Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana oświetlenia w mieszkaniu - schemat

teel85 01 Sie 2012 13:03 2697 7
 • #1 01 Sie 2012 13:03
  teel85
  Poziom 9  

  Witam, jako, że nie jestem elektrykiem, chcę się poradzić czy wszystko dobrze rozumiem i czy mogę sam wykonać małą zmianę instalacji elektrycznej (oświetleniowe) w moim mieszkaniu.

  Wszystko narysowałem na schemacie, który załączam. Z góry przepraszam za brak fachowego nazewnictwa i ewentualne głupoty na rysunku ;)

  Zmiana oświetlenia w mieszkaniu - schemat

  W przedpokoju mam kabel pod tynkiem, 3-żyłowy YDYp. Na rysunku na tle jasnego zielonego koloru. Kabel idzie z rozdzielni wewnątrz miekszania do pokoju. Chcę go przeciąć i rodzielić. Wszystkie kable, których zamierzam użyć to 1,5mm YDYp 3 lub 4 żyłowe.

  Celem jest dodać żyrandol z funkcją włączenia połowy, jeden punkt na LEDy (na razie omińmy temat co jest potrzebne do LEDów i jak to podłączyć, jeszcze nie wiem czy to będą 12V czy z normalnym sieciowym zasilaniem.) oraz dalsze wyjście na kuchnię (jeśli schemat jest ok w kuchni zrobię analogicznie).

  Co do samego rysunku:
  - każdy kabelek jest oddzielnie narysowany, odpowiednie kolory to czarny/brązowy - prąd, żółty - ochronny, niebieskie - "zero"
  - te czerwone kółka to złączki WAGO
  - puszki zaznaczone na fioletowe (obejmują to co ma w nich być)
  - "W" to włączniki światła

  Pytania:
  1. Co jest ewentualnie źle? Jeśli wszystko to wezmę raczej elektryka :)
  2. Czy ta górna puszka może być zwykła standardowa czy już taką większą mam kupić żeby to wszystko się zmieściło?
  3. Całe mieszkaniowe oświetlenie jest podpięte pod 1 bezpiecznik, czy jeśli dodam w ten sposób jak na schemacie w kilku pokojach łącznie ok 5-6 punktów to nie będzie to dla niego za dużo?

  p.s. oczywiście o BHP pamiętam, wiem jak używać tego śrubokręta sprawdzającego czy jest faza, pamiętam również żeby wyłączyć bezpieczniki przed pracą, kable wiem jak się układa :)

  0 7
 • #2 01 Sie 2012 13:07
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Źle to ten niebieski i żółciutki robiące za fazowe.

  0
 • #3 01 Sie 2012 13:11
  teel85
  Poziom 9  

  No domyślam się, że ktoś mógłby kiedyś się zdziwić, ale zrobiłem tak żeby to szło do włączników jednym 4-żyłowym kablem.

  Czyli rozumiem, że aby było zgodnie z zasadami powinienem kupić 4-żyłowy kabel gdzie wszędzie są ciemne kolory? są w ogóle takie w sklepach? Czy może po prostu go rozpruć i wymienić niebieski i żółty na czarny/brązowy?

  0
 • #4 01 Sie 2012 13:15
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Da się to tak bez naruszenia zewnętrznej izolacji ?
  Pojedyncze druty w tynku będą siedziały ?

  0
 • #5 01 Sie 2012 13:18
  teel85
  Poziom 9  

  No właśnie nie wiem, dlatego pytam ;)
  Więc jak to powinno być, to mam puścić łącznie 4 kable obok siebie bez naruszania izolacji wtedy? No chyba, że są 1 żyłowe czarne w podwójnej izolacji, chociaż w sklepie nie widziałem.

  0
 • #6 01 Sie 2012 13:23
  kwantor
  Poziom 38  

  Możesz użyć znaczników z odpowiednim opisem i nawlec je, aby kogoś nie popieściło w przyszłości.
  Można na końcowe odcinki nawlec koszulki termokurczliwe w prawidłowych kolorach i tak sztucznie zmienić kolory, wydaje się to mądrzejsze od prucia kabla i wpatraszania innych żył.
  W swojej praktyce często nadziewam się na niezgodność kolorów z przyjętymi kanonami.

  Moderowany przez retrofood:

  To nie znaczy, że masz je promować na forum. Jest to namawianie do jawnego łamania obowiązującej normy. Ostrzeżenie nr 3. Pkt 3.1.11 regulaminu.

  0
 • #7 01 Sie 2012 13:25
  teel85
  Poziom 9  

  O właśnie o taką radę mi chodziło, widziałem takie koszulki do kupienia ale nie pomyślałem, że tak ich można użyć, nawlekę na każdy kabel z każdej strony czarną i załatwione :)
  Dzięki.

  0
 • #8 01 Sie 2012 13:55
  retrofood
  Moderator

  teel85 napisał:
  O właśnie o taką radę mi chodziło, widziałem takie koszulki do kupienia ale nie pomyślałem, że tak ich można użyć, nawlekę na każdy kabel z każdej strony czarną i załatwione :)
  Dzięki.


  Trzeba było napisać od razu, że Tobie chodzi o to, żeby ktoś zaakceptował Twój pomysł, a nie o to żeby dowiedzieć się jak to powinno być fachowo zrobione.
  "Pomocność" niewydarzonej "porady" skasowałem, żeby nie przynosiła forum wstydu.
  Temat zamykam.

  0