Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiwa HD-80, siatkowa, wzmacniacz, mux 1 z problemami

gamus15 02 Sie 2012 15:40 1959 7
  • #1 02 Sie 2012 15:40
    gamus15
    Poziom 18  

Witam, jestem zdesperowany bo bawiłem się dzisiaj 4 godziny z instalacją i mnie krew zalewa. Mam Wiwę Hd-80, antene siatkową ze wzmacniaczem SWA 9701 i zasilaczem z separatorem i nie mogę ustawić tego żeby mux 1 chodził normalnie. Tuner pokazuje siłę 98 ale jakość lata w tę i spowrotem od 90 do 50 i co jakiś czas znikają oba paski na zero. Oczywiście jak jest na 50% to mam pikselozę. Antenę mam na strychu pod blachą. Mux 2 działa bez zarzutu.

Mieszkam niedaleko Przecławia a antenę mam skierowaną obecnie prawie idealnie na wschód. Jak próbuję kręcić to zawsze łapie jeden mux dobrze a drugi nie i na wschód to jedyne miejsce gdzie mogę mieć oba.

Teraz będzie niezłe. Na wschód jest Leżajsk ale powiedzmy że może łapać z Rzeszowa. A ja mam mux 1 na czestotliwości 666 MHz a mux 2 na 562 MHz. Mux 1 na tej częstotl. jest w Tarnowie który jest "z tyłu" anteny. Jakim cudem więc go mam?

Na tej samej rurze mam zamontowaną antenę kierunkową ze wzmacniaczem, a jakże, tylko że skierowaną na Tarnów. Tamta antena działa z nowym LCD i jest git majonez. Za to jak ją skieruję w tę samą stronę co siatkową to mam tylko jeden mux i znowu tylko to jedno położenie jest optymalne. Czy jest to możliwe żeby te anteny jakoś na siebie wpływały? Próbowałem podpiąc oba odbiorniki do tej kierunkowej za pomocą jakiegoś starego rozgałęźnika i w zasadzie nic się nie zmieniło. Próbowałem oczywiście zamienić anteny i też nie było poprawy.

Podejrzewam, że ta cała kombinacja jest za mocna, wzmacniacz pisze że jest do 90-180 km zasięgu, tuner podobno ma czułą głowicę, czy to się tak skumulowało?Spróbuję zamienić jeszcze zasilacz na zasilanie z tunera ale tam jest 5V a nie 12 i mam jeszcze nowy kabel bo ten co mam jest stary ale wydaje mi się lepszy.

Wybaczcie za tasiemca ale jak ktoś doczytał to zrozumie że to wszystko jakieś dziwne jest...

• #2 02 Sie 2012 16:31
    telbod
    Poziom 31  

Po co dwie anteny? Wystarczy jedna ale konkretna. Do tej kierunkowej podłącz odpowiedni rozgałęźnik i ciesz się cyfrowym odbiorem. Standardowy rozgałęźnik należy zamontować za separatorem zasilania dopiero od niego do TV.

• Pomocny post
    #3 02 Sie 2012 19:28
    laryadi
    Poziom 17  

Proponuje Ci wystawić antenę kierunkową (z siatkową daruj sobie ) na zewnątrz i założyć symetryzator i sprawdzić jaki masz odbiór. Blacha potrafi sporo tłumić

• Pomocny post
    #4 02 Sie 2012 21:08
    bogi
    Poziom 28  

Wymień wzmacniacz na symetryzator. Masz przesterowany tuner.

Ja mam podobny problem z 25 kanałem w Krakowie. Do jego odbioru wyłączam antene i włączam kawałek drutu do gniazda antenowego, zeby oglądac programy
    z z tego kanału.

• #5 03 Sie 2012 10:57
    gamus15
    Poziom 18  

Wszystko przez złe nawyki z ery telewizji analogowej. Jak kupowałem antenę facet mi powiedział że ze wzmacniaczem to nie ma siły żeby nie odbierało. Jak widać znał się na tym tak jak ja.
    Na początek wydarłem zasilacz i puściłem zasilanie z tunera. Efekt - mniej gwałtowna i krótsza pikseloza, występuje rzadziej ale nadaj jest. Zdaje się zę idę w dobrą stronę.

Wczoraj jeszcze wmontowałem wzmacniacz który znalazłem (Dipol Wa 1-60 jeśli wam to coś pomoże) i na nim mux 1 był nieoglądalny ale rozumiem że różne wzmacniacze mogą powodować różne problemy.
    Będąc jeszcze w niewiedzy wczoraj zrobiłem tak: antena-rozgałęźnik-dwa kable- zasilacz przy każdym telewizorze i sygnał był na obu to gdybym dał rozgałęźnik po separatorze to czym to się różni?

• Pomocny post
    #7 03 Sie 2012 22:09
    irekr
    Moderator

gamus15;
    To co robisz to jeden wielki błąd w myśleniu.

Po kolei:
    "...Mam Wiwę Hd-80, antene siatkową ze wzmacniaczem SWA 9701 i zasilaczem z separatorem..."
    Antenę delikatnie przemilczę..... :)
    Wzmacniacze z serii SWA to wyjątkowej podłości chłam, wiele z tej serii miało lub ma zakaz sprzedaży i formalnie były wycofywane z obrotu. Chińszczyzna przy nich to Mercedesy..
    Dekoder Wiwa nie jest taki zły, ma jednak bardzo poważną wadę: bardzo nie lubi silnych sygnałów, szczególnie analogowych...

"...Tuner pokazuje siłę 98 ale jakość lata w tę i spowrotem od 90 do 50 i co jakiś czas znikają oba paski na zero. Oczywiście jak jest na 50% to mam pikselozę. Antenę mam na strychu pod blachą. Mux 2 działa bez zarzutu. .. "
    To typowy objaw zbyt silnego sygnału. MUX2 na k.32 z suchej góry jest na tyle słaby że nie masz przesterowania. A MUX1 na k.45 powinien być u Ciebie bardzo silny, nic dziwnego że mając antenę odbierasz ten sygnał tyłem, o ile można odbierać w warunkach jakie opisujesz:"...Antenę mam na strychu pod blachą...."
    Sorki, ale to mnie powala.....

Dobra rada: zdejmij te wzmacniacze, załóż do anteny zwykły symetryzator, antenę wystaw nad dach - byle nie pod blachą - i ustaw ją w kierunku na Tarnów.
    Następnie przeskanuj RĘCZNIE kanały 23 i 45 i powinieneś mieć bardzo dobry odbiór. Sygnały DVB-T z Tarnowa są dość dobrze odbierane nawet w Rzeszowie i Łańcucie.
    Znajomy energetyk z Elektrowni Połaniec odbiera Tarnów z takim samym poziomem jak Święty Krzyż - po około 75% siły i 100% jakości....

Wiwa nie jest może najlepszym dekoderem ale jest dekoderem czułym, nawet zbyt czułym jak już pisałem. Bez wzmacniacza powinien spokojnie dać radę....

• #8 04 Sie 2012 10:51
    gamus15
    Poziom 18  

No pięknie przeanalizowałeś mojego posta:D W niektórych kwestiach mógłbym polemizować ale nie ma sensu. W zasadzie udzieliłeś mi wyczerpującej odpowiedzi więc pozostaje mi podziękować i zrobić tak jak mi poradziłeś. Jak widać wcale nie tak łatwo w naszym pięknym kraju oglądać DVB-T robiąc instalacje "na pałę" a niestety sprzedawcy nie pomagają, media zresztą też.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME