Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC 16 wejść analogowych Pt-100

01 Sie 2012 07:08 2782 8
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.

  Szukam jakiegoś prostego i niedrogiego PLC z 16 wejściami analogowymi dla czujników Pt-100
  Najlepiej w jednej obudowie (bez modułów rozszerzeń), gdyż ma to pracować na maszynie i będzie narażone na wibracje.
  Ponadto potrzebuję zegar czasu rzeczywistego oraz rejestr zdarzeń (przekroczenia alarmów).
  Wejścia mogą być multipleksowane. Nie muszą być szybkie - odczyt nawet co kilka-kilkadziesiąt sekund.
  PLC będzie służył jako układ sygnalizacji przekroczenia temperatur. Ponadto ma także zapisywać w pamięci zdarzenia tj. przynajmniej kilka ostatnich przekroczeń wraz z datą i godziną.

  Możecie podsunąć jakiś pomysł?
 • SterControlSterControl
 • Poziom 12  
  Witam,

  Nie spotkałem sterownika, który miałby tyle wejść bez modułów rozszerzeń. Możliwe że udało by się znaleźć sterownik z 16 wejściami analogowymi i do tego dać przetwornik z PT100 na 4-20mA.

  Ja bym jednak polecił dać sterownik Hornera xle najtańszy z całej serii:
  http://www.atica.pl/sterownik-horner-xle-hexe102-bez-portu-sieci-cscan.html
  Ma on RTC, i kartę pamięci do logowania danych, obsługa naprawdę prosta, ma wbudowane mechanizmy logowania alarmów itp. Darmowe środowisko do programowania.

  Do tego moduły rozszerzeń na MODBUS ale nie Hornera tylko tańsze rozwiązanie, a równie dobre:
  http://modbus.sfar.pl/mod6te.php
 • SterControlSterControl

 • Poziom 15  
  Może SIMATIC S7-1200, CPU 1212C + 2x SM 1231 RTD. W tej konfiguracji dostaniesz 8 DI 24V DC; 6 DO RELAY 2A; 2 AI 0 - 10V DC, 16 AI RTD. Cena pewnie nie najniższa, ale coś za coś:)
 • Poziom 20  
  Schneider electric seria Quantum karta ACI040 00 16 wejsc analogowych środowisko MODSOFT / CONCEPT /UNITY + panel do rejestracji zdażeń.
 • Poziom 11  
  Witam,

  Pomiary temperatury z PT100 są relatywnie trudne z uwagi na długość połączeń. Przy połączeniach dłuższych niż 10-15mb wyniki mogą być fałszywe z uwagi na wpływ zmian rezystancji kabli połączeniowych. Wtedy trzeba stosować parę kompensacyjną, a to już jest kasa. Żeby tego uniknąć oraz aby uniknąć dużej ilości kabli wprowadzanych do szafy najlepiej zastosować TECOMAT Foxtrot Link. Moduły rozszerzające /np. niskobudżetowe Link umieszcza się wtedy w zwykłych puszkach rozgałęźnych bezpośrednio na maszynie. Oczywiście, jeżeli chcesz używać modułów rozszerzających montowanych wewnątrz szafy na szynie 35, to także możesz to zrobić. W sterowniku jest już datalogger, zatem ze zbieraniem i obróbką danych nie ma problemu /standard .csv/. Poza tym wewnątrz jest od razu web serwer, przez co masz wizualizację w komplecie. Można programować i wizualizować także przez Internet, a narzędzie do programowania możesz pobrać tutaj. Soft /pełen standard IEC 61131-3/ pozwala od razu na pełną symulację układu, zatem nie masz obaw co do prawidłowego funkcjonowania po montażu na maszynie. Sterownik pozwala na przyłączenie praktycznie dowolnej ilości sygnałów analogowych i cyfrowych /ponad 4000!/ oraz ich obróbkę w różnych procesach regulacyjnych, a także ich obserwację w formie wykresów oscyloskopowych. To wszystko jest w standardzie. A którą jednostkę centralną użyjesz, to już jest obojętne, bo różnią się jedynie składem we/wy bezpośrednio na CPU. Procesor /1000 instr. w 0,2ms!/, datalogger, web serwer i inne parametry CPU są identyczne we wszystkich sterownikach. Możesz zatem dobrać rozwiązanie "szyte na miarę".
 • Poziom 12  
  EMEA Gateway napisał:
  Pomiary temperatury z PT100 są relatywnie trudne z uwagi na długość połączeń. Przy połączeniach dłuższych niż 10-15mb wyniki mogą być fałszywe z uwagi na wpływ zmian rezystancji kabli połączeniowych. Wtedy trzeba stosować parę kompensacyjną, a to już jest kasa.


