laserze nie ma ani jednje informacji o modelu.
  Laser tem musi mies z dwóch stron "prowadnice" aby móc jeździć na dwóch szynach, a po prawej stronie przykręca się do niego zębaty element dzięki któremu będzie się ruszać.
  Może ktoś widział w jakimś DVD-ROM taki laser? Nie musi być on identyczny, tylko taki, aby spełniał normy mocowań.