Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NFORCE4M-A - Spalił się wentylator na radiatorze

31 Lip 2012 20:38 4801 49
  • Poziom 9  
    Witam

Na dniach teraz spalił mi się wentylator na radiatorze, nie ukrywam że robił więcej hałasu niż chłodził i teraz się zastanawiam nad kupnem wentylatora firmy AAB wentylator Silent Fan 8 czytałem różne opinie jego ale czy jest dobry? aby zainwestować pieniądze w niego? i jeszcze jedno mam w domu wentylator ale nie 3 pinowy nie wiem czy nadaje się on.

NFORCE4M-A - Spalił się wentylator na radiatorze NFORCE4M-A - Spalił się wentylator na radiatorze
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Gniazdka FAN na płytach głównych mają napięcie 12 V, więc ten zalinkowany wentylatorek nie będzie sprawiać problemów w tej kwestii.
    Warunkiem będzie gabaryt (40mm) i poprawne podłączenie.

Wtyczka z zepsutego wentylatorka jest "rozbierana", mam na myśli to, że każdy z przewodów da się wyciągnąć odhaczając malutki zadziorek we wtyku i wysuwając przewód.
    Na jego miejsce wsuwasz odpowiednio zakończony przewód z "nowego" wentylatorka.

Wtyczka posiada 3 piny i do poprawnego działania "nowego" wentylatorka, będą wymagane dwa piny - czarny i czerwony z nowego.
    Żółty będzie "wisieć" zaizolowany lub go utniesz centymetr wyżej niż pozostałe i zaizolujesz/schowasz w koszulkę.
  • Poziom 20  
    Nie wiem czy zmieścisz tam 80mm wentylator, ja bym poszukał większego radiatora i jak by był za gorący zamocował do niego 40mm wentylatorek.
  • Poziom 40  
    Polecam klasyka gatunku czyli Zalman ZM-NB47J ;)
    Niedrogi, wydajny, pasywny i pasuje mocowaniem do praktycznie każdej płyty.
  • Poziom 9  
    Bardziej zastanawiam się nad za montowaniem go jakoś tak aby chłodził w kwestii takiej aby go nie montować do radiatora, chcę jakoś go tak zamontować aby chłodził wszystko i teraz zastanawiam się nad drugim aby wydmuchiwał mi powietrze gorące ale nie wiem jaki wentylator wybrać czy ten Silent Fan 8 nadaj się??, i czy na pewno ten co mam w domu nie spali mi coś na płycie głównej?
  • Poziom 43  
    Dobrym rozwiązaniem będzie polecany Zalman ZM-NB47J plus ze dwa wentylatory do budy - na front oraz z tyłu. To zapewni dobrą cyrkulację powietrza i chłodne podzespoły.
  • Poziom 20  
    Wszystko zależy od tego czy masz jakąś rozsądną obudowę czy tani szrot.
  • Poziom 43  
    Jak z frontu brak otworów wentylacyjnych, a z tyłu nie ma "świderka" wyciągającego rozgrzane powietrze to trudno mówić o dobrej cyrkulacji powietrza.
  • Poziom 43  
    AAB Cooling lub SilentiumPC Zephyr. Dwie szt. jeden na przód, drugi na tył. Z tego co widzę, to wchodzą tam 80x80mm i 92x92mm, ale pomierz dla pewności. Zawsze lepiej brać większe, takie które nie kręcą się szybciej niż ~1600 rpm.

Do tego większy radiator na chipset i wystarczy.
  • Poziom 20  
    Z tyłu możesz założyć 92mm wyciągający, z przodu masz miejsce na wentylator, ale front obudowy nie ma odpowiedniego otworu, można coś wyrzeźbić, ale nie wiem czy to nie będzie skórka za wyprawkę ;) Ewentualnie jakiś 120mm wentylator nie wszedł by ci w ten otwór w bocznej blasze? Można się pobawić dremelem i coś by z tego było.

