Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana oświetlenia w mieszkaniu - schemat

teel85 01 Aug 2012 13:03 3129 7
IGE-XAO
 • #1
  teel85
  Level 9  
  Witam, jako, że nie jestem elektrykiem, chcę się poradzić czy wszystko dobrze rozumiem i czy mogę sam wykonać małą zmianę instalacji elektrycznej (oświetleniowe) w moim mieszkaniu.

  Wszystko narysowałem na schemacie, który załączam. Z góry przepraszam za brak fachowego nazewnictwa i ewentualne głupoty na rysunku ;)

  Zmiana oświetlenia w mieszkaniu - schemat

  W przedpokoju mam kabel pod tynkiem, 3-żyłowy YDYp. Na rysunku na tle jasnego zielonego koloru. Kabel idzie z rozdzielni wewnątrz miekszania do pokoju. Chcę go przeciąć i rodzielić. Wszystkie kable, których zamierzam użyć to 1,5mm YDYp 3 lub 4 żyłowe.

  Celem jest dodać żyrandol z funkcją włączenia połowy, jeden punkt na LEDy (na razie omińmy temat co jest potrzebne do LEDów i jak to podłączyć, jeszcze nie wiem czy to będą 12V czy z normalnym sieciowym zasilaniem.) oraz dalsze wyjście na kuchnię (jeśli schemat jest ok w kuchni zrobię analogicznie).

  Co do samego rysunku:
  - każdy kabelek jest oddzielnie narysowany, odpowiednie kolory to czarny/brązowy - prąd, żółty - ochronny, niebieskie - "zero"
  - te czerwone kółka to złączki WAGO
  - puszki zaznaczone na fioletowe (obejmują to co ma w nich być)
  - "W" to włączniki światła

  Pytania:
  1. Co jest ewentualnie źle? Jeśli wszystko to wezmę raczej elektryka :)
  2. Czy ta górna puszka może być zwykła standardowa czy już taką większą mam kupić żeby to wszystko się zmieściło?
  3. Całe mieszkaniowe oświetlenie jest podpięte pod 1 bezpiecznik, czy jeśli dodam w ten sposób jak na schemacie w kilku pokojach łącznie ok 5-6 punktów to nie będzie to dla niego za dużo?

  p.s. oczywiście o BHP pamiętam, wiem jak używać tego śrubokręta sprawdzającego czy jest faza, pamiętam również żeby wyłączyć bezpieczniki przed pracą, kable wiem jak się układa :)
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • IGE-XAO
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Źle to ten niebieski i żółciutki robiące za fazowe.
 • IGE-XAO
 • #3
  teel85
  Level 9  
  No domyślam się, że ktoś mógłby kiedyś się zdziwić, ale zrobiłem tak żeby to szło do włączników jednym 4-żyłowym kablem.

  Czyli rozumiem, że aby było zgodnie z zasadami powinienem kupić 4-żyłowy kabel gdzie wszędzie są ciemne kolory? są w ogóle takie w sklepach? Czy może po prostu go rozpruć i wymienić niebieski i żółty na czarny/brązowy?
 • #4
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Da się to tak bez naruszenia zewnętrznej izolacji ?
  Pojedyncze druty w tynku będą siedziały ?
 • #5
  teel85
  Level 9  
  No właśnie nie wiem, dlatego pytam ;)
  Więc jak to powinno być, to mam puścić łącznie 4 kable obok siebie bez naruszania izolacji wtedy? No chyba, że są 1 żyłowe czarne w podwójnej izolacji, chociaż w sklepie nie widziałem.
 • #6
  kwantor
  Level 38  
  Możesz użyć znaczników z odpowiednim opisem i nawlec je, aby kogoś nie popieściło w przyszłości.
  Można na końcowe odcinki nawlec koszulki termokurczliwe w prawidłowych kolorach i tak sztucznie zmienić kolory, wydaje się to mądrzejsze od prucia kabla i wpatraszania innych żył.
  W swojej praktyce często nadziewam się na niezgodność kolorów z przyjętymi kanonami.

  Moderated By retrofood:

  To nie znaczy, że masz je promować na forum. Jest to namawianie do jawnego łamania obowiązującej normy. Ostrzeżenie nr 3. Pkt 3.1.11 regulaminu.

 • #7
  teel85
  Level 9  
  O właśnie o taką radę mi chodziło, widziałem takie koszulki do kupienia ale nie pomyślałem, że tak ich można użyć, nawlekę na każdy kabel z każdej strony czarną i załatwione :)
  Dzięki.
 • #8
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  teel85 wrote:
  O właśnie o taką radę mi chodziło, widziałem takie koszulki do kupienia ale nie pomyślałem, że tak ich można użyć, nawlekę na każdy kabel z każdej strony czarną i załatwione :)
  Dzięki.


  Trzeba było napisać od razu, że Tobie chodzi o to, żeby ktoś zaakceptował Twój pomysł, a nie o to żeby dowiedzieć się jak to powinno być fachowo zrobione.
  "Pomocność" niewydarzonej "porady" skasowałem, żeby nie przynosiła forum wstydu.
  Temat zamykam.