Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba A500 - nie działa klawiatura

dzogo 02 Aug 2012 18:41 4272 17
 • #1
  dzogo
  Level 11  
  Dzień dobry

  Mam Toshibę Satellite A500.
  Klawiatura zaczęła szwankować, mianowicie jak naciskałem niektóre klawisze np:r to wyskakiwało r4. Nie dało się pracować.
  Kupiłem drugą klawiaturę do A500 tylko że z podświetleniem, bo na mojej płycie głównej było miejsce do jej podłączenia.
  Odłączyłem baterię i zasilacz - odkręciłem starą klawiaturę i wyjąłem ją z chirurgiczną precyzją - zamontowałem druga i podłączyłem na zasilaczu. Klawiatura przestała działać, nic nie działa, ani jeden klawisz.
  Podłączyłem tą starą i ta też przestała działać zupełnie.
  Co mogło się stać ???.
  Dodam, że nie jestem elektronikiem, ale chcę wiedzieć mniej więcej co mogło się i w jaki sposób uszkodzić i ile to może kosztować.
  Dziękuje bardzo.
 • #2
  yang32
  Level 36  
  Nie wiem co znaczy wyjmowanie klawiatury z chirurgiczną dokładnością bo ja ją normalnie wyciągam. Natomiast mógł Ci paść kontroler klawiatury - koszt układu 50 - 60 zł plus zamontowanie w serwisie ze 120 - 150 zł.
 • #3
  dzogo
  Level 11  
  ale dziwne dla mnie jest że mimo zachowania ostrożności padł kontroler. czy mógł tam sam paść ?. czy jest możliwe że ta nowa oryginalna klawiaturę ale z podświetleniem robi jakieś zwarcie czy coś takiego ?, no bo moja poprzednia klawiatura nie była z podświetleniem, ale miejsce na podłączenie podświetlenia miałem w płycie głównej dlatego kupiłem klawiaturę z podświetleniem.
  Pisząc chirurgiczną miałem na myśli że zrobiłem to uważnie i delikatnie żeby.
  Ja jestem laikiem w tym temacie dlatego proszę o konkretną pomoc.
 • #4
  yang32
  Level 36  
  Klawiatura raczej nie miała z tym nic wspólnego - kontroler padał już wcześniej i dlatego tak się działo.
 • #5
  dzogo
  Level 11  
  A czy Ty jesteś w stanie to naprawić i gdzie dostarczyć sprzęt?. Ewentualnie czy masz kontroler na sprzedanie bo szukałem na allegro i nigdzie nie znalazłem kontrolera klawiatury do a500.
 • #6
  yang32
  Level 36  
  jestem - napisz do mnie na PW
 • #7
  dzogo
  Level 11  
  a czy istnieje taka możliwość: laptop wersja europejska bez podświetlenia klawiatury. klawiatura szwankuje. kupuję druga oryginalna ale z podświetleniem bo mam odpowiednie wejście w płycie głównej. podłączam klawiaturę ale jest jakiś zabezpieczeni producenta czy coś takiego, lub idzie inne natężenie prądu i uszkadza kontroler klawiatury ???.
 • #8
  yang32
  Level 36  
  Nie ma takiego czegoś. Kontrolery czasem padają i tyle. Klawiatura z podświetleniem normalnie ma Ci działać, tak jak ta bez.
 • #9
  dzogo
  Level 11  
  to dobrze, bo powiem, że dziś byłem w serwisie i mówili mi to co napisałem, że napięcie inne musiało iść i dlatego się uszkodził pewnie kontroler lub coś innego. taki mi młyn zrobili z mózgu że już nie wiem jak się nazywam. napisałem tobie na pw. sprawdz i odpisz mi prosze. a mozesz zamiescic zdjecie takiego kontrolera ?
 • #10
  yang32
  Level 36  
  Jak laptop ma opcję na podświetlenie klawiatury i odpowiednie gniazdo to na pewno nie jest przyczyna. Nie piszmy tutaj i na PW jednocześnie bo się robi bajzel.
  Serwisy rożne są, z dużą przewagą tych kiepskich. I do takiego trafiłeś jak widać.
 • #11
  dzogo
  Level 11  
  Wymieniłem w laptopie kontroler klawiatury. Podłączyłem nową klawiaturę. Klawisze działają, ale nie działa podświetlenie. W płycie mam odpowiednie wejście. W biosie pokazała się funkcja dotycząca podświetlenia klawiatury i ona jest uaktywniona. Dlaczego nie podświetla mi się klawiatura. Wiem, że ten laptop w momencie kupna nie miał podświetlenia (kupiony w Polsce), ale jest taka możliwość,bo na USA wychodziły one z podświetleniem. Co tu robić ???
 • #12
  yang32
  Level 36  
  Jest kilka możliwości - jedna to zaktualizować bios, bo być może w nim jest problem, ale wątpię. Czasem producenci produkując płyty robią różne modele na praktycznie tym samym i nie różniące się w pierwszej chwili niczym, natomiast gdy przyjrzeć się dokładnie, to niektórych malutkich elementów nie ma na jednej, a są na drugiej i odwrotnie.
  Nie wiem jak jest w Twoim przypadku, ale przyczyn kilka. Pierwsza, to wymieniony kontroler klawiatury nie jest do końca taki jak powinien i nie steruje podświetleniem, po drugie Twoja płyta może mieć gniazdo do podpięcia podświetlenia i praktycznie całą instalację do tego, a brakuje np diody czy oporniczka na obwodzie ( miejsce jest na jego wlutowanie) i wtedy trzeba ten element w płytę wlutować.

