Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana oświetlenia w mieszkaniu - schemat

teel85 01 Sie 2012 13:03 2601 7
  • #1 01 Sie 2012 13:03
    teel85
    Poziom 9  

Witam, jako, że nie jestem elektrykiem, chcę się poradzić czy wszystko dobrze rozumiem i czy mogę sam wykonać małą zmianę instalacji elektrycznej (oświetleniowe) w moim mieszkaniu.

Wszystko narysowałem na schemacie, który załączam. Z góry przepraszam za brak fachowego nazewnictwa i ewentualne głupoty na rysunku ;)

Zmiana oświetlenia w mieszkaniu - schemat

W przedpokoju mam kabel pod tynkiem, 3-żyłowy YDYp. Na rysunku na tle jasnego zielonego koloru. Kabel idzie z rozdzielni wewnątrz miekszania do pokoju. Chcę go przeciąć i rodzielić. Wszystkie kable, których zamierzam użyć to 1,5mm YDYp 3 lub 4 żyłowe.

Celem jest dodać żyrandol z funkcją włączenia połowy, jeden punkt na LEDy (na razie omińmy temat co jest potrzebne do LEDów i jak to podłączyć, jeszcze nie wiem czy to będą 12V czy z normalnym sieciowym zasilaniem.) oraz dalsze wyjście na kuchnię (jeśli schemat jest ok w kuchni zrobię analogicznie).

Co do samego rysunku:
    - każdy kabelek jest oddzielnie narysowany, odpowiednie kolory to czarny/brązowy - prąd, żółty - ochronny, niebieskie - "zero"
    - te czerwone kółka to złączki WAGO
    - puszki zaznaczone na fioletowe (obejmują to co ma w nich być)
    - "W" to włączniki światła

Pytania:
    1. Co jest ewentualnie źle? Jeśli wszystko to wezmę raczej elektryka :)
    2. Czy ta górna puszka może być zwykła standardowa czy już taką większą mam kupić żeby to wszystko się zmieściło?
    3. Całe mieszkaniowe oświetlenie jest podpięte pod 1 bezpiecznik, czy jeśli dodam w ten sposób jak na schemacie w kilku pokojach łącznie ok 5-6 punktów to nie będzie to dla niego za dużo?

p.s. oczywiście o BHP pamiętam, wiem jak używać tego śrubokręta sprawdzającego czy jest faza, pamiętam również żeby wyłączyć bezpieczniki przed pracą, kable wiem jak się układa :)

0 7
  • #2 01 Sie 2012 13:07
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Źle to ten niebieski i żółciutki robiące za fazowe.

0
  • #3 01 Sie 2012 13:11
    teel85
    Poziom 9  

No domyślam się, że ktoś mógłby kiedyś się zdziwić, ale zrobiłem tak żeby to szło do włączników jednym 4-żyłowym kablem.

Czyli rozumiem, że aby było zgodnie z zasadami powinienem kupić 4-żyłowy kabel gdzie wszędzie są ciemne kolory? są w ogóle takie w sklepach? Czy może po prostu go rozpruć i wymienić niebieski i żółty na czarny/brązowy?

0
  • #4 01 Sie 2012 13:15
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Da się to tak bez naruszenia zewnętrznej izolacji ?
    Pojedyncze druty w tynku będą siedziały ?

0
  • #5 01 Sie 2012 13:18
    teel85
    Poziom 9  

No właśnie nie wiem, dlatego pytam ;)
    Więc jak to powinno być, to mam puścić łącznie 4 kable obok siebie bez naruszania izolacji wtedy? No chyba, że są 1 żyłowe czarne w podwójnej izolacji, chociaż w sklepie nie widziałem.

0
  • #6 01 Sie 2012 13:23
    kwantor
    Poziom 38  

Możesz użyć znaczników z odpowiednim opisem i nawlec je, aby kogoś nie popieściło w przyszłości.
    Można na końcowe odcinki nawlec koszulki termokurczliwe w prawidłowych kolorach i tak sztucznie zmienić kolory, wydaje się to mądrzejsze od prucia kabla i wpatraszania innych żył.
    W swojej praktyce często nadziewam się na niezgodność kolorów z przyjętymi kanonami.

Moderowany przez retrofood:

To nie znaczy, że masz je promować na forum. Jest to namawianie do jawnego łamania obowiązującej normy. Ostrzeżenie nr 3. Pkt 3.1.11 regulaminu.

0
  • #7 01 Sie 2012 13:25
    teel85
    Poziom 9  

O właśnie o taką radę mi chodziło, widziałem takie koszulki do kupienia ale nie pomyślałem, że tak ich można użyć, nawlekę na każdy kabel z każdej strony czarną i załatwione :)
    Dzięki.

0
  • #8 01 Sie 2012 13:55
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

teel85 napisał:
    O właśnie o taką radę mi chodziło, widziałem takie koszulki do kupienia ale nie pomyślałem, że tak ich można użyć, nawlekę na każdy kabel z każdej strony czarną i załatwione :)
    Dzięki.

Trzeba było napisać od razu, że Tobie chodzi o to, żeby ktoś zaakceptował Twój pomysł, a nie o to żeby dowiedzieć się jak to powinno być fachowo zrobione.
    "Pomocność" niewydarzonej "porady" skasowałem, żeby nie przynosiła forum wstydu.
    Temat zamykam.

0