Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensatory audio - Nichicon 15 mF 69WV do wymiany w ONKYO

Zapp Brannigan 31 Jul 2012 20:12 2878 15
    Zapp Brannigan
    Level 9  
    Dzień dobry?

Chyba nie bardzo. Kupiłem kondensatory mocy na wymianę do swojego wzmacniacza ONKYO A 8270. Sęk w tym, iż kondensatory w tymże wzmacniaczu (dwa są) mają cztery nóżki. Chciałbym się zapytać wtajemniczonych jak one działają. Czy taki jeden kondensator to połączenie równoległe dwóch kondensatorów 7,5 mF 69WV? Ja wcześniej nie sprawdziłem tego i kupiłem dwa 15 mF 80V z dwiema nóżkami. Tam w tym wzmacniaczu do każdej z ośmiu nóżek dochodzą jeszcze jakieś kabelki.

p.s.
    Może ktoś mi wytłumaczy co to znaczy 69WV? Ja przyjąłem że to oznacza 69 volt. W ich miejsce założyć chciałem 80V. Mam nadzieje że nie zrobiłbym tutaj jakiejś głupoty..?
    Schemat w załączniku
  • Helpful post
    dybas
    Level 37  
    Na schemacie są dwa kondensatory (C954 i C955) o pojemności 15 mF każdy. I każdy ma dwa wyprowadzenia. Może kable doprowadzają zasilanie w kilka punktów? Dopuszczalne napięcie pracy 69 V przy rzeczywistym 55 V.
    Zapp Brannigan
    Level 9  
    No tego nie wiem ale wątpię aby spełniały tylko rolę trzymania. Do każdej z nóżek podlutowane są jakieś kabelki. Po ścieżkach wygląda to tak jakby każda para nóżek pracowała oddzielnie. Gdybym miał zgadywać to bym powiedział że pracują oddzielnie gdy wzmacniacz ustawiony jest w trybie 4 głośnikowym.
    Zastanawiam się co mogę zrobić. Czy mogę je zastąpić czterema kondensatorami i jakimi. Chciałem wstawić ciut większe pojemności aby wydobyć wiecej basu (słyszałem że taki jest efekt).
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Przy dużych kondensorach dodatkowe nogi to mocowanie, jednocześnie wewnętrznie są zwarte po dwie.

Omomierz i sprawdź - na dwóch będziesz miał zwarcie
    Zapp Brannigan
    Level 9  
    Rzeczywiście mieli Panowie racje. Zmierzyłem miernikiem w parami prąd płynie. Czyli rozumiem że mogę wstawić w ich miejsce dwunóżkowe kondensatory 15mF 80V i połączyć ścieżki po zewnętrznej przewodem?
    Czy wstawienie wyższych pojemności rzeczywiście skutkuje podbiciem niskich tonów?
    twazny
    Level 26  
    Oryginalne kondensatory są bardzo wysokiej jakości i maja duży wpływ na dźwięk.
    Jeżeli nie są uszkodzone i nie straciły pojemności nie jest dobrym pomysłem ich wymiana.
    Mam takich kilka i porównywałem je z różnymi wynalazkami.
    Jak już ktoś chce na upartego zwiększyć pojemność, można dodać równolegle
    dokładnie w miejscach gdzie oryginały (są spięte miedziana blaszka).
    Ale bez przesady, zwiększona pojemność skutkuje wyższym prądem doładowania
    co bez stosowania filtru wprowadza dodatkowe zniekształcenia.
    Wiele kondensatorów w tym wzmacniaczu w krytycznych punktach jest wyższej jakości.
    Wymiana bez potrzeby w myśl zasady popularnej na forach " wymień elki będzie lepiej"
    owszem może mieć uzasadnienie ale jeśli dobrze wiemy co robimy.
    Sprzęt jest projektowany w jakiejś klasie. Zmiana w jednym punkcie niewiele daje.
    bestboy21
    Level 39  
    Można wstawić dodatkowe ale grubość przewodu i jego poprowadzenie ma duże znaczenie.
    Jak się przesadzi można spalić mostek, zależnie od sztywności trafa i mocy diod.

Większa pojemność to większa dynamika, przy głośnym słuchaniu może sprawić wrażenie lepszego basu.

Poza tym :
    Quote:
    zmiana w jednym punkcie nie wiele daje.
    pawel_aa
    Level 25  
    bestboy21 wrote:
    Jak się przesadzi można spalić mostek, zależnie od sztywności trafa i mocy diod.

A co np. z tranzystorami końcowymi i ich bezpiecznym obszarem pracy?
    bestboy21 wrote:
    Większa pojemność to większa dynamika, przy głośnym słuchaniu może sprawić wrażenie lepszego basu.

Większa pojemność to mniejsza amplituda tętnień a co za tym idzie - patrz wyżej.

Producent nie bez przyczyny zastosował elementy o właśnie takich a nie innych wartościach. Wymiana samych kondensatorów filtrujących na większe bez jakichkolwiek zmian w układzie i przy pozostawieniu fabrycznego transformatora może jedynie przynieść jedynie efekt placebo - "wymieniłem więc musi być lepiej".

Policz sobie amplitudę napięcia tętnień dla fabrycznej i większeń filtracji i przekonasz się, co to daje w praktyce.
    bestboy21
    Level 39  
    Tranzystory końcowe nie spalą się od "efektu placebo" , więc to jednak nie placebo.

Mniejsze tętnienia to większa dynamika, przecież dokładnie to napisałem .
    Quote:

Policz sobie amplitudę napięcia tętnień dla fabrycznej i większeń filtracji.