  Ten kto naprawiał tego laptopa ( wymieniał kontroler) powinien sprawdzić czemu podświetlenia nie ma i powiedzieć co jest przyczyną.
 • #13
  dzogo
  Level 11  
  Trzeba instalowac sterowniki do win 8 i uzywac programu dostarczonego z urzadzeniem w najnowszej wersji.
 • #14
  yang32
  Level 36  
  dzogo wrote:
  Trzeba instalowac sterowniki do win 8 i uzywac programu dostarczonego z urzadzeniem w najnowszej wersji.


  Archeolog się znalazł i głupoty pisze.
 • #15
  lisek
  Service technician RTV
  Primo: wazne
  Quote:
  MODEL NAME: TOSHIBA SATELLITE A500- ?
  PART NO. PSAR9E-.... ?
  oznaczenia na MB , napisy w stylu LA-????

  Co masz napisane zamiast ?

  Po drugie na płycie MB masz złacze pod oświetlenie klawiatury/ obok zazwyczaj Fingerprint
  Quote:
  1) +5VS_LED
  2) NA
  3) NA
  4) GND


  Zmierz czy masz tam owe napięcie na JBLG ?
  Jeśli brak , to jak napisano na forum T.
  Quote:
  to activate the backlight connector of the keyboard you want to use the DOS DIAGNOSTICS PROGRAM , ... the manual is service - utility Toshiba laptop, which is used to configure the factory settings specific laptop, allowing to edit the enable/disable ports at the level of the EEPROM, can diagnose software in EE-PROM Setting and SET KBLED FUNCTION STATUS IN EE-PROM (Disable/ENABLE)
  ... All functions - automatic disconnection after a time interval/enabling - disabling via FN+I .
  In the BIOS appeared setup items keypad backlight.....


  (':idea:') czyli polecają serwis T. lub inny autoryzowany pzrez T.
  ________________
  Link
 • #17
  lisek
  Service technician RTV
  Toshiba A500 - nie działa klawiatura
  Wiedzy nigdy nie za mało , zwłaszcza o "tajemnicach Toshiby"
 • #18
  boro1234567
  IT specialist
  lisek wrote:
  "tajemnicach Toshiby"

  Toshiba nie ma tajemnic.