Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po konwersji z formatu DV na MP4 pojawiają się błędy ruchomych detali

03 Sie 2012 07:35 2869 6
 • Poziom 33  
  Po konwersji pliku w formacie DV z kamery PANASONIC NV-GS22 do pliku mp4 wszelkie poruszające się elementy w kadrze mają szerokie postrzępione krawędzie.
  Nie ma znaczenia, czy jest to przejeżdżający samochód, czy szybki najazd kamery znak drogowy. Odtwarzany oryginalny plik DV nie ma tego efektu.
  Kadr z filmu w formacie DV (1 godz. = 13GB)
  Po konwersji z formatu DV na MP4 pojawiają się błędy ruchomych detali
  Po konwersji do formatu MP4 (kodek video MPEG4-DivX, 1 godz = 1,1GB, średni BitRate=2400kbit/s 800x600 25FPS) programem Format Factory 2.96 otrzymuję kadr: Po konwersji z formatu DV na MP4 pojawiają się błędy ruchomych detali
  Próby robiłem dla różnych BitRate, różnych kodeków. Ten sam efekt uzyskuję w programie FreeStudiManager 5.6.3.723. Także zmiana odtwarzacza nie ma na to wpływu (WMP, AllPlayer, TV samsung)
  Dla elementów statycznych obraz jest prawidłowy.
  Jak pozbyć się tych artefaktów ?
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Poziom 10  
  Witam. Problem jest chyba z przeplotem a nie bitrate.
  Pozdrawiam.
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Poziom 33  
  Programem Format Factory dzisiaj sprawdziłem jeszcze kilkukrotną konwersję fragmentu tego pliku DV do pliku *.mp4 dla 3 kodeków:
  MPEG4(DivX)
  MPEG4(Xvid)
  AVC(H.264)
  przy BitRate: 2400kbit/s i 5000kbit/s
  z opcją DEINTERLACE ustawioną na TAK i na NIE
  Kompilacja dwuobiegowa.
  Obraz statyczny na filmie jest cały czas prawidłowy (nieco gorszy niż DV), ale sceny ruchome są rozmazane. Czasem są to poszarpania wysuniętych poziomych kresek, a czasem pofalowanie krawędzi. (Zależnie od ustawionych parametrów konwersji)
  Zastanawiam się, czy może Format Factory jak i Free Studio Manager nie potrafią prawidłowo odczytać pliku DV i stąd późniejsze ich kłopoty z prawidłowym kodowaniem ?
  Jakiego więc użyć programu do konwersji DV->MP4 lub jak doinstalować dekoder video DV, aby programy dokonujące konwersji do innych formatów prawidłowo wczytały plik DV. Gdy tego nie zrobią prawidłowo, dalsza obróbka nie ma sensu.
  Systemowy Windows Media Player (W7starter) bez problemu czyta plik DV bez żadnych artefaktów.

  godz.12.10
  Uruchomiłem podgląd pliku DV programem Format Factory i faktycznie już na podglądzie materiału przed kompilacją elementy obrazu szybko poruszające się są już zniekształcone.
  Na innym laptopie z windowsem 7 i programem Format Factory też już na podglądzie jest źle. Windows Media Player wyświetla prawidłowo plik DV.
  Na komputerze stacjonarnym z Windows XP program ALL VideoConverter PRO na podglądzie już jest źle i oczywiście po konwersji też jest źle.
  Używając zaś VirtualDub-MPEG2 podgląd jest prawidłowy, ale na wyjściu może być tylko plik MPEG2
  Program NERO także prawidłowy obraz ma na podglądzie ale nie ma kompilacji do formatu MP4.
  Nadal mam też materiał na kasetkach miniDV oraz kamerę ,na której był nagrywany. Jedyną możliwą transmisją danych cyfrowych z kasetki jest wyjście DV kompatybilne z komputerowym wejściem Wire-Fire IEEE 1394. Takie wejście mam tylko na komputerze stacjonarnym. Kablem USB można jedynie przesyłać obraz na żywo z kamery do programu WEBB-Camera.

  godz.13.20
  Zainstalowałem kolejny program EasiestSoft Video Converter mający też podgląd pliku PRZED konwersją i też wyświetla pofalowane krawędzie poruszających się elementów obrazu.
  Dlaczego więc systemowy WMP wyświetla dobrze ?
 • Poziom 40  
  Systemowy WMP posiada wlasny kodek DV stad w WMP wszystko smiga super. Nawet jak wlaczysz poprzez PowerDVD czy inny bardziej zaawansowany program, one odczytuja pliki takie jak sa a nie z korekcja.
  Jesli zaimportujesz film do jakiego kolwiek programu do authoringu otrzymasz obraz taki sam jak w innych playerach.
  Dwie sprawy, przekonwertuj swoj plik najpierw do mpeg2 z bitrate 8Mbps (miniDV ma az 25Mbps - stale!!!! wiec oczywiste jest ze otrzymasz takie cuda jak masz)
  Jesli Twoj plik wynikowy po konwersji do mpeg2 bedzie ok - zadowalajacy wowczas przeabiaj dalej. Masz od dyspozycji Sony Vegas i Adobe Premiere Pro.
  A po wyeksportowaniu filmu mozesz sprobowac ProCoder - za pomoca tego programu pozbedziesz sie wszystkich problemow.
 • Poziom 33  
  Dzięki. Poszedłem tą drogą.
  Skoro WMP czyta bezbłędnie pliki DV, to sprawdziłem, że i program systemowy Windows Live Movie Maker, także na podglądzie przed konwersją wyświetla prawidłowo obraz. Ustawiłem mu nieco mniejszy BitRate=9000kbit/s. (DV miał 27000kbit/s)
  Jako plik wyjściowy ma tylko format *.wmv, ale jet on na tyle popularny, że większość programów multimedialnych sobie z nim poradzi.
  Programem Format Factory przekonwertowałem do formatu *.mp4 kodekiem AVC(H.264), ustawiając wymagane końcowe parametry obrazu i dźwięku.(2-obiegi, deinterlace, BitRate max=5000kbit/s 800x600 25FPS + dźwięk AAC)
  Wyszedł dobrej jakości plik o długości 1.5GB bez żadnych artefaktów i pixelozy.
  Jedyna wada tej metody, to dłuższy łączny czas konwersji.
  Wygodniej jednak byłoby zmusić program np.Format Factory do prawidłowego odczytu plików z kontenerem AVI pakowanych kodekiem DV)
 • Poziom 40  
  Wlasnie na tym polega problem, nie da sie za jednym zamachem zjechac z 25Mbps do 2Mbps. Tak samo zaden konwerter nie zrobi tego dobrze. Niestety musisz robic to stopniowo. Ja Ci podalem z dwoch krokach, ale najlepsze efekty uzykuje sie poprzez 3-4krotna konwersje ze stopniowym obnizaniem bitrate. Tak samo format wmv nie jest najlepszym wyborem, np do authoringu czy dalszych kompresji. No ale jest popularny.
  Wazne ze sie udalo i uzyskales to co chcesz.
 • Poziom 33  
  Czyli pozostaje konwersja dwustopniowa:
  I: Windows Movie Maker do formatu *.wmv
  II: Dowolnym programem do formatu *.MP4