Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór odpowiedniego oprogramowania do tworzenia systemu pomiarowo-kontrolnego

ghost666 31 Lip 2012 12:19 2075 0
 • Co znajduje się u podstaw tworzenia systemu kontrolno-pomiarowego? Oprogramowanie w którym się je tworzy. Krytyczny jest zatem dobór odpowiedniego oprogramowania do tworzonej aplikacji. Musi ono spełniać potrzeby tworzonego systemu oraz pozostawiać możliwość rozwoju gdy system będzie się rozrastał. Chyba ostatnią rzeczą na świecie jaką inżynier chciałby musieć robić jest przepisanie całego kodu do innego środowiska gdyż w aktualnych warunkach oprogramowanie nie może się rozrastać. Podczas doboru oprogramowania należy zadać sobie pięć podstawowych pytań, aby wybrać odpowiednie oprogramowanie do tworzenia systemu kontrolno-pomiarowego.

  1. Czy wybrane oprogramowanie jest dostatecznie elastyczne aby sprostać przyszłym potrzebom?
  2. Ile czasu zajmie nauka obsługi nowego środowiska i pracy w nim?
  3. Czy środowisko i oprogramowanie posiada zintegrowane sterowniki do używanego sprzętu?
  4. Czy istnieje wsparcie techniczne lub środowisko pomocnych programistów, którzy mogą pomóc na wypadek utknięcia w procesie pisania oprogramowania?
  5. Czy oprogramowanie to może poszczycić się historią stabilności i sukcesu?

  1. Elastyczność

  Oprogramowanie systemów kontrolno-pomiarowych może być różne - od gotowych programów do w pełni konfigurowalnych rozwiązań. Łatwo jest podejmować decyzję odnośnie doboru środowiska programistycznego na podstawie aktualnych wymagań systemu, jednakże niezwykle istotnym jest rozważenie rozwoju i przyszłych wymagań tworzonego systemu.

  Gotowe oprogramowanie zazwyczaj posiada zestaw funkcjonalności przeznaczony do przeprowadzania jednego typu pomiarów. Wykorzystanie tego softu jest dobre gdy nie chcemy w przyszłości modyfikować naszego systemu kontrolno-pomiarowego. Niestety rozwiązania te są mało elastyczne i nie pozwalają na wprowadzanie zmian i dodawanie funkcjonalności w przyszłości. Aby zagwarantować sobie taką możliwość wybrać należy bardziej elastyczne środowisko programistyczne, które pozwoli nam na dodanie dodatkowych funkcjonalności w przyszłości. Oczywiście odbywa się to kosztem czasu poświęconego na naukę obsługi tego środowiska.

  2. Łatwość nauki

  Czas który programista poświęci na nauczenie się nowego środowiska zależy od niego samego oraz od typu wybranego oprogramowania. Gotowe programy są najłatwiejsze do opanowania gdyż nie potrzebują wchodzenia w detale programistycznej. Gdy decydujemy się na konkretne środowisko pamiętać należy o sprawdzeniu czy istnieje literatura wspomagająca nas w nauce.

  Z kolei gdy chcemy uczyć się całego środowiska pozwalającego na tworzenie bardziej skomplikowanego oprogramowania musimy zdawać sobie sprawę iż zajmuje to zdecydowanie więcej czasu do nauczenia się. Większość tego czasu poświęcona jest na naukę języka programowania z którym współpracuje środowisko. Jeśli wybiera się oprogramowanie w którym pisze się w znanym sobie języku znacznie skraca to czas nauki. Pamiętać także należy iż języki takie jak ANSI C czy C++ są znacznie bardziej skomplikowane, ze względu na gramatykę i skomplikowaną składnię, niż NI LabView. Ten drugi język pozwala na tworzenie aplikacji o wiele szybciej, wystarczy porównać kod:

  Dobór odpowiedniego oprogramowania do tworzenia systemu pomiarowo-kontrolnego Dobór odpowiedniego oprogramowania do tworzenia systemu pomiarowo-kontrolnego


  3. Zintegrowane sterowniki

  Zbyt często inżynierowie i developerzy zakładają istnienie sterowników do ich sprzętu. Niestety nie zawsze sterowniki takie istnieją co prowadzi do problemów z integracją środowiska z sprzętem. Ważne jest zatem pamiętanie iż posiadane sterowniki muszą być kompatybilne ze środowiskiem i odwrotnie.

  Ważna jest także integracja z systemem przechowywania danych oraz innymi systemami zajmującymi się przetwarzaniem danych, analizą, post-processingiem i wizualizacją wyników. Zapewnienie kompatybilności tych wszystkich składników na pewno pomoże w stworzeniu dobrze działającego systemu.

  4. Wsparcie i zasoby

  Ekosystem wytwarzający się wokół użytkowania środowiska jest niemalże tak samo istotny jak samo środowisko programistyczne. Dzięki temu ekosystemowi mamy dostęp do zasobów pomagających w nauce używania oprogramowania oraz do wielu przykładów oraz oceny specjalistów. Taki zasób wiedzy jest niezwykle pomocny w tworzeniu własnych aplikacji.

  5. Historia stabilności

  Ostatnią rzeczą wartą rozważenia jest sprawdzenie czy istotnie środowisko to działa stabilnie i poprawnie. Nie należy ufać jedynie słowom polecającym dane oprogramowanie, ale warto sprawdzić przykładowe aplikacji gdzie wykorzystano to oprogramowanie. Dzięki takiej perspektywie można uniknąć korzystania z oprogramowania które nie jest zbyt stabilne i nie działa poprawnie w wielu aplikacjach.
  Źródła:
  http://www.ni.com/white-paper/12120/en?metc=mtuqs9


  Fajne! Ranking DIY