Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niezydentifikowana awaria. Zasilacz czy symetryzator??

loituma 01 Sie 2012 00:13 2844 9
  • #1 01 Sie 2012 00:13
    loituma
    Poziom 10  

Witam,
    kilka miesięcy temu montowałem u kolegi antenę TV siatkową ze wzmacniaczem oraz zasilaczem sieciowym.
    Antena tego typu:
    Niezydentifikowana awaria. Zasilacz czy symetryzator??

Lokalizacja Mińsk Maz., domek jednorodzinny, antena patrzy na linię wysokiego napięcia.

Okazało się, że TV analogowa odbierała dość mizernie ale po podłączeniu dekodera DVB-T wszystkie kanały odbierały bardzo dobrze. Ponieważ dekoder DVB-T był mój a kolega na razie nie potrzebował super obrazu zostawiliśmy odbiór analogowy tak jak był z myślą, że niedługo kupi się dekoder.

Przyszedł czas na dekoder i tak na próbę postanowiłem jeszcze raz podłączyć mój. Ku naszemu zdziwieniu żaden program TV cyfrowej nie odbiera (słaby lub brak sygnału). Zaczęliśmy od podniesienia anteny. Dostała jeszcze 1,5 metra w górę ale to nic nie zmieniło. Ponieważ konieczne było przedłużenie przewodu antenowego zrobił się mały bałagan. Jutro zaczynamy szukać przyczyny od początku. Przedzwonię przewód, pomierzę zasilacz i posprawdzam końcówki (choć dziś wstępnie to zrobiłem i nie znalazłem przyczyny).

Zastanawiam się czy w tym konkretnym przypadku nie byłoby lepszym rozwiązaniem zastosowanie symetryzatora zamiast zasilacza? Zastanawiające jest też to, że parę miesięcy temu odbiór DVB-T był idealny a teraz nie ma go wcale. Ponieważ za robotę zabiorę się po południu chciałbym sobie przygotować wcześniej potrzebne materiały.

Co o tym sądzicie i co jeszcze możecie mi poradzić?

0 9
  • #2 01 Sie 2012 01:08
    kizek
    Poziom 35  

Nie zasilacz tylko wzmacniacza jeżeli mamy się trzymać szczegółów.
    Jeżeli wszystko hulało to instalacja antenowa do sprawdzenia, począwszy od anteny a kończąc na wtyczce antenowej.

0
  • #3 01 Sie 2012 09:19
    loituma
    Poziom 10  

Oczywiście, że symetryzator daję zamiast wzmacniacza. Może się trochę źle wyraziłem, chodziło mi o to, żeby wywalić całkiem zasilacz sieciowy. Nie wiem tylko jak symetryzator zachowa się dla takich odległości. Mińsk Maz --> Pałac Kultury ok. 38km

W tej chwili w analogu, TVP1 odbiera jak żyleta tylko pojawia się płynące z góry na dół zniekształcenie w postaci poziomego pasa. Reszta kanałów w większym lub mniejszym stopniu śnieży. Na DVB-T jak pisałem wcześniej brak lub słaby sygnał.

0
  • #4 01 Sie 2012 09:29
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Nadajnik w PKiN służy tylko doświetleniu centrum, więc nadaje z małymi mocami. Antenę powinieneś więc kierować na nadajnik w Raszynie.

Do DVB-T najlepiej stosować anteny kierunkowe w miarę możliwości tylko z symetryzatorem.

Spróbuj jeszcze takiej metody, jeśli Twój tuner posiada opcję zasilania anteny, to odłącz zasilacz - oraz wtyczkę antenową wymień na zwykłą bez separatora i włącz zasilanie w tunerze.
    Tuner podaje niższe napięcie, 5V więc wzmacniacz będzie pracował z mniejszym wzmocnieniem. Zobaczysz jaki wtedy będzie sygnał i może coś się wyjaśni.

0
  • #5 01 Sie 2012 09:37
    matis057
    Poziom 33  

Wymiana na symetryzator będzie korzystna. Odbiór powinien się polepszyć. :)

0
  • #6 01 Sie 2012 11:51
    loituma
    Poziom 10  

Raszyn - praktycznie ten sam kierunek, tylko odległość nieco większa.
    Mam Fergusona Ariva T50 - czy on posiada zasilanie anteny?
    Kupię ten symetryzator i sprawdzę - koszt jest żaden.

Dzięki za pomoc.

A i jeszcze jedno... brać symetryzator 1-69 czy może jakiś inny będzie też dobry?

1
  • Pomocny post
    #7 01 Sie 2012 15:01
    matis057
    Poziom 33  

Symetryzator 1-69 albo 21-69.
    Żaden inny. ;)

0
  • #8 01 Sie 2012 17:51
    laryadi
    Poziom 17  

Jak to zwykle bywa problem z antena siatkową no ale grunt że tania a później sa takie efekty. Antena siatkowa nadaje się np. w miastach gdzie dzięki szerokim katem może odbierać odbity sygnał . Koledze proponuje antene kierunkowa np. Link z symetryzatorem lub Link i umieścić jak najwyżej się da i skierować ja na Raszyn no chyba że ta siatka z symetryzatorem zda egzamin to wtedy ja zostawić

0
  • #9 01 Sie 2012 21:51
    matis057
    Poziom 33  

Kolego laryadi, w tak bliskiej odległości każda antena z symetryzatorem się nada. Nie musi być to koniecznie kierunkowa. ;)
    Nie każda siatka jest zła - zależy z czego jest wykonana. Jeśli jest to taka najtańsza to logiczne, że robione po kosztach i mają złe parametry. Niektóre są lepsze - zależy na jaką też trafisz. Czasem siatki są lepsze niż kierunkowe np. w lasach.

0
  • #10 01 Sie 2012 23:28
    loituma
    Poziom 10  

Wywaliłem więc wzmacniacz i zasilacz i dałem symetryzator 1-69.
    Jestem w 100% zadowolony z efektu.
    Dla sygnału analogowego nastąpiła poprawa w 95% a dla cyfrowego w 100%. I o to chodziło.
    Dzięki wielkie za pomoc
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów