Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DS18B20 - jakie przewody do nadzoru ogrzewania domowego?

pawelec5 03 Sie 2012 11:10 10502 36
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Chodzi o kod skompilowanego programu. Ze względu na architekturę AVR kod powyżej granicy 128kB wymaga specjalnego traktowania i nie da się go bezpośrednio zaadresować przy pomocy 16-bitowego wskaźnika. W efekcie czasami dzieją się cyrki. Swego czasu Bascom miał z tym poważne problemy, nie wiem, czy je rozwiązano.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    pawelec5
    Poziom 17  
    Znalazłem pięknie wytłumaczony temat z przykładem dotyczący max485 tak że myślę że nie będzie z tym problemu.

Teraz biorę się za lutowanie DS18b20 na skrętce "MULTIMEDIA CONNECT C06 18/11 VGB4SH-4PAIRS AWG 24 U/UTP 100 OHMS-ISO11801/TIA-EIA 568-B.2 CAT5e-LSZH"
    Nie wiele mi te numerki mówią ale zobaczymy. Odcinek 26m. Jak obstawiacie? Odpali?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    pawelec5
    Poziom 17  
    Cytat:
    Ze względu na architekturę AVR kod powyżej granicy 128kB wymaga specjalnego traktowania i nie da się go bezpośrednio zaadresować przy pomocy 16-bitowego wskaźnika.

Kolego nie rozumiem. Możesz jaśniej mi to jakoś wyjaśnić?
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda
    pawelec5 napisał:
    Cytat:
    Ze względu na architekturę AVR kod powyżej granicy 128kB wymaga specjalnego traktowania i nie da się go bezpośrednio zaadresować przy pomocy 16-bitowego wskaźnika.
    Kolego nie rozumiem. Możesz jaśniej mi to jakoś wyjaśnić?
    Za pomocą 16-bit adresuje maksymalnie 2¹⁶=0x10000=65536 bajtów, czyli 64kB. Dodatkowy bit adresowania w przypadku 128kB umieszcza się w rejestrze RAMPZ.
    pawelec5
    Poziom 17  
    Panowie kontunuując temat mam pytanie.

Otóż podłączyłem pod Atmegę 4 czujniki ds18b20
    Podciągnąłem rezystorem przy Atmedze 1.1K doświadczalnie.
    Odległości:
    1 kabel do solara i temp. zewn. ok 25m
    2 do bojlera i pieca ok 3m
    I chcąc podłączyć więcej czujników na kolejnym kablu pozostałe świrują.
    Chciałbym jeszcze dopiąć 4 do wymiennika płytowego ale 1 to wszystko. Podpięcie więcej niż 1 wysypuje resztę.
    Wszystkie odcinki mam puszczone w skrętce.
    Teraz nie wiem czy przy solarze (odcinek 25m) pomoże jak dołożę jakiś rezystor podciągający? Jest jakieś wyjście z tego?

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie.
    Mając skrętkę i 3 żyłowy pomiar na Ds18b20 które żyły podłączylibyście jako parę a który osobno

Gnd-
    Vcc-
    DQ-
    Arecki7777
    Poziom 10  
    pawelec5 napisał:

""
    Jeszcze jedno pytanie.
    Mając skrętkę i 3 żyłowy pomiar na Ds18b20 które żyły podłączylibyście jako parę a który osobno

Gnd-
    Vcc-
    DQ-

Ja zastosowałem:
    Gnd - biało-pomarańczowy oraz biało-niebieski
    Vcc - pomarańczowy
    DQ - niebieski
    reszta żył niewykorzystana

na odcinku blisko 100m "wiszą" 4 termometry i procesor - rezystory około 1,5k po jednym na końcach magistrali (rezystory pomiędzy Vcc i DQ) - u mnie działa...

Życzę powodzenia
    Arek
    Remus
    Poziom 11  
    Witam:

Miałem podobny problem i u mnie pomogło dodanie kondensatora (coś chyba ok 47 uF) na rozgałęzieniu skrętki (w pewnym miejscu rozgałęziała mi się na 2 czujniki i tam musiałem dołożyć kondensator - oczywiście na zasilaniu).

Pozdrawiam