Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem - Samoczynne restartowanie komputera

31 Lip 2012 23:20 2493 16
  • Poziom 9  
    Witam!
    Od jakiegoś czasu (nie wiem może od zawsze ale dopiero teraz się to ukazuje?) mam problem z samoczynnym restartowaniem komputera podczas grania w nowsze gry. Restart jest natychmiastowy, nie widzę BSOD'a, nie ma charakterystycznego zawieszenia dźwięku (drrrr), po prostu natychmiastowy restart.
    Problem występuje po różnych okresach gry, zależnie od tytułu, czasami 5min, 10, czasami zależnie od sytuacji na ekranie, w najlepszym wypadku 30-40min.
    Moja konfiguracja pozwala na odpalanie gier (zależnie od tytułu) na ustawieniach Medium-High w rozdzielczości 1920x1080 (nie mam DX11, MSAA max 2x, starsze gry więcej)

Kilka przykładów:
    1. Max Payne 3: podczas grania singleplayer, ustawienia raczej High bez MSAA, bardzo płynna rozgrywka, czas gry: ok 20-30min, restart. Co najgorsze przy natychmiastowej próbie kontynuacji, druga próba restartuje komputer po 5-10min, a trzecia po sekundzie, gdy tylko pojawi się menu. Dalsza rozgrywka jest możliwa po dłuższym odczekaniu.
    2. Battlefield 3: w rozgrywce multiplayer (co jeszcze zależy od ilości graczy i wielkości mapy), ustawienia medium, zwykle wygląda to tak: 10min normalnej bardzo płynnej gry, następnie zaczyna strasznie lagować, po ok 5min po prostu nie da się grać, następne z 2min i restart.
    3. Diablo III: to już dla mnie przesada, ta gra nie jest jakaś super wymagająca, nie ma super-hiperrealistycznej grafiki a w multi, ustawienia w większości high, przy walce z jakimś bossem, bądź bardzo dużą ilością przeciwników na ekranie gra potrafi bezwzględnie zrestartować komputer.
    4. FIFA 12: tytuł chyba najmniej wymagający z przedstawionych, a wcale nie jest jakimś wyjątkiem, ustawienia max, bo to naprawde nie wymaga wielkiej mocy obliczeniowej, 4-5 meczów online (ok 40min), restart.
    5. Tom Clancy's Ghost Recon Future Soldier: niechlubny rekordzista, ponoć słabo zoptymalizowany, co nie zmienia faktu, gra restartuje komputer po 5-10min! Niezależnie od ustawień grafiki (nawet na low i 720p, co jest już przegięciem).
    *Pare razy zdarzyło się, że komputer zrestartował się gdy miałem dużo filmików na YouTube włączonych, albo podczas renderowania filmu w programie graficzynym, ale to zdarzało się bardzo rzadko, góra kilka razy.

Przez ostatni tydzień przeczytałem dziesiątki tematów na różnych forach, próbując znaleźć jakieś rozwiązanie. Zakładam, że to wina czegoś na linii Zasilacz-Karta Graficzna-Procesor, chciałem coś wykluczyć jednak zależnie od programu testującego niestety nie mogę mieć pewności, że dana część jest napewno dobra.

Specyfikacja:
    Płyta główna - GIGABYTE Technology S Series GA – P35C - S3
    Procesor - Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs), ~2.4GHz
    (Chłodzenie procesora: Arctic Cooling Alpine 7)
    Pamięć RAM – 6144MB RAM Kingston (3x Kingston 2GB DDR2 / PC2 6400 / 800MHz / KVR800D2N6/2G)
    Karta graficzna - PowerColor ATI Radeon HD 3870 X2 (1GB GDDR3 / 825MHz / 900MHz x2 / 256bit+256bit / DX10.1)
    (Chłodzenie oryginalne, jak na zdjęciu: http://www.powercolor.com/pl/show_img.asp?id=68&file=image_b_s.jpg)
    Karta muzyczna - Sound Blaster 24bit + zintegrowana
    Dysk twardy – SEAGATE ST31000528AS 1TB / 7200RPM / SATA-II
    Napędy – LG GH22LS70 Nagrywarka DVD+R/RW DL
    Obudowa – TRACER PHANTOM TRO-979 PFC 400W Prescott
    Zasilacz - Modecom MC530 Carbon 530W
    OS: Windows 7 Ultimate 64bit / Service Pack 1 (Wersja 6.1 bulid 7601)

Proszę o jakieś rady, fachową pomoc, nazwy programów i ewentualną instrucję (jeśli program wymaga coś ponad standard) z których mam tu wstawić logi/skany/screeny itp. (mogę nagrać kamerą moment restartu wraz z zachowaniem komputera), ja wrzucam screeny/logi z programów, którymi sprawdzałem temperatury, oraz zdjęcia obudowy.

