Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co jest warte zabezpieczenie przeciwburzowe ?

SATAn_ 31 Lip 2012 20:36 2174 11
 • #1 31 Lip 2012 20:36
  SATAn_
  Poziom 14  

  Przeglądając znany serwis aukcjyjny trafiłem na coś co się zwie zabezpieczenie przeciwburzowe montowane na kabel antenowy. Sądząc co potrafi zrobić burza i jej "piorun" jestem sceptyczni nastawiony na ten wynalazek.

  Mam więc pytanie - warto wogóle kupować czy jest to bajer nic niewnoszący w bezpieczeństwo naszego sprzętu TV ?
  link do aukcji - wykasowano -


  Przypominam - Regulamin pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]
  _______

  Kolego jesteś na tym Forum już (jak widać) około 8-iu lat i zawsze tutaj obowiązywała zasada, że nie podajemy linków/numerów do wszelakich aukcji w kraju i za granicą.

  Ponownie zmieniłeś wpis - zmieniając link na "aukcyjny". Link teraz został wykasowany i proszę tego nie zmieniać. :!:
  Następny taki "wybryk" zakończy się Ostrzeżeniem.
  [SP5ANJ]

  0 11
 • #2 31 Lip 2012 20:40
  technikabasenowa
  Poziom 33  

  To jest zdejmowanie nawisu inflacyjnego z rynku :D
  Choć pewnie znajdą się kupcy i co śmieszniejsze będą twierdzili że to działa :cry:

  0
 • #3 31 Lip 2012 20:54
  laryadi
  Poziom 17  

  Biznes to biznes wszystko sie sprzeda jak dobry kit sie wstawi . To coś co podałeś to tylko ozdoba na kabel a na burze jest tylko jedno skuteczne wyjście wyjąć kabel antenowy od TV lub satki i wyłączyć sprzęt z prądu

  0
 • #4 31 Lip 2012 21:14
  darek_wp
  Poziom 28  

  Przy bliskim wyładowaniu lub trafieniu bezpośrednim pioruna nawet odłączenie sprzętu od zasilania i anten bywa niewystarczające - powstaje pole EM o tak dużej energii. A takie zabezpieczenie jak w tytułowym poście jest nic nie warte. Aby rzeczywiście zadziałało powinno zabezpieczać i żyłę sygnałową i ekran i odprowadzać ładunki do ziemi przez podłączenie do uziemienia. Choć przy tak małych przekrojach żył jak w koncentryku i tak zostanie uszkodzony kabel i antena jeśli jest aktywna.

  0
 • #5 01 Sie 2012 08:18
  jojoro
  Poziom 11  

  Kiedyś mi to ładnie wytłumaczono jak działa takie zabezpieczenie i darek_wp ma rację.
  W środku siedzi warystor, którego zadaniem jest zrobić "zwarcie" do masy (ekranu) w trakcie wyładowania. Wtedy po ekranie podłączonym do uziemienia ładunek ma szanse odpłynąć do ziemi.
  Ja mam to zabezpieczenie podłączone do wejścia od multiswitcha (sam multiswitch podłączony do instalacji odgromowej).
  Zastanawiam się też czy nie dorzucić izolatora galwanicznego przy antenie naziemnej.

  0
 • #6 01 Sie 2012 14:09
  darek_wp
  Poziom 28  

  jojoro napisał:
  Wtedy po ekranie podłączonym do uziemienia

  Warunkiem koniecznym jest to podłączenie do uziemienia - pytanie ile procent sprzętu AV korzystającego z anten ma obudowę bądź ekran kabla antenowego połączone do uziemienia. Opowiedź brzmi - w ponad 20- letniej praktyce jeszcze nie spotkałem takiego urządzenia.

  0
 • #7 01 Sie 2012 14:13
  jojoro
  Poziom 11  

  Hmm... każdy multiswitch ma możliwość uziemienia, także wiele masztów antenowych jest uziemionych. Tak więc nie jest to takie niespotykane.