  Faktycznie to jest duża kasa, ponieważ takie przewody muszą mieć ujemną rezystancję żeby kompensować rezystancję. Koledze kable kompensacyjne pomyliły się chyba z kablami do czujników termoparowych? tam owszem stosuje się kable wykonane z odpowiednich stopów.
  Do pomiarów przy pomocy PT100 wystarczy podłączenie 3 przewodowe czujnika i dobry przetwornik który to obsługuje. Rezystancja kabli jest mierzona na bieżąco i kompensowana przez elektronikę. Kabel 3 żyłowy kosztuje więcej o jedną żyłę niż 2 żyłowy czyli nie wiele. :)

 • Poziom 15  
  EMEA Gateway napisał:
  Możesz zatem dobrać rozwiązanie "szyte na miarę".


  Patrząc na ceny tego rozwiązania "na miarę" to nie bardzo rozumiem jakiej miary używasz. No ale reklama dźwignią handlu :D
 • Specjalista - systemy grzewcze
  EMEA Gateway napisał:
  Witam,

  Pomiary temperatury z PT100 są relatywnie trudne z uwagi na długość połączeń. Przy połączeniach dłuższych niż 10-15mb wyniki mogą być fałszywe z uwagi na wpływ zmian rezystancji kabli połączeniowych. Wtedy trzeba stosować parę kompensacyjną, a to już jest kasa.


  W tym przypadku z kablem jest najmniejszy problem, bo jest go pod dostatkiem ile trzeba i do tego specjalny kabel wielożyłowy wytrzymały na wielokrotne zginanie jak i temperaturę. Tak więc nie ma problemu z układem 3 czy nawet 4 przewodowym. Z resztą wpływ oporności tych przewodów jest nieistotny, nawet w układzie 2-przewodowym, ponieważ odchyłka nawet kilku stC nie stanowi problemu. Nie jest wymagana duża dokładność.

  EMEA Gateway napisał:
  Żeby tego uniknąć oraz aby uniknąć dużej ilości kabli wprowadzanych do szafy najlepiej zastosować TECOMAT Foxtrot Link. Moduły rozszerzające /np. niskobudżetowe Link umieszcza się wtedy w zwykłych puszkach rozgałęźnych bezpośrednio na maszynie.


  Takie rozwiązanie niestety nie wchodzi w grę, ponieważ te puszki musiałyby być umieszczone na części roboczej, która się nagrzewa nawet do kilkuset stC.
  Tu zastosowane są specjalne kable.

  Nie ma też potrzeby, ani nawet możliwości technicznych przesłania tych danych w sieć. Całość musi być jak najbardziej kompaktowa, odporna na zakłócenia spowodowane impulsami dużych prądów oraz odporna na drgania i wstrząsy.
  Ma posiadać jakikolwiek wyświetlacz, niekoniecznie nawet panel operatorski oraz niewielką pamięć, w której zachowa się kilka ostatnich stanów przekroczenia temperatury. Nie ma też nawet potrzeby logowania wszystkich pomiarów.
  Ma mieć przynajmniej jedno wyjście alarmowe sygnalizujące stan przekroczenia temperatury z któregoś z czujników oraz oczywiście typowy układ alarmowy z kontrolką i buczkiem z możliwością kasowania, która można wykonać jako zewnętrzny układ.
  Tak więc wymagania co do przetwarzania danych są prawie żadne. Problemem jest tylko, żeby znaleźć pojedyncze urządzenie, mogące współpracować jednocześnie z 16 czujnikami Pt-100.
  Rozpatruję także możliwość wykorzystania skanerów MPI-C, MPI16, czy Cornet MS6 zamiast PLC. W sumie przetwarzania logicznego będzie niewiele.
  Ale jeżeli znalazł by się jakiś PLC z wbudowanym panelem i 16-toma wejściami Pt-100 to byłoby najlepsze rozwiązanie. Propozycje kolegów także są ciekawe i już się zapoznaję z dokumentacją.

 • Poziom 15  
  Dobrze by było gdybyś powiedział do jakiej kwoty max potrzebujesz tego rozwiązania. Łatwiej by było coś rozsądnego zaproponować. Bo na DCS'ie też się przecież da i też będzie "na miarę":)

  Jeśli zupełnie low cost, to może zestaw LOGO! + moduły RTD. Powinieneś się zamknąć w kwocie ok 430 euro (cena katalogowa). W zestawie maiłbyś taki mini PLC z wyświetlaczem, 16 RTD, 8 DI 115/230V DC/AC/, 4 DO przekaźnikowe i soft do programowania. Są też wersje z panelem. Jak coś służę pomocą.