ODCZYTY: Problem - Samoczynne restartowanie komputera
    OCCT TESTY: IMAGESHACK KLIK! (UWAGA! Ogromna wielkość grafiki)
    LOGI: (programy zostały uruchomione na samym pulpicie, następnie została włączona gra TC:Ghost Recon FS, logi zapisywały się do momentu restartu komputera - mam nadzieję)
    GPU-Z: PASTE2 KLIK!
    CoreTemp: GOOGLE DOCS KLIK! lub PASTE2 KLIK!
    SpeedFan: GOOGLE DOCS KLIK! lub PASTE2 KLIK!
    ZDJĘCIA KOMPUTERA: IMGUR KLIK!

Wszystkie pliki spakowane w 1 folder (jak ktoś woli): SUGARSYNC KLIK!

Komputer jest czyszczony bardzo regularnie (ok raz na miesiąc), pasta była wymieniana jakieś pół roku temu ale wymieniał ją pan w sklepie komputerowym, niestety nie wiem na jaką, radiator również zakładał on.
    Od razu zaznacze, że wydaje mi się że problem napewno nie leży po stronie softwareowej, systemowej. Bardzo dbam o czysty, stabilny OS, autostart aplikacji, usług, serwisów mam cały czas pod kontrolą, w miarę możliwości czyszczę rejestr, pliki tymczasowe etc.

Pozdrawiam serdercznie i proszę o jakieś rady.

Zmień sposób wklejenia grafiki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [jankolo]

EDIT: Pierwszy zmieniłem, ale drugi jest chyba za duży bo po uploadzie na serwer Elektrody mam biały ekran i nic, a zdjęcia obudowy to chyba trochę bez sensu, mam 15 zdjęć tu dodać? to się strasznie rozjedzie. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Grafika się przegrzewa to po pierwsze.

Po drugie sprawdź zachowanie komputera na innym zasilaczu - ten Modecom to badziew.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Temperawtura CPU też do najnizszych nie należy ale w grach na pewno jest mniej niż podczas testu OCCT.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeśli masz taką możliwość, to sprawdź cały zestaw na innym, STABILNYM zasilaczu.

Obciążają sam procesor, np prime 95 masz podobny efekt z restartami? Spróbuj, monitorując przy okazji temperatury.

edit: kolega mnie ubiegł :)
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi, grafikę spróbuje w miarę możliwości sprężarką przeczyścić (próbowałem rozkręcić i tak wyczyścić ale nie potrafię i boję się że już nigdy jej nie złoże), zrobiłem godzinny test z Prime95 i nic się nie stało, temperatury były bardzo podobne do testu OCCT (dołączam screena z HWMonitor po godzinie Prime95) pierwsze 2 rdzenie powyżej 90st, ale podczas gry maksymalnie dochodzi do 60-70st i przy tym się restartuje.

Co do zasilacza to obecnie nie mam takiej możliwości sprawdzenia, dopiero po zakupie, proszę o opinie na temat tych produktów (bądź polecenie jakiegoś innego w podobnej cenie):
    OCZ ZS 650W
    XFX Core PRO 650W
    OCZ ZT 650W
    Który najlepszy? Chodzi mi też o to czy dam radę na którymś uciągnąć (w razie upgrade'u sprzętu) Ivy Bridge/AMD-alternatywa i jakąś kartę z serii GTX6xx/HD7xxx
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wystarczy XFX 550W.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Czyli wina nie po stronie procesora, co nie zmienia faktu że jest mu za gorąco!

Przedmuchaj kartę, i również sprawdź. Możesz teraz przeprowadzić testy karty graficznej samej, np furmarkiem.

Jest tam wykres temperatur, i zobaczymy jak jest jej ciepło.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    compix napisał:
    Czyli wina nie po stronie procesora,

Przecież jest to wina procesora każdy nowoczesny procesor wyłącza się przy 90°C
    (z wyjątkiem pentium 4 ten wyłącza się przy 120°C)
    Proponuję wymianę pasty termoprzewodzącej oraz jeśli nic to nie da to wymianę chłodzenia
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Cytat:
    pierwsze 2 rdzenie powyżej 90st, ale podczas gry maksymalnie dochodzi do 60-70st i przy tym się restartuj

mimo że ewidentnie przegrzewa się procesor, to pod godzinnym obciążeniem prime 95, w normalnym użytkowaniu takie obciążenie jest prawie nie możliwe.

Komputer restartuje się podczas grania, tam temperatura jest w granicach 70 stopni.

