Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja starej spawarki trójfazowej

02 Sie 2012 18:37 3680 11
 • Poziom 9  
  Witam, jestem w posiadaniu starej spawarki trój-fazowej, nie mam żadnych informacji na jej temat, ogolnie działa całkiem dobrze, ale... 2 fazy ida do trafo, oraz N, a 1 faza na obudowe, ktoś coś przy niej majstrował, może ktoś widział już takie cudo, ogólnie co o tym sądzicie?
  Regeneracja starej spawarki trójfazowej Regeneracja starej spawarki trójfazowej Regeneracja starej spawarki trójfazowej Regeneracja starej spawarki trójfazowej Regeneracja starej spawarki trójfazowej Regeneracja starej spawarki trójfazowej Regeneracja starej spawarki trójfazowej
 • Poziom 28  
  Faza nie może iść na obudowę bo bo byś długo nie pociągnął. Trafo zasilane jest najprawdopodobniej trzema fazami (400V) wynika to z foto jakie podesłałeś.Na obudowę idzie zero (N).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  mod22 napisał:
  Faza nie może iść na obudowę bo bo byś długo nie pociągną. Trafo zasilane jest najprawdopodobniej trzema fazami (400V)wynika to z foto jakie podesłałeś.Na obudowę idzie zero (N).


  Wiem ze to brzmi co najmniej komicznie, ale na to wychodzi z kolorów kabli, tzw. przewód we wtyczce ż-z jest na l1 a w spawarce idzie na obudowę :P, ewentualnie gdzieś może być sztukowany i zamieniony, muszę dokładnie ja posprawdzać, co do tego ze ciężka, no tak ciężka jest i to bardzo, ale jako warsztatowa stacjonarna wystarczy.
 • Poziom 28  
  shenk91 napisał:
  gdzieś może być sztukowany

  Jeśli teraz działa i nie "kopie" to na sto procent.Poza tym jest to konkretny PRL-owski sprzęt a nie jakiś dalekowschodni złom.Ma najprawdopodobniej ponad 250A,więc spawać możesz bardzo grubą stal z konkretnym przetopem.Ale z całkiem nawet skręconym dławikiem będziesz miał problem z spawaniem cienkich rzeczy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Idę sprawdzić te przewody, Gierka pewnie pamięta a co do prądu to fakt, kopa ma, przetop na grubym pręcie bez najmniejszego problemu, za to najmniejszy prąd to już inna sprawa.

  Sprawdziłem miernikiem ciągłości na szybko od wtyczki, faza na obudowie N do trafo :), może trafo uszkodzone/spalone i ktoś w ten sposób "ratował" spawarkę.
 • Pomocny post
  Specjalista - spawarki
  Jest to jeszcze do niedawna produkowana przez OZAS Opole spawarka prostownikowa trójfazowa typ SPM 200. DTR znajdziesz w internecie.Calkiem udany , niezawodny, tylko trochę chalaśliwy sprzęt.
 • Poziom 9  
  Jeszcze jeśli ktoś pomógł by mi odczytać schemat, a dokładniej pkt 2 i 3, o co chodzi w tym?
  Regeneracja starej spawarki trójfazowej
 • Moderator
  shenk91 napisał:
  Jeszcze jeśli ktoś pomógł by mi odczytać schemat, a dokładniej pkt 2 i 3, o co chodzi w tym?


  Jeśli tego nie wiesz, to zapoznaj się najpierw z tym tematem:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2007327.html

  Wszystkim domorosłym sadownikom i księgowym wydaje się, że urządzenia elektryczne, to dla nich mały pikuś.
 • Poziom 9  
  Dziękuje za linki, zaraz się biorę za lekturę, po za tym nie jestem księgowym tylko młodym (21 lat) elektrykiem (a przynajmniej taki kierunek i taki zawód ...), pytam bo nie wiem (chcę tylko się upewnić o co chodzi w uzwojeniu pierwotnym) a kto pyta nie błądzi, podobno.
 • Specjalista - spawarki
  1-to uzwojenie wtórne. 2- to część uzwojenia pierwotnego leżąca bodajże na na dole pod bocznikiem magnetycznym,pod uzwojeniem wtórnym. 3- druga część uzwojenia pierwotnego.