  0
 • #8 01 Sie 2012 23:31
  jur1
  Specjalista techniki DVD

  Jakie zabezpieczenia przed uszkodzeniem sprzętu od burzy? Praktycznie - żadne. Kupisz jakieś i jesteś bardziej narażony ( myślisz, że jesteś bezpieczny) i lekceważysz burzę. Sprzęt posiada ( niewielki, kilkadziesiąt procent - oby) margines dopuszczalnych napięć i tyle. Trafi piorun (trwa milionową część sekundy) stopi trafionego ( prądy 30 000-250 000A, napięcia setki milionów V) . Wspomnę jeszcze o potężnych polach elektromagnetycznych, które indukują w obwodach elektrycznych przepływ prądu. Jedyne co możesz zrobić to chronić siebie, lokal ( instalacja odgromowa) i bliskich.

  0
 • #9 04 Sie 2012 20:26
  mefis1
  Poziom 12  

  moderator link usunął, więc do tego konkretnego tozwiązania nie mogę się odnieść.
  Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe są różnych typów, podstawą jest by ładunek zaindukowany przez wyładowanie nie popłynął do urządzenia.
  Ważny jest czas reakcji i wytrzymałość, po po kiego grzyba komuś coś, co zacznie działać sekundę po wyładowaniu.
  Dla sygnałów RF wyższych częstotliwości stosuje się zabezpieczenia w postaci kondensatorów ( rozwarcia), które nie przepuszczają DC, stosuje się również zabezpieczenia diodowe, ale to raczej w ogranicznikach, a rozsądnym rozwiązaniem są odgromiki gazowe, ale nie nalezy wtedy oszczędzać i kupować nie wiadomo co

  0
 • #10 04 Sie 2012 21:04
  oj
  Poziom 42  

  Co jest warte zabezpieczenie przeciwburzowe ?

  http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_przeci...we_tv-sat_wtyk_f-_gniazdo_f_signal_R48602.htm

  To było takie zabezpieczenie. A czy działa. Są takie tylko profesionalne.

  Trzeba by jedno z nich otworzyć i zobaczyć na czym to jest zrobione. Także parametry/wykresy nie mówią o jaką różnice napięć (rdzeń/ekran) chodzi na złączu tego zabezpieczenia.

  Jak widać opis/film ono same nie ma zacisku uziemiającego, wiec nie ma jak odprowadzić ładunku do ziemi tylko je ew. zewrzeć. Niestety zwarcie rdzeń/ekran zadziała jak jest różnica potencjałów a jak nie ma. Pojedzie ładunek do telewizora.

  Film trochę naciągnięty

  Poza tym podstawa to uziemienie masztu

  0
 • #11 04 Sie 2012 21:10
  asior019
  Poziom 8  

  to zabezpieczenia nie działają.
  tylko strata pieniędzy. piorun ma zbyt wysokie napięcie żeby jakieś zabezpieczenie wytrzymało..
  Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/

  0
 • #12 05 Sie 2012 05:20
  sp5-4013
  Poziom 16  

  Warunkiem zadziałania ochronników jest oporność uziemienia ma być mniej < 10 om. Takie są wymogi dla naszych urządzeń telekomunikacyjnych dla central <5 om Najszybszym "bezpiecznikiem" jest tranzystor w układzie.
  Trzeba wszystko wyłączać jak piszą wyżej koledzy. Co roku się napatrzę na spustoszenie po piorunach-np. trafienie w maszt antenowy-wyrwane okno ,strop,wypalona-wyrwana instalacja ze ścian w całym domu,z licznika i tablicy została tarcza..... a elektrownia kazała sobie dostarczyć kpl licznik!!!! Koszt odbudowy-remontu domu,spalonego sprzętu elektronicznego jak mówił gospodarz ponad 50 tys. zł.W promieniu ok 1km wypalony sprzęt elektroniczny u nas większość kart abonenckich i zasilacze impulsowe,kable telekomunikacyjne.
  Ubezpieczyciel umył ręce uzasadniając -brak sprawnej instalacji odgromowej(bardzo drobnym druczkiem zapisane w umowie) kazał sprawę cywilną zakładać firmie montującej anteny i maszt że nie wykonała zgodnie z WT-brak instalacji odgromowej.

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo