Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie wokali na salce - które Tonsile?; rozmiar kolumny; jaka końcówka?

Adrik 31 Lip 2012 17:05 1330 2
 • #1 31 Lip 2012 17:05
  Adrik
  Poziom 10  

  Witam serdecznie.
  Zawitały wakacje, więc zebraliśmy w końcu ekipę do wspólnego grania, i jesteśmy w trakcie akustycznej adaptacji piwnicy perkusisty, tj. pozbywania się echa w środku i niechcianego hałasu na zewnątrz.
  W piwnicy tej znajduje się perkusja akustyczna, do tego piec basowy 100W (1x15" + tweeter), oraz piece gitarowe 100W (2x12") i niestety drugi tylko 15W (1x12"), ale to nie jest problem, który chcę tu poruszać.

  Musimy nagłośnić dwa wokale - obaj gitarzyści śpiewają. I nie jest tu mowa tylko o zwykłym śpiewaniu, ale o różnych stylach. Gramy wiele odmian metalu, więc są i growle, i screamy, i zwykła chrypa. Tarji Turunen nie ma, ale jeśli kiedyś by się zdarzyła, to przydałoby się, żeby i jej to przyszłe nagłośnienie pozwalało się wybić.

  Niestety zasoby finansowe nie pozwalają ani trochę zaszaleć. Nie stać nas na nic dobrego, o tanich zestawach w ogóle nie ma co mówić, a i tradycyjne Eltrony w ciągu ostatnich lat niestety podrożały.

  W chwili obecnej jestem w posiadaniu eksportowej wersji wzmacniacza Fonica WS-403. W kwestii mocy nie jest to potwór, dodatkowo był kiedyś prawdopodobnie naprawiany, i na wyjściu ma KD502. Jednak wzmacniacz, podobnie jak mikser, który właśnie robię, nie jest problemem. Mogę albo wstawić KD503 i dokupić większe trafo, albo w ogóle zrobić nową końcówkę - o tym pytanie później.

  Ważniejszą sprawą są kolumny - widziałem na elektrodzie projekt kolumn na 4-ech Teslach ARZ 660* na stronę, jednak posiadam tylko jeden taki głośnik, a nigdzie już ich nie można dostać. Oprócz tego mam jednak również stare Tonsile GD 30/50 (jeden z nich siedzi w paczce gitarowej, razem z głośnikiem Peaveya), i myślałem, że mógłbym je tu wykorzystać. Albo nawet kupić jakieś GDS 30/? Jakie na tym zbudować kolumny? 2x12" + tweeter w aplikacji pionowej? Może GD 30/50 do niskich częstotliwości, GDS do średnich i tweeter do wysokich? Chciałbym zaznaczyć, że moje GD 30/50 mają impedancję 8Ω

  Co do końcówki mocy - myślałem o użyciu LM4780. Mam transformator 2x24V 150VA. Z noty aplikacyjnej wynika, że przy takim napięciu zasilania otrzymałbym ok. 2x60W przy 8Ω, więc musiałbym celować w kolumny o takiej impedancji.

  0 2
 • #2 31 Lip 2012 17:24
  Shadowix
  Poziom 26  

  Witam.
  Kolumny polecam robić na głośnikach estradowych i mocno nie oszczędzać.
  Mogą posłużyć potem jako przody. Z głośników polecam STX sam mam ich głośniki i jestem zadowolony. Projektów poszukaj na forum, jest ich mnóstwo.
  A co o końcówki mocy, to ma to być końcówka mocy.
  60W na estradzie to żadna moc.
  Proponuje kupić 500W trafo i zbudować wzmacniacz 2x 200W na holtonach 200 (wszystko na forum).

  0
 • #3 31 Lip 2012 17:41
  Adrik
  Poziom 10  

  Kolego Shadowix,
  Nigdzie nie powiedziałem, że to ma kiedykolwiek służyć na estradzie. Powiem więcej, to ma NIGDY nie służyć na estradzie. To ma być wręcz prowizorka do nagłaśniania wokalu w salce - żadnych innych zastosowań. Jeśli da się na tym w międzyczasie puścić jakąś muzykę dla relaksu, to będzie w ogóle luksus. A jeśli moglibyśmy, tak jak mówisz, nie oszczędzać, to kupilibyśmy gotowy zestaw zaprojektowany do nagłaśniania zespołu.
  Swoją drogą, żaden ze mnie znawca, ale sądzę, że gdzieniegdzie to i 2x200W na estradę mogłoby nie wystarczyć.

  0