Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZgC-40-8-81 - Wzmacniacz do kolumn

testowy119 01 Sie 2012 21:22 1837 14
  • #1 01 Sie 2012 21:22
    testowy119
    Poziom 9  

Witam ;)

Od dziś jestem posiadaczem dwóch kolumn ZgC-40-8-81 ( 8 om) każda po 50W.

Sprzęt sprawny, podłączałem pod dvd kolegi i ładnie grały. Nawet podłączyłem pod wtyk jack 3,5 i pod mp3, ale głośność marna.

Chcę uzyskać na nich w miarę dobre wzmocnienie, nie będę nagłaśniał sal koncertowych, ale żeby w miarę głośno grały...

I tutaj pojawia się moje pytanie, jaki wzmacniacz by to musiał być? nie muszę wykorzystywać całej mocy kolumn... 2x10, 2x15, 2x20 czy 2x30 W...
    które w zupełności starczy?

Zależy mi na najmniejszych kosztach, mógłbym spróbować zrobić sam...
    Czy bardziej opłaca się kupić gotowy, czy zrobić?
    Czy może jeszcze lepiej poszukać jakiegoś starego radia, albo tv na dawcę wzmacniacza?
    Mój kuzyn miał kiedyś starą Toscę niepotrzebną, może udałoby się z tego coś zrobić?
    Bo małe radia i magnetofony mają chyba słaby wzmacniacz?

Czy zmieściłbym się w kosztach 100 zł? :)

Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedz.

Pozdrawiam :)

0 14
  • Pomocny post
    #2 01 Sie 2012 22:36
    vodiczka
    Poziom 43  

testowy119 napisał:
    I tutaj pojawia się moje pytanie, jaki wzmacniacz by to musiał być? nie muszę wykorzystywać całej mocy kolumn... 2x10, 2x15, 2x20 czy 2x30 W...

Zależy od wielkości pomieszczenia, w pokoju poniżej 25 m2 wystarczy 2x15W RMS do głośnego grania a do "w miarę głośnego" 2x10W.

0
  • #3 01 Sie 2012 22:41
    testowy119
    Poziom 9  

Pokój ma niecałe 15 m2 ;) A w przyszłości może przy grillu wyniosę na ogródek sprzęt ;) ale myślę że 2x10 by wystarczyło. A jak to wychodzi cenowo?

Dało by radę z Tosca 303 zrobić takowy wzmacniacz?

0
  • Pomocny post
    #4 01 Sie 2012 22:55
    vodiczka
    Poziom 43  

testowy119 napisał:
    Dało by radę z Tosca 303 zrobić takowy wzmacniacz?

Tosca AWS 303 to tuner ze wzmacniaczem 2x20W 8 ohm. Jeżeli sprawna to wystarczy podłączyć kolumny, nic nie trzeba przerabiać, wystarczy dokupić przejściówki na wejścia magnetofonowe i gramofonowe bo są DIN.

0
  • #5 01 Sie 2012 23:44
    testowy119
    Poziom 9  

A nie można przelutować i wsadzić tam gniazd mini jack, albo czincz? :)

0
  • #6 02 Sie 2012 00:04
    vodiczka
    Poziom 43  

Wszystko można ale (cytaty z forum ERES):
    "Aby nie niszczyć oryginalnego sprzętu zrób sobie po prostu króciutki kabelek - przejściówkę. Wtedy podłączysz i urządzenia z nowym typem wtyków jak i stary sprzęt Unitry. Zobacz stronę fanów Unitry, tam masz schematy, serwisówki, porady"
    "Jak pisał Zeter można bez problemu kupić kable - przejściówki do podłączenia nowocześniejszego sprzętu, możesz takie kable zrobić też samemu. Ingerencja w konstrukcję odbiornika i wymiana gniazd to swego rodzaju profanacja, gdyż wymaga ingerencji w było nie było już kultowy sprzęt i swoistą historię polskiej elektroniki użytkowej, zwłaszcza, że można łatwo osiągnąc kabelkiem to co chcemy"

0
  • #7 02 Sie 2012 00:59
    testowy119
    Poziom 9  

W sumie racja ;) Gdzieś wyczytałem że wystarczy te kabelki wsadzić w odpowiedni pin i powinno się trzymać ;) sprawdza się? :)

0
  • #8 02 Sie 2012 20:58
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

testowy119 napisał:
    w przyszłości może przy grillu wyniosę na ogródek sprzęt
    I go najpewniej uszkodzisz. Sprzęt domowy nie nadaje się do nagłaśniania jakichkolwiek imprez. Szkoda sprzętu.
    testowy119 napisał:
    Gdzieś wyczytałem że wystarczy te kabelki wsadzić w odpowiedni pin i powinno się trzymać
    Nie polecam. Wtyczka kosztuje 50 groszy, więc czy jest to kłopot ? Przy połączeniach w ten sposób, często zdarza się, że sygnał zewrze się z masą. Wtedy przy większej głośności mamy problem.

0
  • #9 03 Sie 2012 01:03
    Pablo1964
    Moderator

testowy119 napisał:
    A w przyszłości może przy grillu wyniosę na ogródek sprzęt

W tym celu kup sobie boomboksa. Domowy sprzęt absolutnie się do tego nie nadaje.

