Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam materiałów na temat inwentaryzacji sieci LAN.

ceqa 02 Sie 2012 13:14 1935 4
  • #1 02 Sie 2012 13:14
    ceqa
    Poziom 6  

Jestem tu nowy i nie do końca wiem gdzie to umieścić. Potrzebny mi jest schemat inwentaryzacji sieci lan, co po kolei taka inwentaryzacja musi zawierać punkt po punkcie, być może ktoś z Was jest w posiadaniu takich materiałów i chciałby się nimi podzielić.

Z góry dziękuję.

0 4
  • Pomocny post
    #2 02 Sie 2012 15:09
    kpodstawa
    Poziom 31  

Jestem właśnie w trakcie tworzenia mapy części pasywnej sieci w mojej pracy, więc się odezwałem.

Nie spotkałem (może dlatego, że nie szukałem) gotowego przepisu i od lat opieram się na własnych doświadczeniach. Przede wszystkim należy określić zakres inwentaryzacji.

- Część pasywna: kable, panele krosowe, gniazda, szafy itp.
    - Zasilanie: panele zasilające, panele wentylacyjne, zasilacze awaryjne, rozdzielnie energetyczne itp.
    - Część aktywna komunikacyjna: huby (teraz rzadkość), switche, routery, bramy i co tam jeszcze można wymyślić, ale dedykowane - nie pecety.
    - Ewentualnie centrala telefoniczna, jeżeli wchodzi w zakres obowiązków i podobnie centrale alarmowe.
    - Komputery osobiste "funkcyjne", które umownie można nazwać serwerami: funkcje, sprzęt, systemy operacyjne (licencje i klucze kodowe), podobnie programy użytkowe na serwerach.

Komputery "klienckie" mogą nie wchodzić w zakres inwentury - zależy jak się umówiłeś ze zleceniodawcą.

Czy masz plany budynku, w którym robisz tę pracę? Chodzi mi schemat instalacji według projektu do weryfikacji ze stanem "z natury". Mogą być przydatne ogólne plany budowlane z torami kablowymi, instalacji elektrycznych, instalacji słaboprądowych wszelkiego rodzaju.

Jaki masz efekt osiągnąć: Dokumentacja papierowa czy elektroniczna baza danych? A w ogóle to jakie masz doświadczenie w takich pracach, np. zaprojektowaleś już coś, wdrożyłeś, inwentaryzowałeś cokolwiek?

Krzysztof Podstawa

0
  • #3 02 Sie 2012 15:20
    ceqa
    Poziom 6  

Po pierwsze, to dziękuję za odpisanie na moje pytanie. Sprawa wygląda tak, że musi zostać przeprowadzona inwentaryzacja istniejącej już sieci LAN w biurowcu. Dokumentacja później musi zostać przedstawiona na papierze, możliwe że zostaną do tego dodane jakieś schematy graficzne zawierające komputery, switche itd. dla lepszej czytelności raportu. Posiadam doświadczenie w zarządzaniu i administrowaniu sieciami LAN, ale nigdy wcześniej nie przeprowadzałem pełnej inwentaryzacji stąd moje pytanie, co ono dokładnie musi zawierać.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sie 2012 16:00
    kpodstawa
    Poziom 31  

Odpowiem jeszcze, chociaż zaraz się wyłączę z Elektrody z powodu przejściowego ograniczenia dostępu do Internetu. Moje rady mogą się wydać infantylne lub wręcz głupie, ale się sprawdzają.

A w ogóle to współczuję, bo dla mnie moja inwentaryzacja jest bardzo wredną robotą, chociaż moge sobie ją dzielić na kawałki. Jeżeli w dodatku sieć zawiera kilkaset linii poziomych i jesteś do tego sam, to się nałazisz. Doradzam mieć buty inne, niż do chodzenia poza pracą i to nie jest żart.

- Zaprowadź sobie oddzielny zeszyt do notatek tylko dla tego zadania. Notatki prowadź starannie, nie bazgrz jednego na drugim, lecz skreślaj błędne wpisy i pisz nowe obok. Przyda się też "clipboard", a z nowoczesnych metod - cyfrowy aparat fotograficzny.

- Postaraj się o kilka kompletów kopii tych dokumentacji, o których wspominałem. Mają być do nanoszenia różnych zapisów OŁÓWKIEM, np. zmian numeracji pomieszczeń, "dzikich" instalacji itp.

- Zrób rysunki "małego Jasia" tego, co zobaczysz w szafach dystrybucyjnych. Niestety w inwentaryzacji "z natury" czegokolwiek stosuje się głównie metodę kolejnych przybliżeń.

- Dla inwentaryzacji papierowej najlepiej jest opracować i przygotować karty ankietowe. To jest jednak temat na oddzielne opowiadanie i cała sztuka takiej pracy.

U mnie jako główne narzędzie komasowania informacji inwentarzowych jest arkusz kalkulacyjny. Potem można zrobić bazę danych, najlepiej relacyjną, ale w początkowej fazie będą różne nieregularności informacyjne, więc arkusz wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Doradzam też nie rzucać się od razu na to zadanie, lecz najpierw przemyśleć ile się da, zapisać jakieś plany i kilka razy obejść budynek "na sucho".

Krzysztof Podstawa

0
  • #5 02 Sie 2012 16:12
    ceqa
    Poziom 6  

Dzięki bardzo za wszystkie porady, teraz przynajmniej wiem czego mogę się spodziewać i na co dokładnie zwracać uwagę i o co zadbać. Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie się moim tematem.

0
  Szukaj w 5mln produktów