Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

łączenie 4 paneli słonecznych

02 Sie 2012 11:18 12794 8
 • Poziom 39  
  Mam 4 identyczne panele słoneczne każdy po 50W / 12V nominalnie.

  Chciałbym uzyskać 24V do ładowania dwóch akumulatorów połączonych szeregowo.

  Pojawiło się pytanie - jak prawidłowo połączyć panele ze sobą?
  Tzn. Korzystniej będzie połączyć po dwa szeregowo i takie zestawy równolegle, czy może po dwa równolegle i dwa takie zestawy w szereg?

  W puszcze przyłączeniowej każdego z nich są wlutowane szeregowo dwie diody Shotkyego12SQ045. Czy diody zostają jak są, czy może trzeba jeszcze coś dołożyć?
 • Fotowoltaika
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Połączenie paneli jest możliwe przy założeniu, że posiadają one identyczne parametry zarówno mocy jak i napięcia wyjściowego. W tym przypadku tak jest. Natomiast sposób połączenia w obydwu przypadkach daje ten sam efekt. Należy pamiętać aby panele pracujące równolegle były umieszczone w taki sposób aby znajdowały się w zbliżonych warunkach nasłonecznienia. Wówczas unikamy tzw. efektu zacienienia.
  W Twoim przypadku panele wyposażone są w diody bypass więc należy pamiętać, że konsekwencją stosowania diód bocznikujących jest także brak możliwości ładowania akumulatora bezpośrednio panelem fotowoltaicznym gdyż w przypadku zacienienia dioda bypass spowodowałaby zwarcie na akumulatorze. Oczywiście ładowanie akumulatora bezpośrednio baterią słoneczną nie jest wskazane nawet w przypadku braku diody bypass w panelu fotowoltaicznym z uwagi na niedostosowanie prądu i napięcia ładowania.
 • Fotowoltaika
 • Poziom 27  
  Efekt zacienienia zależy w dużej mierze od fizycznego położenia paneli na dachu. Należy dążyć do tego aby panele pracujące równlolegle znajdowały się w bardzo zbliżonych warunkach oświetlenia. Osobiście jednak proponuję ten drugi układ połączeń, chociaż jak pisałem poprzednio pod względem elektrycznym są one równoważne.
 • Poziom 39  
  Wszystkie panele będą na jednej płaszyźnie blisko siebie.
  Zmierzam moim pytaniem do tego, czy jeśli jeden z paneli będzie całkowicie zasłonięty, to więcej energii dostaniemy z lewego (50%) czy prawego (ile?) układu?

  Obserwuje napięcie na panelach i zauważyłem dużą zależność (co logiczne) napięcia od nasłonecznienia. W tej chwili gdy słońce jest za chmurami mam ~26V. Wczoraj gdy było bezchmurne niebo napięcie doszło do 40V. Przy napięciu zbliżonym 24V ładowarka nie doładowuje już akumulatorów. Czy miałby zatem sens zbudowanie układu przełącznego na przekaźniku z dwoma zestawami zestyków?
  Przekaźnik zmienia układ połączeń paneli z równoległego na szeregowy.

  łączenie 4 paneli słonecznych

  Wiem że wydajność prądowa przy niższym napięciu jest dużo mniejsza, ale napewno pokryje moc potrzebną do wyzwolenia przekaźnika i jeszcze coś zostanie. Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce?
 • Poziom 27  
  Nie można się sugerować wielkością napięcia a stanie jałowym, które to jest oczywiście większe od napięcia przy optymalnym punkcie pracy. Dlatego należy mierzyć napięcie pod obciążeniem. Proponuję jednak nabyć regulator prądu ładowania akumulatorów bez konieczności stosowania styczników i co najważniejsze zautomatyzuje proces ładowania.
  np. taki: Link
 • Poziom 39  
  Regulator ładowania mam TAKI - bardzo podobny do tego z Twojego linka.

  W środku jest ewidentnie tylko przetwornica step-down (czyli tranzystor ograniczający prąd ładowania przez PWM). Więc jeśli dobrze rozumuje gdy napięcie na panelach spadnie poniżej napięcia na akumulatorach (+spadek napięcia na tranzysorze i pewnie jakimś boczniku) to panele nie oddają prądu. Zastanawiam się czy przełączanie konfiguracji paneli w szereg ma sens, żeby jeszcze pare Wh wycisnąć.

  Nie znalazłem wykresu pokazującego zależność mocy i napięcia od ilości światła. Pewnie on by tu dużo wyjaśnił...
 • Poziom 39  
  niestety nie

  tego mi brakowało :)

  po przeanalizowaniu blogu i tego co mi wyszło z pomiarów ma to sens.

  Mierze napięcie na dwóch panelach połączonych szeregowo, zasilających TAKI stabilizator napięcia. Stabilizator ustawiony na 24V na wyjściu pracuje równolegle z zasilaczem 24V (który ma na wyjściu troche poniżej 24V). Tak zbudowany układ zasila sterownik PLC. Jeśli napięcie na panelach przekracza 27V przez 30s, wyłączam zasilacz i PLC jest zasilany tylko z paneli. Narazie nie ładuje aku.

  Na przebiegu poniżej widać że panele szybko z rana osiągają 24V i tu oddają już tyle prądu ile mogą bo pojawia się obciążenie. Bliżej południa ich wydajność wzrasta tak, że tylko panele zasilają PLC i napięcie rośnie.

  Dołek wczoraj ok 14.00 to burza podczas której było było bardzo ciemno

  Zielony przebieg to napięcie na panelach, pomarańczowy to stan przekaźnika odłączającego zasilacz.

  3859 oznacza 38,59V.

  łączenie 4 paneli słonecznych