0
  • #10 03 Sie 2012 08:52
    vodiczka
    Poziom 43  

telecaster1951 napisał:
    I go najpewniej uszkodzisz. Sprzęt domowy nie nadaje się do nagłaśniania jakichkolwiek imprez.
    Pablo1964 napisał:
    W tym celu kup sobie boomboksa. Domowy sprzęt absolutnie się do tego nie nadaje.

Czy koledzy nie przesadzają? Oczywiście testowy ryzykuje że trafi się trąba powietrzna lub "dowcipny" uczestnik odda mocz na ZG-40C ale te kolumny doskonale radzą sobie w ogródku (nie mylić z imprezą plenerową) co wielokrotnie z kolegą wypróbowaliśmy bez żadnej szkody dla sprzętu. :D Kolumny plus wzmacniacz PA 2801 służą koledze do dziś.

0
  • #11 03 Sie 2012 13:50
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

vodiczka napisał:
    Czy koledzy nie przesadzają?
    Nie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zwiększyć głośność.
    Nie raz miałem sytuację, że wyszedłem na papierosa a po powrocie Eltron ma wszystkie suwaki na maks.
    Kolega kiedyś Zg40c nagłaśniał swoją osiemnastkę. Robił w domu, więc głośno nie było. Obie cewki w GDWK do wymiany.
    Oczywiście przy umiarkowanej głośności, tzn. ciche mruczenie w tle byłoby ok, ale proporcjonalnie do ilości spożytego alkoholu, poziom głośności wzrasta.

0
  • #12 03 Sie 2012 19:01
    testowy119
    Poziom 9  

Ale czarne scenariusze piszecie ;) Z tą trąbą i moczem najlepszy ;) powiedzmy że sprzęt będzie w domu ;) Teraz czekam na stary radioodbiornik tosca. Mam nadzieje że będzie sprawny ;)
    A propo, bo na pewno nie będzie przestrojony... czy przestrojenie tego urządzenia to dużo roboty?

pozdrawiam ;)

0
  • #13 03 Sie 2012 19:45
    vodiczka
    Poziom 43  

telecaster1951 napisał:
    Nie raz miałem sytuację, że wyszedłem na papierosa a po powrocie Eltron ma wszystkie suwaki na maks.

Kolego, zestaw musi być dobrany tak aby przy ustawieniu na maksa nic nie padło. Nie wiem z czym współpracowaly kolumny kolegi i dlaczego GDWK padły ale 28W wzmacniacz Foniki nie miał prawa uszkodzić kolumn 40 W Tonsilu. No chyba że tafiły się wadliwe egzemplarze, każdy produkt charakteryzuje się jakąś wadliwością.
    testowy119 napisał:
    Ale czarne scenariusze piszecie Z tą trąbą i moczem najlepszy powiedzmy że sprzęt będzie w domu

Powiedzmy, że śmiało możesz wynieść do ogródka po sprawdzeniu prognozy pogody i llisty zaproszonych gości. Obojętne czy w domu czy ogrodzie pamiętaj żeby nie przesterować wejścia wzmacniacza podajac zbyt silny sygnał bo wtedy wszystko może się zdarzyć gdy głośność ustawi się na maksa.

Moderowany przez dj-MatyAS:

vodiczka napisał:
    Kolego, zestaw musi być dobrany tak aby przy ustawieniu na maksa nic nie padło.
    Bzdura i całkowity brak znajomości tematu.
    vodiczka napisał:
    Nie wiem z czym współpracowaly kolumny kolegi i dlaczego GDWK padły ale 28W wzmacniacz Foniki nie miał prawa uszkodzić kolumn 40 W Tonsilu.
    A powyższy tekst jest tego potwierdzeniem.
    Skoro Kolega "nie wie" - po co w ogóle zabiera głos?
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie.

0
  • #14 03 Sie 2012 19:57
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

vodiczka napisał:
    28W wzmacniacz Foniki nie miał prawa uszkodzić kolumn 40 W
    Owszem miał. Niech Kolega zwróci uwagę, jakie zniekształcenia są obecne przy maksymalnym położeniu potencjometru. Właśnie dla tego, często zaleca się stosowanie mocniejszego wzmacniacza, aby unikać tych zniekształceń.
    vodiczka napisał:
    zestaw musi być dobrany tak aby przy ustawieniu na maksa nic nie padło.
    To czemu w takim razie, na estradzie nie ustawia się wszystkiego na maks i akustyk nie idzie na piwo ? Na estradzie normalną rzeczą jest, stosowanie wzmacniaczy o mocy większej, niż mogą przyjąć głośniki, właśnie dla tego, aby uniknąć zniekształceń.

0
  • #15 03 Sie 2012 20:21
    Pablo1964
    Moderator

Koledzy, przypominam, że jesteśmy na profesjonalnym forum. Dyskusja, czy można rozkręcić wzmacniacz na max czy nie tu nie przystoi. Zakładam, że użytkownikami są ludzie rozumni. Sądzę, że temat został wyczerpany - zamykam. Jeżeli autor będzie chciał otworzyć ponownie by zadać istotne pytania - proszę o pw, wtedy otworzę.

0