Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z czego obudowy: MDF czy drewno, jaka grubość ?

bogojogo 20 Sty 2005 11:11 5585 13
  • #1 20 Sty 2005 11:11
    bogojogo
    Poziom 11  

Witam wszystkich i proszę o pomoc

Buduje dwudrożne monitory zastanawiam się z jakiego materiału wykonać obudowy czy lepiej użyć „czystego” drewna czy lepiej MDF ?

Jaką grubość powinny mieć ścianki obudowy ?

Pozdrawiam wszystkich, proszę o pomoc[/b]

_______
    Przenioslem z AUDIO... ->reg.
    tom

0 13
  • #2 20 Sty 2005 11:25
    nelik1987

Poziom 31  

żależy co to mają być za monitorki jeżeli nie bedzie w nich występować duże ciśnienie spowodowane dużą mocą i powierzchnia membrany głośników go moze być cienka płyta MDF lub nawet sklejka ale grubasza niz MDF (nie opłacalna droga jak cholera), MDF jest cieżka droga acz kolwiek jest (niby) lepsza. Jak na małe minitorki polecam MFD bo można dać cienką MDF z 10 mmm i styknie a jak chciał byś zwykłą wiórówkę to ona ma 18 mm grobosći a taka gruba płyta bedzie szpecić jak monitorki. MDF około 10 - 14 mm grubości

pozdrawiam

0
  • #3 20 Sty 2005 11:29
    timon125
    Poziom 24  

użyłbym wiurówki bo łatwiej poskładać i nie trzeba obklejac .
    jedyny minus to ciężka obudowa.

0
  • #4 20 Sty 2005 11:51
    bogojogo
    Poziom 11  

Dzięki bardzo, ale co sądzicie o drewnie np. sosna, brzoza lub inne ?
    Mam dostęp do dobrego stolarza z dużym doświadczeniem więc rozwiązania konstrukcyjne pozostawiam jemu.

Płytę wiórową wykluczyłem ponieważ zależy mi bardzo na wyglądzie dlatego zastanawiam się nad drewnem ale w większości amatorskich konstrukcjach spotkałem się z płyta wiórową.

Dlatego pytam czy ona jest lepsza od drewna ?

Co do MDF to dziękuje panu nelik1987 rozjaśnił mi pan sytuację

0
  • #5 20 Sty 2005 12:53
    BUMIRO
    Poziom 17  

Witam
    Lite drewno nie stosuje sie poniewaz bardzo podatne jest na czynniki zęwnetrzne przewszystkim wilgoć. Powoduje to wyginanie scianek pękanie kleju tworzenie szpar a tym samym zmiane akustyki skrzynek(kolumn). Dlatego raczej polecił bym MDF, sklejke , płyte , potem możesz okleić naturalna okleiną.

0
  • Pomocny post
    #6 20 Sty 2005 13:41
    toadi
    Spec od akustyki

Co sie nie stosuje stosuje sie lite drewno ale odpowiedbnio wykonac trzeba obudowy dobrzy stolarze o tym wiedza, scianek nie robi sie z jednej deski tylko klei sie z desek o malej szerokosci, robilem kilka par kolumn o wobudowach z drewna 2 z nich sa nawet na forum i sie napatrzylem :). Problem tylko taki ze paki sie robi lekko liczac tydzien podczas gdy z plyty mozna zrobic w kilka godzin.

1
  • #7 20 Sty 2005 14:12
    BUMIRO
    Poziom 17  

Powinieniem powiedzieć raczej się nie stosuje. Kolumny z najwyzszej pułki są zrobione z drewna .Ale wykonania w domowych warunkach takiego zestawu bardzo trudne a i cena nie mała .Dlatego proponowalem coś innego!

0
  • Pomocny post
    #8 20 Sty 2005 15:10
    toadi
    Spec od akustyki

Fajt jest roboty ale cena nie jest az taka straszna jak by sie wydawac moglo u mnie mozna pare pak gotowych zamowic za od 100 (monitory) do 300zł (duze podlogowe ~100cm wys) polakierowane lakierobejca na prawie dowolny kolor ale sie dlugo czeka srednio 10 dni.
    Jak policzyc wykonywanie z plyt wykanczanie itp to wcale nie wychodzi duza roznica

0
  • #9 20 Sty 2005 20:36
    nelik1987

Poziom 31  

tak jak móicie zestawy z litego drewna to te z wysokiej pólki i w domowych warunkach czesto nie wykonalne, ale jka masz dobrego specjalistę to czemu nie bardzo ładniw to wygląda jak jest to drewno a nie opłyta drewno można łatwiej frezować tzn płytę też ale ciezko to okleić później a drewna nie trzeba oklejać :] polecam drewno

0
  • #10 21 Sty 2005 10:48
    bogojogo
    Poziom 11  

Dzięki bardzo wszystkim teraz jest mi łatwiej podjać decyzje.

Zapytam jeszcze tylko czy jest róznica między drewnem a MDF jeśli chodzi o właściwości akustyczne ?

0
  • #11 21 Sty 2005 10:58
    marpiasek
    Poziom 27  

Drewno z biegiem czasu może popękać i może kolumna zacząć "brzęczeć" dotyczy to również sklejki a więc MDF lub płyta wiórowa.

sklejka nowa może mięć "powietrze" chyba że teraz robią porządnie.

0
  • Pomocny post
    #12 21 Sty 2005 13:22
    nelik1987

Poziom 31  

co do tdewna sie zgodze ale jak nie bedziesz trzymał tych kolumn w piwnicy albo na dworzy to sklejka nie będzie pekać włókan są kładzione tam naprzeminnei na kryć co zapobiego pęlaniu amm niektóre żeczy ze sklejki po 10 lat w domu i nie nie pęka chyba ze zawilgło to najwyżej sie wygnie ale sienka sklejka

0
  • #13 21 Sty 2005 15:52
    michald
    Poziom 29  

Od dawna marzylem zeby wykonac zestawy (monitorki) z litego drewna.

Tylko zastanawia mnie jaka jest roznica w brzmieniu z takich skrzynek w porownaniu z MDF.

Dodano po 5 [minuty]:

Czytalem kiedys recenzje dotyczac brzmienia takich zestawow , co prawda wypadla na nie korzysc drewna, ale mozliwe ze poprostu projektanci sie nie popisali.

Jak wyglada aspekt wytlumiania takich skrzynek, czy nalezy sie kierowac tymi samymi apektaki co w przypadku skrzynek z MDF-u ?

0
  • #14 21 Sty 2005 22:46
    Guti85
    Poziom 10  

witam! na monitorki spokojnie mozesz walnąc sklejke ladnie ja obrobisz i bedzie elegancko wygladalo! sklejka jest dosc droga ale bardzo dobra gadanie ze ze sklejki to lipa hehe smiech! Kolumny estradowe przewaznies a ze sklejki i jakos sie trzymaja :) zreszta chyba najlatwiej dostac i najtaniej kupic jest MDF wiec wybral bym MDF ! poprostu łatwiej wszytsko skrecic itd ! mniej roboty :)

0