To zależy dla jakiej częstotliwości będziemy liczyć ;)
    Zapp Brannigan
    Level 9  
    twazny wrote:
    Oryginalne kondensatory są bardzo wysokiej jakości i maja duży wpływ na dźwięk.

To mnie bardzo martwi bo nie chciałem wydać 400 zł na dwa kondensatory i to jeszcze ze stanów ściągać. Kupiłem więc jamicony niby seria audio :). Patrzyłem tez wczesniej w necie co piszą o jakości dzwięku do jakości kondensatorów. Przy słabej klasie sprzętu piszą że się nie wychwyci żadnych zmian na gorsze. A wymienić postanowiłem bo mój sprzęt no gra bardzo słabo. Bas jest dużo gorszy niż w starej diorze mojego znajomego a przecież mam mocniejszy sprzęt. Ponieważ wzmacniacz mój ma z pewnością sporo ponad 10 lat więc pomyślałem że przelutuje kondensatory. wymieniłem już większość na płycie małych kondensatorków nowymi nichiconami i elkami. Zostały tylko te dwa. Zanim wyłoże na jakiegoś harmona kardana chcę spróbować czy da się w moim onkyo cos poprawić.
    dybas
    Level 37  
    Poprawiać nie ma czego. Kondensatory Nichicon mają dobrą opinię i o ile nie widać na nich deformacji, wycieków to wymiana chyba nie była celowa. Pomiar tak dużych pojemności jest obarczony dużym błędem o ile nie dysponuje się sprzętem dobrej klasy. Dobrym testem byłoby sprawdzenie przebiegu oscyloskopem pod obciążeniem.
    Porównywanie brzmienia ze starą Diorą może być mylące. Tam charakterystyka nie była płaska, ponadto dochodzi paskudna i głęboka regulacja barwy. Ucho się łatwo przyzwyczaja stąd potem fałszywe wrażenie "potęgi" basu.
    Wzmacniacz jest, jaki jest. Można spróbować z innymi kolumnami. Przy okazji: jaki zestaw był podłączony?
    bestboy21
    Level 39  
    Na przednim "panelu" też wymieniałeś ? W moim pełnoletnim Kenwoodzie znalazłem akurat tam wyschniętą "ELNE" ... ani tam gorąco ani co ...
    W końcu wymieniłem wszystkie i suma sumarum okazało się że to była ich pora na wieczny odpoczynek.

*Pomiary pojemności mogą być w ogóle nie miarodajne, przy sygnale m.cz. kondensator zachowa się inaczej a przy pomiarze inaczej (zwłaszcza podeschnięte ale jeszcze nie suche)
    Zapp Brannigan
    Level 9  
    Moje kolumny są słabe, stare altusy (w nich też wymieniałem kondensatory i membrany) ale testowałem również na lepszych głośnikach znajomego. Być może jest tak jak Panowie piszą, że wymiana nie jest wskazana ale spróbuje. Jeżeli będzie gorzej to zawsze mogę włożyć z powrotem stare.
    bestboy21
    Level 39  
    Przez starzejące się kondensatory w torze audio właśnie pierwsze co się dzieje to najniższe rejestry robią się płaskie (jak plastikowe kolumny manta czy inny watson ;) ) . Zawsze jakiś niedobitek może się znaleźć i teraz decyzja, wymieniamy cały tor audio z racji wieku czy szukamy tego jednego a za rok drugiego a za dwa lata kolejne 5 .

W przetwornicach jak padnie jeden to "wymienia się wszystko" i nikt nie lamentuje że się wymienia na pałę ....

Moje zdanie jest takie
    - sprzęt jest twój
    - ma swoje lata
    - decydujesz się na "renowację"
    - TO WYMIENIAJ WSZYSTKO

Zanim odezwą się pieniacze "że na pałę się nie wymienia" niech 5 razy przeczytają dwa pierwsze punkty .
    twazny
    Level 26  
    dybas dokładnie zdefiniował problem.
    W nieco lepszych wzmacniaczach aby utrzymać niskie zniekształcenia regulacja barwy
    jest pasywna rzędu 8-10db.
    W Diorach aktywna miała czasem 10db więcej. To ponad 3x.
    Ustaw barwę na "0" i wyłącz wszelkie lodness, subsonic i wtedy porównaj.
    Zwykle za brak basu odpowiadaja kondensatory elektrolityczne na wejściu i w pętli
    sprzężenia zwrotnego.
    Onkyo nie ma takich, jest stałoprądowy. Jedyne co może mieć wpływ na ciecie od dołu to
    W DC serwo kondensatory C513 i C515 i odpowiednie w drugim kanale i te można sprawdzić/ wymienić.
    Jest też kilka innych miejsc. Kondesatory elektrolityczne rzeczywiście są słabym punktem.
    .Dlaczego nie podepniesz na krótkich kabelkach równolegle dodatkowe, np po 4700-10000uF i posłuchasz.
    Po 10 minutach będziesz wiedział. Rzecz w tym aby nie wymienić lepszej rzeczy na gorszą.
    Najlepiej sprawdzić generatorem wzmacniacz choćby w dwu punktach np 1khz i 50Hz.
    Na dobrą sprawę znając wzmocnienie, korzystając z małego trafka i zwykłego miernika
    (pomiar AC 20-400Hz) podając mały sygnał na wejście wzm. końcowego można sprawdzić
    charakterystykę od dołu.
    Można też wymienić w ciemno wszystko. Czasami zajmuje to mniej czasu niż testy i pomiary.
    Mam nadzieje ze podzielisz sie z nami wynikiem.
    Zapp Brannigan
    Level 9  
    C513 C515 wynienione. Wymieniłem prawie wszystkie oprócz tych dużych. Teraz przez łikend spróbuje pokombinować. Napiszę co po drodze zepsułem a co naprawiłem :)