Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pole magnetyczne - teoria

02 Sie 2012 09:55 1798 4
 • Poziom 16  
  Witam Wszystki Forumowiczów!

  Na rysunku w załączniku znajduje się cewka, która służy mi do badania kontaktronów. Posiada ona odpowiednie wymiary, liczbe zwojów rezystancję uzwojenia oraz jaka średnica drutu została wykorzystana do stworzenia cewki.

  Wszystko działa dobrze tylko napotkałem problem, poniewa muszę powiększyć otwór "B" aby włożyć tam płytkę z wlutowanym kontaktronem i tu jest moje pytanie:
  Co muszę zmienić aby pole elektromagnetyczne wywołane na cewce było takie same jak na początku? Przed powiększeniem średnicy "B".
  Czy muszę dodać ilość zwojów?
  Czy istnieje jakiś wzór abym mógł sobie to sam liczyć?

  Z góry dziękuję za odpowiedź :)
  Pozdrawiam!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Nie wiem jak sobie wyobrażasz powiększenie tego otworu w gotowej cewce?
  To jest raczej niemożliwe, co najwyżej o ułamki milimetra (np. rozwiercenie wiertłem).
  Zwykle stosuje się cewki obejmujące tylko sam kontaktron, bez płytki.
  Po to kontaktron ma długie wyprowadzenia, aby z tak "nadzianą" nań cewką dał się wlutować w płytkę.
  Co do "teorii" - tu jest ważna ilość amperozwojów czyli iloczyn natężenia prądu I płynącego przez cewkę oraz ilości n zwojów cewki.
  Ta ilość amperozwojów konieczna do włączenia kontaktronu jest podawana w jego specyfikacji, podobnie jak ilość amperozwojów konieczna do podtrzymania już włączonego.
  Jeśli się upierasz przy tak dziwnym pomyśle aby cewka obejmowała kontaktron wraz z płytką, to nowa cewka musi mieć tę samą ilość amperozwojów, nawinięta niekoniecznie takim samym drutem - będzie więc znacznie większa.
  Oryginalna cewka jest zapewne nawinięta bardzo cienkim drutem, aby uzyskać dużą rezystancję/mały prąd cewki, można nawijać grubszym (mniejsza ilość zwojów, większy prąd). Można to zaprojektować przyjmując średnicę drutu, stąd znana ilość zwojów na karkasie cewki (w warstwie, ilość warstw), stąd długość drutu i jego rezystancja co określi prąd. Jeśli wynik Cię nie zadowala - zmieniasz średnicę drutu i liczysz od nowa.
  Zawsze można zmniejszyć napięcie cewce (ograniczyć prad) włączając szeregowo opornik. Oczywistym ograniczeniem jest max. gęstość prądu w drucie rzędu 3A/mm².
 • Poziom 16  
  Masz rację źle opisałem swój problem ponieważ ja chce na nowo stworzyć cewkę tyle że o większej średnicy "B".
  Chce mierzyć także kontaktron ponieważ wlutowany z płytką ponieważ mam podjerzenia że w czasie lutu zmienia on troszke swoje parametry, stąd moja uwaga aby powiększyć tą średnice przy zachowaniu tych samych parametrów cewki (dokładnie mówiąc pola elektromagnetycznego).
  Drugi raz przyzanję rację drut z jakiego składa się cewka jest średnicy 0,06 mm i liczbie zwojów 10000. Natomiast rezystancja wynosi 1400 Om.

  Obliczając prąd mojej cewki czyli I=U/R
  I=220/1400
  I=0,16A

  czyli: 0,16*10000=1600Az (amperozwojów)

  Podsumowując to wszystko muszę dobrać tak średnicę drutu aby jego powstała rezystancja pozwoliła mi uzyskać 1600 Amperozwojów dla takei przykładu co przedstawiłem wyżej?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Pisałem, że:
  marekzi napisał:
  Oczywistym ograniczeniem jest max. gęstość prądu w drucie rzędu 3A/mm².

  I coś tu jest nie tak, bo nie da się bezpiecznie przepuścić prądu 0,16A przez drut nawojowy o średnicy 0,06mm. Policz sobie tu gęstość prądu.
  Na pewno to jest cewka na 220V ?
  W dodatku tak policzona (z prądu 0,16A) ilość amperozwojów jest niezwykle duża - nie słyszałem o kontaktronie potrzebującym 1600Az. Zwykle są to wartości kilkudziesięciu Az.

  Kontaktron jest czuły na zaginanie końcówek, może zmieniać się wtedy jego czułość (naprężenia mechaniczne w tych końcówkach !), jest możliwe że lutowanie również daje taki (a właściwie to odwrotny) efekt.
  Wpływ zginania końcówek często opisują producenci w specyfikacji wyrobu, podają zalecenia
  Badając tak niewielkie różnice (kontaktron lutowany - nielutowany) najpierw sprawdziłbym efekt zginania końcówek
  Z teorii wynika, że dla kontaktronu istotna jest ilość amperozwojów, ale badając tak niewielkie różnice ja zachowałbym np. długość cewki (nawoju) bez zmian, zmieniając tylko jej średnice.
  I tak jak piszę wyżej, nie musisz do końca szczegółowo dobierać średnicy drutu/prądu. Możesz zrobić tak: przyjmujesz średnicę drutu, co określa prąd maksymalny (z gęstości prądu ok. 3-5A/mm² - w małej cewce można ją zwiększyć do 5A), z wymaganej ilości Az liczysz ilość zwojów, nawijasz je i zasilasz cewkę odpowiednio dobranym napięciem (regulowanym, czy też redukowanym z większego np. opornikiem). "Po drodze" mając ilość zwojów i gabaryty cewki (jej długość, średnica ) obliczysz długość drutu i jego rezystancję co pozwoli na oszacowanie napięcia zasilania - gdyż prąd znasz.
  Upewnij się co do napięcia zasilania i pozostałych danych cewki, bo coś tu jest nie tak. Ze średnicy drutu i oporności wnoszę, że to cewka na napięcie ok.15-20V, przy 200V pójdzie z dymem.