Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z tranzystorem wysokiego napięcia w telewizorze Daewoo K20C4GT S

30 Lip 2012 23:13 2641 19
  • Poziom 11  
    Witam mam następujący problem w telewizorze daewoo k20c4gt s Spadł mi tranzystor(md1803dfh-to220f ), podaję pełna nazwę:
    md1803dfh-to220f
    tranzystor tv-ha cp520a 21" 1500v 10a40w md1803dfh-st =st1803dfh daewoo tv/+d+r

Szukałem w swojej miejscowości w sklepach elektronicznych i nigdzie takiego nie ma.
    I teraz moje pytanie czy można owy tranzystor zastąpić jakimś innym, jak tak to jakim ?.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Cytat:
    I teraz moje pytanie czy można owy tranzystor zastąpić jakimś innym ? jak tak to jakim ?.

Można, a zastępujesz takim co ma podobne i istotne dla danego zastosowania parametry. Nie zapomnij usunąć przyczyny, bo będziesz potrzebował całego wiadra tych tranzystorów.
  • Poziom 11  
    Szukałem, nic nie znalazłem, wydaje mi się ze tranzystor md1803 zgrzał się za bardzo i po prostu przestał działać.
    Telewizor daewoo k20c4gt s chodził i nagle przestał działać, tranzystor wydobywał z siebie dźwięk jakby takiego drobnego zwarcia, do tego grzał się niemiłosiernie, sprawdziłem pozostałe podzespoły i wszystko wydaje się sprawne.
    zielonyglon mógłbyś zasugerować jakieś modele z góry dzięki za pomoc.

Dołączam charakterystykę: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/8122.pdf
  • Poziom 43  
    Regulamin pkt 3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html pkt 3, 10.
    Proszę poprawić.
  • Poziom 43  
    No niezupełnie. ;)
    Cytat:
    Md1803dfh-To220f

Cytat:
    padł mi tranzystor

Cytat:
    i po prostu padł.

Cytat:
    Telewizor chodził i nagle padł

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html pkt 10.
    Na naszym forum nie "krzyczymy" (Caps Lock), nie nadużywamy znaków zapytania, wykrzykników, wielokropków i podobnych. Nie nadużywamy emotikonów.
    Jako, że to forum techniczne, symbole wielkości fizycznych zapisujemy tak, jak stanowi nauka, a nie jak nam się uda.
    Podobna zasada dotyczy nazw podzespołów. Powinny być podane pełne, tak jak to zrobił producent.
    Nie akceptujemy slangu zarówno branżowego jak i "podwórkowego"!

Poczytałeś o tym modelu? O chassis CP185G, CP185?
    Ile chcesz zamienników, które mają zbliżone parametry? Ile z nich kupisz? Zadowolisz się jednym, bo zielonyglon uzna go za odpowiedniego? A przecież na pierwszy rzut oka widać, że będziesz potrzebował "na dzień dobry" dwóch sztuk. Ile zaoszczędzisz na zamiennikach? Nie lepiej od razu zamówić dwa oryginały?
    A może poczytać również o Q401 w Daewoo trzeba? Można się ciekawych rzeczy dowiedzieć. ;)
  • Poziom 11  
    Gdybym mógł zamówić oryginały to też bym tak zrobił, niestety nie mogę bo jest to dla mnie nie opłacalne.
    Kiedy każdy poda jakiś model ułatwi mi to szukanie i bardzo pomoże, czasem na zamiennikach chodzi lepiej niż na oryginałach.

Co do info dzięki za pomoc.

Edit: Poprawiłem, teraz chyba już jest dobrze :)
  • Poziom 43  
    mirex napisał:
    A może poczytać również o Q401 w Daewoo trzeba?

Cytat:
    Znaleziono 65 wyników: Daewoo Q401

Jest z czego wybrać. No i przy okazji może na ślad powodów się trafi? ;)
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    DAEWEOO K20C4GT, to chassis CP185G czyli znane ch. CP185 (z modyfikacjami)
    Poczytaj o nim na forum.
    "Ciekawe " do naprawy.

+B = w St-by В= 113V, w czasie pracy =125V

HOT - MD1803DFH (to chiński wyrób,podróbka wyrobu ST 1803DFX )
    http://www.datasheetdir.com/MD1803DFH+NPN-Transistors

wstaw BU2508DF będzie ok

p.s

Skoro się grzał do wymiany elementy w sterowaniu bazy , nie zaszkodzi w kolektorze (kondensatory powrotu , sprawdz diody modulatora) oraz nap. +B
    Pomocne będzie Link
  • Poziom 43  
    lisek napisał:
    DAEWEOO K20C4GT, to chassis CP185G czyli znane ch. CP185 (z modyfikacjami)
    Poczytaj o nim na forum.
    "Ciekawe " do naprawy.

