Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica w małym wiatraku ogrodowym

01 Sie 2012 08:41 10252 9
  • Poziom 7  
    Witam,

przymierzam się do zrobienia małego wiatraka ogrodowego (wys. ok. 1m), ale już taki jeden mam i mnie nie satysfakcjonuje, bo tylko się kręci. Teraz chciałbym zrobić taki, żeby przy kręceniu generował prąd, żeby oświetlił małe dwie żarówki (powiedzmy 2x1.5V -czyli na prawdę nie wiele) w środku wiatraka, żeby wieczorem był fajny efekt. Czego użyć, żeby osiągnąć prąd wystarczający do oświetlenia tych żarówek? Robił już ktoś coś podobnego? Może ma jakiś projekt jak to wygląda u niego? Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Jako prądnicę możesz zastosować silnik z magnesem stałym np. od gramofonu czy magnetofonu kasetowego lub zbudować małą amerykankę (poszukaj na forum) o mocy kilku/kilkunastu watów. Jeżeli silnik to to zalecana prosta przekładnia pasowa zwiększająca obroty silnika w stosunku do obrotów wiatraka aby uzyskać odpowiednie napięcie już przy słabym wietrze.
    Zamiast żaróweczek proponuję diody LED. Niezależnie czy diody czy żarówki, potrzebny regulator napięcia lub ogranicznik prądu aby przy silnym wietrze nie uległy spaleniu. Dodatkowo możesz wzbogacić wiatrak w akumulator na wypadek gdyby wieczorem i w nocy było bezwietrznie.
  • Moderator
    Weź dynamo od roweru. Będziesz mógł zrezygnować z przekładni.
  • Poziom 7  
    vodiczka napisał:
    Jako prądnicę możesz zastosować silnik z magnesem stałym np. od gramofonu czy magnetofonu kasetowego

Wczoraj testowałem wiertarką taki mały silniczek od magnetofonu -1.5V i dopiero przy około 1 tys obrotów zaczęła żaróweczka świecić, więc z wiatrakiem to nie przejdzie, żeby tak szybko się kręcił. Chyba, że da radę coś zrobić, żeby przy wolnym kręceniu było to napięcie?

retrofood napisał:
    Weź dynamo od roweru. Będziesz mógł zrezygnować z przekładni.

Myślałem nad dynamem, ale też szybkość obrotów musi być jakaś sensowa, żeby lampka zaczęła świecić. Tylko i tak nie mam pomysłu, jak to dynamo sprzężyć z wiatrakiem. Jeśli ma ktoś pomysł to wezmę pod uwagę.
  • Poziom 21  
    Możesz zastosować jako prądnicę silnik krokowy i zamiast żarówek zastosuj białe diody LED. Mój pierwszy wiatrak właśnie był oparty o silnik krokowy, nie było żadnych przekładni.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Właśnie ostatnio też przymierzam się do budowy takiej "mini elektrowni wiatrowej' :D Jako prądnicę polecam jak pisze kolega wyżej silnik krokowy, mam takowy od drukarki laserowej i nawet przy kręceniu ręką jest w stanie zaświecić pojedynczą żarówkę choinkową. Dynamo za ciężko się kręci moim zdaniem + też potrzebuje wysokich obrotów.
    Z czego masz śmigła do tego wiatraka?
  • Poziom 7  
    Hmm.. a ma ktoś z Was taki silnik krokowy odsprzedać? Chętnie bym kupił, za jakąś niewygórowaną cenę ;-) Czy to będą żarówki czy diody to nie ma większego znaczenia jak dla mnie, chodzi o to, żeby nocą w środku wiatraka było jakieś światełko. Z tym dynamem to też odnoszę wrażenie, że jednak za ciężko chodzi.

Skrzydła będą z drewna, z resztą jak i cały wiatrak. Jeden już taki mam
    Prądnica w małym wiatraku ogrodowym
    lecz on tylko się kręci i nie nie generuje. Obecnie planuję zrobić obrotową "głowę", żeby niezależnie od wiatru się krecił, a co za tym idzie generował to napięcie.
  • Poziom 21  
    Taki silnik krokowy można znaleźć w starej drukarce lub większy w ksero. W kilku innych urządzeniach również, ale jeśli nie znajdziesz to odsyłam na znany portal aukcyjny. Ceny nie są wysokie. Kiedyś kupiłem 10sztuk takich większych za 30zł z przesyłką.
  • Poziom 7  
    Do tej pory jakoś nie interesowałem się elektryką/elektroniką, stąd moje pytanie: czy każdy silnik krokowy może służyć jako prądnica? Czy są jakieś wyjątki?
  • Poziom 14  
    Witam!
    Każdy silnik krokowy nadaje się na prądnicę, bo zbudowany jest, tak jak prądnica, z cewek i magnesów. Jako prądnicę do wiatraka można też zastosować takie coś: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1633612.html ,
    tylko zamiast do koła magnesy przykręci do wiatraka. Przy małych obrotach, by dioda nie migała należy podpiąć równolegle do niej kondensator.
    Pozdrawiam,
    Dominik3004.