Wentylatory AAB są przy ich cenach naprawdę przyzwoite.
  • Poziom 9  
    Wentylator z tyłu mam już z głowy zamontowałem ten swój już się kręci ale teraz muszę zamówić nie wiem czy na ten radiator hmm dlaczego on się tak nagrzewa?? a na bocznej obudowie to jeszcze zaczekam najgorzej jest z tym radiatorem i w środku

https://obrazki.elektroda.pl/8043615100_1343842765_thumb.jpg
  • Poziom 43  
    Czujnik może przekłamywać wyniki. Sprawdź palcem, jeśli dasz radę potrzymać go 10 sek. na radiatorze, to temp. jest w normie. Ale uważaj, żeby się nie oparzyć!

Trzeba wymusić prawidłowy obieg powietrza. Już wiesz jak. Same wentylatory mogą być niewystarczające, wtedy trzeba dać większy radiator na chipset.
  • Poziom 9  
    Bez przesady dotykać nie będę :D Ten co mi polecasz znalazłem na allegro radiator na chipset, ale jakoś jak paczę na niego to nie ma pomysłu jak go zamontować bo na płycie głównej mam bolce gdzie zakładam radiator na haki a tu jakieś śrubki hmm

Edit: Dotknąłem ale gorący jest tak że jak byś go dotknął byś powiedział ała K....
  • Poziom 20  
    Masz radiator na zaczepy Thermalright robi takie radiatory, ale są dość drogie. Z tańszych nie wiem czy są jakieś dostępne, można poszukać jakiegoś większego z haczykami z odzysku.
  • Poziom 43  
    Skoro tak parzy, to temp. musi być dużo wyższa niż ~50C. Radiator na zaczepy komplikuje sprawę. Chyba wracamy do punktu wyjścia tzn. wymiany wentylatora na chipsecie.

Powinien pasować SilentiumPC Zephyr 40mm lub AAB SUPER SILENT FAN 4, oba mają wymiary 4x4cm. Jak zależy Ci na ciszy, to polecam 2x droższy SCYTHE Mini-Kaze.
  • Poziom 40  
    Zawsze nowy radiator można przykleić klejem termoprzewodzącym. Taki klej nie ma może tak dobrych właściwości jak większość past, ale ogólnie jest na poziomie albo ciut lepiej zwykłej białej pasty. No i nie wysycha ;)
    Osobiście polecam klej Zalmana.
  • Poziom 43  
    Klej Zalmana jest w porządku. Ale ja bym nie kleił tylko kupił wentylator, bo to chyba najłatwiejsza opcja do montażu.
  • Poziom 40  
    Ale 40mm to cholerne wyjce ;)
    A taki malutki pseudo radiatorek niestety musi być chłodzony aktywnie.
    Chyba że autor wymyśli sposób na zamontowanie jakoś większego wentylatora.
    Co nie jest niewykonalne przecież.

Ja na płycie z NForce2Ultra, która też była ładną grzałką wymieniłem taki radiator z wentylatorkiem właśnie na niebieskiego Zalmana i byłem zadowolony, dobrze chłodził i bez nawiewu.

Po za tym nie jestem pewien czy nie udało by się wydłubać oryginalnych zaczepów z radiatora i przełożyć ich do innego na jakimś patencie ;)
    Ten sposób mocowania niestety jest dość problematyczny i zawęża wybór radiatorów.
    Thermalrighta HR05 miałem na płycie z takimi zaczepami i ogólnie nie polecam. Wydajny to on jest, ale jest też drogi, chybotliwy, i w końcu skruszył mi róg chipsetu P35 :/
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Ale 40mm to cholerne wyjce
    Zgadza się, ale dałem też propozycje droższego i dość cichego Scythe.
  • Poziom 9  
    Najlepiej jak bym kupił wentylator pasujący do tego co mi się spalił ale jak paczę na te z allegro to nie widzę pasującego bo każdy ma ogromne dziury gdzie na radiatorze mam małe gwinty :( a jak bym chciał wymieniać radiator na lepszy to musi mieć wentylator ten radiator bo nagrzewa się trochę, może sam wentylator wystarczy mi bez tego montowania na radiatorze jak bym zamontował na lewej stronie wentylator bo z tyłu jakiś nawiew mam już chłodzi mi ale nie ma zboku teraz i się tak zastanawiam nad tym z lewej strony ale też przewód musi być długi bo jak będę chciał otworzyć aby wyczyścić z kurzu to ciężko będzie zdejmować obudowę, lewa strona obudowy to 7cm wysokość

