Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to znaczy GND - opis zacisków

20 Sty 2005 11:06 89447 11
  • Poziom 12  
    Witam jestem początkującym elektronikiem :P bardzo początkującym jednak nie będe was wszystkimi zadręczał . Mam przed sobą czasopismo i w nim pokazany jest zasilacz własnej konstrukcji , wyprowadzone na nim zaciski to +12v GDN -12v nie za bardzo wiem po co jest ten zacisk GDN skoro jest +12v i -12v .Jak teraz podlaczyć jakiś uklad pod ten zasilac , pod ktore zaciski ?? Z góry dziękuje za pomoc .

Pozdrawiam wszystkich...
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Zasisk GND to poprostu masa. Natomiast +12 i -12 są napięciami.
    +12 i GND to 12V stałego
    -12 i GND to 12V stałego gdzie GND jest potęcjałem dodatnim.
    Zasilacze takie wykorzystywane są głównie w wzmacniaczach mocy.
    Natomiast jeżeli nie jest potrzebna równomierność rozłożenia zasileń można go wykorzystać +12 i -12 wtedy otrzymasz 24V, gdzie + i - oznaczają potęcjały.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    GND = masa układu
  • Poziom 12  
    Dziękuje za pomoc ale taraz jak podłanczać uklad pod +12v i -12v czy pod =12v i GND ????
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Skrót z angielskiego GROUND-(ziemia ,uziemienie,masa)-biegun o potencjale zerowym.
  • Pomocny post

Poziom 31  
    sprawa bardzo prosta, popierwsze takie tematy pisz do działy początkujacy https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum27.html ale do rzeczy

z ego co piszesz to masz zasilacz symetryczny czyli "+", "-" i "GND" czyli jak by to wytłumaczyc masz tam jakkby 2 odzielne zailacze w których połączono + z jednego i - z drugiego i daje to GDN czyli mase jeszcze inaczej zervbo bo to tak jakby sie zeruje. Czyli jak masz układ gdzie trzeba podłaczyć zasilanie symetryczne czyli + - GND to maz idealny zasilacz a jak potrzebujesz naprzykład tylko + i - naprzykład zeby silniczek podłaczyć to podłaczasz + do + w zasilaczu a - łaczysz z GND (bo tam jest wspólen + i - z czego nam jest tylko potrzeny minus) i jest ok ja chcesz drugie korzysać z 2 silników naprzykład na raz to - silnika podłaczasz do - zasilacza a GND jest w tym przypadku + jak zrozumiałeś to sie bardzo cieszę pozdrawiam aha tu masz taki zasilacz symetryczny
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic226584.html
  • Poziom 18  
    A co chcesz konkretnie za układ podłączyć?
  • Poziom 2  
    GND to masa. Miedzy +12 i -12 bedziesz mial 24V
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny dla użytkowników
    Vcc - dodatnie napięcie zasilania, c oznaczało, że jest to zasilanie kolektorów tranzystorów (Vcc - common collector voltage - wspólne napięcie zasilania kolektorów)

Vss - ujemne napięcie zasilania, oznaczenie stosowane w układach CMOS, oznaczało, że ta szyna zasilania łączyła się ze źródłami (s - source - źródło) tranzystorów.

Vdd - napięcie dodatnie zasilania drenów tranzystorów polowych (d - drain - dren)

Vee - napięcie zasilania emiterów (ujemne).

Obecnie ogólnie:

Vdd, Vcc - napięcia dodatnie (w polskiej wersji są to Udd, Ucc)

Vss, Vee - napięcia ujemne (w polskiej wersji Uss, Uee)

Napięcia te są mierzone względem wspólnej masy oznaczanej jako GND (GrouND).
  • Poziom 10  
    Witam

Posiadam wznacniacz Harman Hardon 980 z wtyczką zasilającą na dwa bolce. Wzmacniacz ten posiada osobno z tyłu obudowy taki zakręcany bolec z oznaczeniem GND więc z uziemieniem. Jako że posiadam w gniazdku w ścianie trzeci, wystający bolec który jest uziemieniem (kabel w ścianie 3 żyłowy, ten od uziemienia miał kolor żółto-zielony choć to bez znaczenia), czy mogę bolec z GND we wzmacniaczu podpiąć do wystającego bolca w gniazdku tak aby sprzęt był uziemiony?. Niby pytanie banalne ale z jakiegoś względu producent zastosował kabel zasilajacy tylko z dwoma bolcami (i nie dał możliwości jego wymiany bo jest na stałe).

Zdjęcie wzmacniacza (uziemienie jest pomiędzy napisem Serial No. a Caution) http://www.highfidelity.pl/artykuly/0809/hk/02.jpg

Pytam się ponieważ wzmacniacz mi od pewnego czasu lekko buczy z rogu gdzie jest wyjście na prawy głośnik, nie ważne czy na źródle czy też bez. Ktoś mi powiedział abym wypiął go z listwy belkin bo takie chińskie listwy nic nie dają (i najlepiej zainwestował w listwę oraz kabel np firmy Enerr), i wtedy zauważyłem że kabel zasilający od wzmacniacza ma tylko dwa bolce.
  • Poziom 36  
    Ian666 - Zacisk GND sluzy do dodatkowego polaczenia z uziemieniem gramofonu.
    Jesli slyszysz buczenie ze sprzętu to zapewnie slyszysz transformator i moze byc to zupelnie normalne a wczesniej nie zwracales uwagi.