
Witam serdecznie szanownych Kolegów.
Nadszedł czas, że mogę pochwalić się moją pierwszą frezarką.
Założeniem przyjętym na etapie projektowania konstrukcji było wykonanie urządzenia relatywnie taniego umożliwiającego obróbkę drewna przy zachowaniu możliwości mało inwazyjnej późniejszej rozbudowy (np. zwiększenia prędkości roboczych).
Jak widać na załączonych zdjęciach - rama została wykonana z profili 80x80x4mm oraz 60x60x5mm, co w świetle stawianych wymagań moim zdaniem zapewnia urządzeniu odpowiednią sztywność. Aby zapewnić minimalizację odkształceń po procesie spawania, powierzchnie bazowe były frezowane.
W osiach X i Y zastosowałem wałki 20mm podparte na całej długości, a w osi Z wałki niepodparte 25mm.
Uwzględniając ograniczenia budżetowe, jako napęd wykorzystałem śruby TR12x4 oraz po dwie nakrętki z brązu na oś dla zapewnienia minimalnych luzów napędu.
Silniki widoczne na zdjęciach zostały kupione na znanym portalu aukcyjnym jako demontaż z jakiegoś urządzenia, parametry ich nie są mi znane ze względu, iż najprawdopodobniej były wykonane "dla projektu" jako krótka seria. Wiem tylko, że mają po 200 kroków na obrót i pracują poprawnie przy 1.2A przy 1/16 kroku. Ze względu na to, że silniki oraz śruby są rozwiązaniem przejściowym, jako sprzęgła zostały użyte kawałki węża hydraulicznego podwójnie zbrojonego oplotem stalowym, co - jak się okazało - sprawdza się wyśmienicie.
Elektro-wrzeciono j PERKE 1.1KW sterowane falownikiem.
Jako blat z powodu braku funduszy została zastosowana tymczasowo płyta tekstolitu, niestety o wymiarach nieco mniejszych niż możliwe do zastosowania.
Obecna konfiguracja umożliwia pracę niestety z niezbyt zawrotnymi prędkościami, bo tylko do 1.5m/min przy zachowaniu dokładności poniżej 0.1mm, ale mimo wszystko jest się z czego cieszyć, ponieważ urządzenie funkcjonuje, a biorąc od uwagę, iż na obecnym etapie nie jest wykorzystywane bezpośrednio do zarabiania pieniędzy, to takie prędkości możliwe są do zaakceptowania.
Film z pracy maszyny:
-frez 6mm trzy przejścia w materiale 22mm sosna
-prędkość ok 0.8 m/min
Koszt budowy to ok. 3 tys. zł.


Maszyna pracuje ze sterownikiem własnej konstrukcji opartym o znane układy TB6560AHQ oraz optoizolacji opartej na szybkich transoptorach w liniach krok kierunek typ H11L1 oraz zwykłych pc807 na pozostałych liniach. Mostki układów sterujących silników zasilane są napięciem +30V, natomiast pozostała część urządzenia pracuje przy +5V. Dodam tylko, iż tego typu konfiguracja sprawuje się wyśmienicie.
Zdjęcia sterownika postaram się dołączyć jutro.
Cool? Ranking DIY