Można zrobić tak jak kolega radzi powyżej, wymienić pastę na nowo, i wyczyścić radiator, po testować i zobaczyć czy się nadal restartuje. Jeśli to rozwiążę problem to super, jednak przy obciążenie samego procesora żaden restart się nie trafił.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Po pierwsze doprowadź do porządku temperaturę procesora. Pastę wymień na procku i dobrze załóż radiator
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    mierzyłeś napięcia miernikiem? bo na fotce widzę że na lini +12 masz tylko 5,25, ale program czasami źle pokazuje.
    wymień jak najszybciej ten swój "zasilacz"

i oczywiście jak piszą wyżej doprowadź do porządku temperaturę procesora
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Odczytywanie napięć zasilacza za pomocą jakiegokolwiek programu testującego typu everest czy OCCT jest kompletnie bezużyteczne! Jedyną wiarygodną metodą jest poimar miernikiem, nawet najprostszym multimetrem (z dobrą baterią).
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Problem jest jeden-temperatura! do tego dochodzi beznadziejny zasilacz i mamy to co mamy! dodatkowo na moje oko specyfikacja jest zdeczka nie wyważona. Może po kolei"

Płyta główna - GIGABYTE Technology S Series GA – P35C - S3 - nie ma zastrzezeń
    Procesor - Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs), ~2.4GHz
    (Chłodzenie procesora: Arctic Cooling Alpine 7) - tez nie najgorzej, choć potwór to to nie jest.
    Pamięć RAM – 6144MB RAM Kingston (3x Kingston 2GB DDR2 / PC2 6400 / 800MHz / KVR800D2N6/2G) - 3x kość 2GB? Taktowanie 800Mhz? DDR2? Porażka
    Karta graficzna - PowerColor ATI Radeon HD 3870 X2 (1GB GDDR3 / 825MHz / 900MHz x2 / 256bit+256bit / DX10.1) grafika niezbyt dobrej firmy, w przyszłości mogą być problemy, jak na razie 2 grafiki przy tym zasilaczu...
    Karta muzyczna - Sound Blaster 24bit + zintegrowana - w porządku
    Dysk twardy – SEAGATE ST31000528AS 1TB / 7200RPM / SATA-II HMM... 1TB SATA2??? Te DDR2 i SATA2 na pewno przymulają całego kompa.
    Napędy – LG GH22LS70 Nagrywarka DVD+R/RW DL - napęd, jak napęd
    Obudowa – TRACER PHANTOM TRO-979 PFC 400W Prescott - całkiem fajnie wygląda :D (choć ta dziura w biurku bez okleiny..)
    Zasilacz - Modecom MC530 Carbon 530W - tragedia, koniecznie do wymiany.
    OS: Windows 7 Ultimate 64bit / Service Pack 1 (Wersja 6.1 bulid 7601) - c tu komentować :D

Do wymiany zasilacz i pasta termo na CPU, ewentualnie pod sekcją zasilania, jeżeli jest tam jakiś radiator - też się trochę grzeje

Zrobisz to co napisałem - problem zniknie

Pozdrawiam, Oximon

Moderowany przez jankolo:

• Pomocny post
    Poziom 43  
    Oximon napisał:
    Te DDR2 i SATA2 na pewno przymulają całego kompa.

Jak czytam takie bzdury to się robi aż niedobrze. Co jest przyczyną wyłączania komputera zostało już parę razy napisane i tym autor tematu ma się zająć!
  • Poziom 9  
    Mogę kupić ten zestaw w 1 sklepie, czy są to dobre komponenty? Czy moja płyta główna podejdzie do tej obudowy? Czy zasilacz i obudowa są w miarę "przyszłościowe"? I ile jestem w stanie "posmarować" procesorów tą jedną tubką? Posiadam tak jakby 3 (procesor i 2x karta) i nie wiem czy mi wystarczy, przedmuchałbym wtedy radiatory, wentylator od karty i może coś by było.

Oximon: to jest "składak" różne rzeczy się dokupywało w różnych porach. Kiedyś trzeba będzie też to powoli wymieniać. Co do dysku, jak miałem dać dysk SATA 3 jak nie mam takiej płyty a napisałeś sam że płyta OK ;p. Co do RAMu to podobna sytuacja, miałem od początku 4GB i kiedyś kolega miał tanio identyczną kość 2GB na sprzedaż to czemu nie. Na mulenie kompa nie narzekam jeszcze, gdyby te temp spadły + po wymianie usterka zniknie, jak na razie dla mnie w sam raz.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Co do pasty, to taką tubką jesteś w stanie posmarować 10< procesorów.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Zestaw który kupujesz jest bardzo dobrej jakości i przyszłościowy, zasilacz ma wystarczającą moc, obudowa będzie pasowała. Co do wymiany pasty to w przypadku karty będziesz musiał się zaopatrzyć jeszcze w taśmy termoprzewodzące bo tam chłodzone są także kości ram.
  • Poziom 9  
    Kupiłem i zrobiłem to co napisałem, temperatura karty spadła o ~25st, a procesora ~10st.
    Wydaje mi się że problem został rozwiązany, jak narazie nie uświadczyłem ponownie restartu.
    Jakby jednak po dłuższej sesji nastąpił restart to dam tu jeszcze znać.
    Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.