+B = w St-by В= 113V, w czasie pracy =125V

HOT - MD1803DFH (to chiński wyrób,podróbka wyrobu ST 1803DFX )
    http://www.datasheetdir.com/MD1803DFH+NPN-Transistors

wstaw BU2508DF będzie ok

p.s

Skoro się grzał do wymiany elementy w sterowaniu bazy , nie zaszkodzi w kolektorze (kondensatory powrotu , sprawdz diody modulatora) oraz nap. +B
    Pomocne będzie Link

Nie wiem dlaczego go wyręczasz, kliknie ci na pomógł? Na Elektrodzie pisano wielokrotnie i niech szuka.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Cytat:
    Nie wiem dlaczego go wyręczasz, ...

Problem z tranzystorem wysokiego napięcia w telewizorze Daewoo K20C4GT S
    Po przeczytaniu profilu kol.Pixsus , widać .... Jest Absolutnie Poczatkujący
    Zapaliłem mu na pocz. "zielone światełko " w tunelu. (wszak taka jest idea tego forum)
    Reszta do doczytania w ponad 70-tematach na to chassis czy o tranzystorze q401
  • Poziom 43  
    lisek napisał:
    Po przeczytaniu profilu kol.Pixsus , widać .... Jest Absolutnie Poczatkujący
    Zapaliłem mu na pocz. "zielone światełko " w tunelu. (wszak taka jest idea tego forum)
    Reszta do doczytania w ponad 70-tematach na to chassis czy o tranzystorze q401

Ja też. Bo gdyby nie był, temat już dawno byłby w koszu. Regulamin pkt 3.1.16.

A Ty powtarzasz prawie wszystko po mnie.
    Ma się nauczyć porządku, zasad forum i roboty, jeśli chce z nami współpracować. Jak nie chce sam myśleć i robić, to to forum nie jest dla niego. Po prostu. Są inne, może lepsze. ;) Może tam mu podadzą na tacy zamiennik prostego tranzystora.

A MD1803 to żadna podróbka. To normalny tranzystor, który w normalnych warunkach normalnie pracuje. Tylko z tymi Chinami masz rację. :)
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Cytat:
    sprawdz diody modulatora

Lisku, sprawdź czy tam są.
  • Poziom 11  
    Macie racje ciężko się odnajduję tutaj na forum.
    Nie mam nawet schematu tego sprzętu, ale sądzę ze teraz już znajdę dzięki za pomoc.
    Co do napięć pomierzyłem i wyszły następujące: (w stanie spoczynku, czerwona dioda)
    Cb=120v
    Ce=120v
    Eb=0v

Później odpalam go, płyta sterowania odpala(zielona dioda) i po 20 sekundach samoczynnie zapala się czerwona.
    Napięcia nieco wyższe:
    Cb=130v
    Ce=130v
    Eb=0v

Kondensatory sprawne.

Sprawdzę jeszcze pozostałe elementy, jak coś dopiszę.
  • Poziom 43  
    Pixsus napisał:
    Macie racje ciężko się odnajduję tutaj na forum........
    Co do napięć pomierzyłem i wyszły następujące
    Cb=120v
    Ce=120v
    Eb=0v

Cb=130v
    Ce=130v
    Eb=0v
    A co to je i gdzie?
  • Poziom 11  
    napięcia na stykach tranzystora.
    Emiter, colektor, baza.
  • Poziom 43  
    Pixsus napisał:
    napięcia na stykach tranzystora.
    Emiter, colektor, baza.
    Jakiego, Q401? Pisze się jak już C, B, E . Zmień dział na Żłobek, Piaskownica jak ty tak mierzysz.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    A co Ci LeDy nie pasuje z pomiarami? Bardzo poprawne generalnie! Bo nie jest ważne jakie są napięcia na tranzystorze względem masy, ale jakie między elektrodami. Tak był uczony w szkole pewno.
    A na schemacie i tak napięć tam nie ma podanych, więc dla Ciebie powinno być obojętne jak to zrobił. I tak masz pomiar względem masy przecież. ;)
    Uświadom lepiej kolegę jakie konsekwencje ma pomiar napięcia na kolektorze tranzystora WN, żeby się kiedyś nie zdziwił, albo "zawału" nie dostał. :)

http://schematy.elektroda.pl/
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2244140.html
  • Poziom 11  
    Tak jak mówiłem cała elektronika sprawna(po wymianie tranzystora md1803dfh na bu2508df) wszystko działa.
    Usterką okazał się przewód wysokiego napięcia, który przebijał na kineskop.
    Dziękuję wszystkim za czynny udział w temacie. trochę zamieszałem wiem, za co przepraszam.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.