Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty interfejs na usb (funkcjonalność zbliżona do lpt)

02 Sie 2012 09:45 975 3
  • Poziom 2  
    Witam

Chciałem zbudować układ sprawdzający czy oś(docelowo kilka osi) w maszynie wiruje. Chce użyć do tego komputera (Raspbery PI) + kilka czujników (magnetycznych). Oprogramowałbym sobie to w miarę łatwo. I teraz zastanawiam się jak mogę podłączyć czujniki? Najlepiej byłoby podłączyć je do jakiegoś portu równoległego, ale raspbery takiego nie posiada wiec w grę wchodzi jakiś konwerter USB -> równoległy. Początkowo chciałem wykorzystać tanią przejściówkę USB-> LPT z allegro ale jak doczytałem to nie nadaje się zupełnie do czegoś takiego.
    Drugi typ to coś opartego na układzie FT245. I teraz pytania:
    - czy taki układ nada się żeby podłączyć do niego czujniki i oprogramować to od strony USB?
    - gdzie można kupić zmontowany zestaw oparty o ten układzik? (w necie widze same scalaki)?
    - może istnieje jakiś inny sposób/układ/pomysł żeby coś takiego zrealizować?

Na raspbery chce użyć linuxa.
  • Poziom 2  
    Myślałem o GPIO ale szczerze to wolałbym coś na USB. Ale jeśli nic sensownego nie będzie dało się wykombinować to pewnie użyje GPIO. Żeby podłączyć czujniki to trzeba jakiś separator?
  • Poziom 32  
    Podejrzewam, że będziesz je zasilał z Rasp..
    Jedynie potrzebujesz konwerter do logiki 3.3V jeżeli Twoje czujniki mają wyjście 5V.

Po co bawić się z przejściówkami do USB, skoro GPIO obsłużysz prawie tak samo jak LPT ? (bo w sumie to jest coś podobnego)