Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny ksylofon zbudowany w oparciu o Arduino Mega 2560

Kubald 01 Sie 2012 14:37 5608 7
 • Elektroniczny ksylofon zbudowany w oparciu o Arduino Mega 2560

  Jedna z użytkowniczek portalu Instructables.com zaprojektowała elektroniczny ksylofon w oparciu o platformę Arduino Mega. Instrument wykrywa, który dźwięk został uderzony i transmituje odpowiednie dane MIDI. Projekt jest bardzo uniwersalny – może służyć zarówno za ksylofon, zestaw perkusyjny czy kontroler MIDI stanowiący jakikolwiek instrument. Autorka w 10 krokach prezentuje szczegóły wykonania tego instrumentu. Do jego konstrukcji potrzebne będzie 12 przetworników piezoelektrycznych (wymontowanych z buzzerów), platforma Arduino Mega 2560, 12 oporników 1 MΩ oraz przewody połączeniowe. Z elementów nieelektronicznych potrzebna będzie sklejka, arkusz tworzywa akrylowego, śruby, klej oraz taśma. Szczegółowa lista materiałów została umieszczona w 1. kroku instrukcji montażu ksylofonu.


  Link


  W projekcie instrumentu wykorzystano przetworniki piezoelektryczne do detekcji uderzania bądź wibracji. Elementy takie często są dostarczane w plastikowych obudowach, które przed przystąpieniem do realizacji projektu powinny zostać usunięte. Zastosowanie 12 przetworników pozwala osiągnąć zakres 1,5 oktawy.

  Do platformy Arduino Mega 2560 przetworniki piezoelektryczne zostały przyłączone poprzez równolegle włączone oporniki 1 MΩ, aby ograniczyć napięcie i prąd płynący przez piezoelement i zapobiec uszkodzeniu wejść analogowych Arduino.
  Po poprawnym podłączeniu przetworników do mikroprocesora można załadować prosty program, który został udostępniony w nieskompilowanej formie przez autorkę.

  Jako że platforma Arduino – jak i całe urządzenie – jest zasilane z portu USB, który również stanowi port do przesyłania danych MIDI z instrumentu. Jako most port szeregowy-MIDI zostało użyte oprogramowanie Hairless. Dane MIDI mogą być dalej przekazywane do programów, takich jak np. GarageBand, Logic czy Ableton. Należy jednak pamiętać, by przy programowaniu procesora Arduino dezaktywować most port szeregowy-MIDI.

  Na koniec autorka proponuje, aby używając programu GarageBand nagrać (najlepszą na świecie!) piosenkę, używając ksylofonu jako kontrolera MIDI dla ścieżek perkusji, bass synthu i właściwego ksylofonu.

  W instrukcji pokazano również szczegóły wykonania obudowy ze sklejki i płytek ksylofonu z tworzywa akrylowego, wraz z mocowaniem przetworników piezoelektrycznych i okablowaniem.

  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Kubald
  Poziom 15  
  Offline 
  Specjalizuje się w: spektroskopia exafs/xanes, uc, it
  Kubald napisał 188 postów o ocenie 70, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  skalsky5000
  Poziom 20  
  Cytat:
  Jedna z użytkowniczek portalu Instructables.com zaprojektował elektroniczny ksylofon

  Ech ten translator.....
 • #3
  Kubald
  Poziom 15  
  Nie translator, tylko dopiero pod koniec tłumaczenia zauważyłem, że chodzi o użytkowniczkę i przeoczyłem tę końcówkę. :-)
 • #4
  Bronex4
  Poziom 7  
  Czy to urządzenie jest dynamiczne ? tzn. czy działa na siłe nacisku ?
  i czy można zrobić na tym module ksylofon z 49 sztabkami ?
 • #6
  Bronex4
  Poziom 7  
  W opisie nie ma odpowiedzi na moje pytania, w komentarzach ktoś również je zadał- ale nie uzyskał odpowiedzi... Dlatego pytam tutaj
 • #7
  PiotrSołtys
  Poziom 11  
  Z tekstu wynika, że mogła wykorzystać 16 wejść ale wolała mieć 1,5 oktawy: "Because I am using an Arduino Mega Board, I could have up to 16 Analog inputs, or 16 Piezos. I decided to just include an octave & a half, 12 notes, so I used 12 piezos."
 • #8
  Bronex4
  Poziom 7  
  No tak, mogła wykorzystać 16, wykorzystała 12, ale czy można zwiększyć ilość wejść ? czy to rozwiązanie nie będzie współpracowało z tym modułem