NFORCE4M-A - Spalił się wentylator na radiatorze
  • Poziom 43  
    Możesz tam zamontować wentylator 8x8cm trochę na skos, ale żeby schłodził chpiset to musi nieźłe się obracać. Jednym słowem dużo hałasu, a efekt taki sobie.
  • Poziom 20  
    Co do samych wentylatorów, to takiego jak miałeś pewnie nie dokupisz. Wentylatory 40mm z założenia są albo ciche i praktycznie nie dmuchają, albo głośne i jakiś tam ruch powietrza generują. Tak czy inaczej szybko trafia je szlag.

Jak byś chciał dołożyć jakieś 5-6 dyszek to polecam takie rozwiązania:
    http://allegro.pl/thermalright-hr-05-chipset-cooler-i2528713150.html tego mam i naprawdę rewelacja, montuje się na nim wentylator 80mm więc jest cisza i wydajność.
    Albo: http://www.proline.pl/?p=CNK+CHIPCHILLA tego zdaje się na allegro widziałem go taniej, ale Thermalright jest sporo lepszy.
    Oba mają mocowanie takie jak trzeba.

Jest jeszcze coś takiego: http://allegro.pl/akasa-coolblue-podswietlany-cooler-na-chipset-gw-i2533881304.html ale szczerze powiedziawszy to wolał bym dołożyć 30 zł i kupić Thermalrighta i do niego jakiś wentylatorek z odzysku.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Wentylatory 40mm z założenia są albo ciche i praktycznie nie dmuchają, albo głośne i jakiś tam ruch powietrza generują. Tak czy inaczej szybko trafia je szlag.
    Dziwne rzeczy piszesz, taki SCYTHE Mini-Kaze 40mm jest cichy, w dość wydajny i trwały. Wentylatory tej marki są na Mugenach :) Od Akasy z 5000 rpm trzymałbym się z daleka.

Jedyne w miarę ekonomiczne wyjście to wymiana wentylatora, bo kupowanie radiatora za ~50 zł mija się z celem.
  • Poziom 20  
    Dziwne rzeczy to teraz Ty piszesz, na mugenie jest 120mm co tu chcesz porównywać???
    4 CFM przy 3500 RPM?
  • Poziom 43  
    Chodzi o markę i co za tym idzie jakość. Czytaj ze zrozumieniem, bo nie porównuję malutkiego Scythe do większego wentylatora tylko do tego, który ma zostać zastąpiony.

Akasa, którą zaproponowałeś jest beznadziejna, kilka razy głośniejsza przy niewiele większej wydajności. No i droższa.
  • Poziom 20  
    A uważasz że Scythe w tym przypadku różni się czymś szczególnym od Silentum PC np?
    Skończ już ten temat, ja staram się cokolwiek podpowiedzieć, a ty po raz kolejny bijesz pianę.
  • Poziom 9  
    Na razie zamówię 120 zobaczę jak będzie, fajny ten radiator z wentylatorem ale jak go zamocować u mnie?? :( nie będę wiercił dziur w płycie głównej przecież
  • Poziom 20  
    Ten z niebieskim podświetleniem jest z samoprzylepną taśmą termoprzewodzącą.
    Tylko myślę że może być problem z zamocowaniem go na chpsetach z rdzeniem na wierzchu.
  • Poziom 43  
    Scythe jest cichutki, 4,11 CFM przy 14 dBA (praktycznie niesłyszalny) to naprawdę niezły wynik dla wentylatora o tych gabarytach. Z powodzeniem można go montować na tym chipsecie. Oczywiście sposobem jeśli otwory/gwinty się różnią.

Jak na razie to Twoje propozycje są nieekonomiczne albo kiepskie. Łatwo przepłacić albo zamontować sobie suszarkę (to niebieskie - Akasa), więc tylko ostrzegam autora, żeby nie wyrzucał kasy w błoto tylko dlatego, że coś ładnie się świeci.