Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny2313 bascom - Nie można przesłać ani odebrać danych

wabikboy 03 Sie 2012 09:01 5517 52
  • #1 03 Sie 2012 09:01
    wabikboy
    Poziom 16  

Witam.

Mam problem z przesyłaniem danych do/z kontrolera.

schemat wygląda tak:
    Attiny2313 bascom - Nie można przesłać ani odebrać danych
    Reset podpięty do Vcc przez rezystor 1k5
    wsad znajduje się TU

Używam przejściówki USB-RS232 na sterowniku ch-340 + Max232 przed podłączeniem do PC na zwarciu rx/tx bez uC działa, ale jak podłączam do uC same rx/tx to pokazują się dziwne znaki a jak Podepnę jeszcze masę to już nic nie przesyła a czasem nawet przejściówka się zwiesi i pokazuje że nie znaleziono COMx

0 29
  • #3 03 Sie 2012 10:05
    wabikboy
    Poziom 16  

Tak wiem :) tu mam problem taki że raz działa a raz nie. tzn jak podłącze wszystko na świeżo to chwile działa, potem coś się zwiesza, tylko nie wiem co czy procek czy przejściówka ale procek przecież po odcięciu zasilania powinien działać prawidłowo po ponownym załączeniu więc stawiam na przejściówkę chyba że coś w kodzie jest zbędne co zwiesza procesor.

0
  • #5 03 Sie 2012 10:19
    wabikboy
    Poziom 16  

właśnie czekam na nią :D tylko pytanie co jest/może być powodem tego iż raz działa a raz nie na tej przejściówce?

0
  • #7 03 Sie 2012 11:26
    wabikboy
    Poziom 16  

z portu com przejściówki.
    Zamówiłem teraz wersje KONWERTER FT232RL,FT232,FTDI,USB-RS232 mam nadzieję że będzie ok,

A może wiesz jak sprawdzić czy procesor się nie wiesza?? chodzi mi o dopisanie czegoś do kodu co jeżeli by zawiesiło procesor to by dało efekt, myślałem nad czymś takim aby, w pętli głównej dodać miganie diody, więc jak by procek się zwiesił to dioda by przestał migać.

0
  • #8 03 Sie 2012 11:58
    piotrva
    Moderator na urlopie...

To dobry pomysł, ale zwykle nie zawiesza się procesor, ale program, tak gwoli ścisłości ;-)
    Co do zasilania max'a to tu może być pies pogrzebany - spróbuj go zasilić 5v z układu odłączając jednocześnie od zasilania z portu COM. U mnie problemem kiedyś było to że soft na pc (drivery + soft) jakoś się przestawił i nie wystawiał na odpowiednie linie napięć, które zasiliłyby max'a

0
  • #9 03 Sie 2012 12:07
    wabikboy
    Poziom 16  

Spróbuję Twojej rady z tym zasilaniem ale, jak odłączałem w czasie pracy (wiem wiem ryzyko zwarcia itd. :) ) rx i tx od uC i zwierałem piny to działało czyli echo szło do terminala. Więc powoli zaczynam głupieć :/

0
  • #10 06 Sie 2012 20:02
    wabikboy
    Poziom 16  

Lipa nadal nie działa ale chyba program się zwiesza bo raz działa a raz nie, bo testowałem na FTDI i też to samo

0
  • #11 06 Sie 2012 20:42
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

A ustawiasz prędkość transmisji, tak, jak wyżej podawałem ?

0
  • #12 06 Sie 2012 20:43
    wabikboy
    Poziom 16  

Tak ale nawet teraz na Windzie w terminalu nie działa, chyba program się wiesza:/

0
  • #13 06 Sie 2012 20:50
    LordBlick

wabikboy napisał:
    chyba program się wiesza
    Po czym to poznajesz ? I jaki program ? Pisz dokładnie, a nie skrótami.

0
  • #14 06 Sie 2012 20:53
    wabikboy
    Poziom 16  

Jak podłączam zaasilanie to raz komunikacja działa a raz nie, tzn. włączam układ działa, wyłączam i znowu włączam i już jest problem, może to że piny nie wykożystane nie są zaprogramowane powoduje błąd i zawieszanie się programu

dodałem migającą diodę i miga cały czas więc program się nie zawiesza. Już mi ręce opadają :(

jak wpisze do uC to :

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

to odbierm dane w terminalu ale jak wpisze to:

już nic nie odbieram.

0
  • #15 07 Sie 2012 18:31
    wabikboy
    Poziom 16  

wklejam jeszcze raz cały kod:

Może ktoś z forumowiczów powie co w nim jest nie tak ?? bo tyle już nad tym siedzę że prawie rozwód z żoną przez to wziąłem :) a tak poważnie to dziwne jest to że uC wysyła dane do PC ale odebrać nic nie chce bufor nic nie łapie tak jak by nie reagował na wejście RX.

0
  • #17 08 Sie 2012 16:14
    wabikboy
    Poziom 16  

Podłączałem i przez USB-COM + MAX232 jak i przez USB - FTDI na obu ten sam problem, wysyła do terminala przez PRINT więc komunikacja jest ale co jest ze nie chce odebrać danych ??

0
  • #18 08 Sie 2012 16:34
    LordBlick

A jak w Helpie opisano włączanie transmisji ?
    Mam wrażenie(być może mylne, bo nie wnikam w arkana tej pułapki ze złymi nawykami programistycznymi), że pomieszała ci się sprzętowa obsługa i programowa, w tym połowiczne włączenie przerwań.

0
  • #19 08 Sie 2012 16:38
    wabikboy
    Poziom 16  

Z tego co wiem to wystarczy linia Config Serialin = Buffered , Size = x i Enable Interrupts

i w symulatorze działa odbieranie komend a w rzeczywistości nie :/, co dziwnego jest też że raz odbierał dane przez chwile, potem odłączyłem zasilanie i znowu podłączyłem i już nie działało :/

0
  • #20 08 Sie 2012 17:30
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Napisz na początek prosty program:

-definicje systemowe
    - pętla
    - print "cokolwiek"
    - wait 1
    - koniec petli

Odpal jakiś pewny terminal, ja na przykład używam "Terminal v1.9b", ustaw taką samą prędkość transmisji i ... czekaj na cykliczny napis "cokolwiek" ;-)
    Jeśli masz taką możliwość, to podłącz się do kompa z fizycznym RSem a nie udawanym na USB.

0
  • #21 08 Sie 2012 17:34
    wabikboy
    Poziom 16  

Kuniarz napisał:
    Napisz na początek prosty program:

-definicje systemowe
    - pętla
    - print "cokolwiek"
    - wait 1
    - koniec petli

Zaczynałem od tego jak zauważyłem problemy z transmisją do uC i działa,

jak wstawię Input "> " , Dane po za warunkiem IF to pokaże znak ">" ale nie chce nic odebrać.

0
  • #23 08 Sie 2012 20:34
    wabikboy
    Poziom 16  

ścieżka nie może być przerwana bo RX/TX jest przylutowany do podstawki uC

0
  • #25 08 Sie 2012 20:56
    wabikboy
    Poziom 16  

to jest przejściówka na FTDI a schemat jest w pierwszym poscie

0
  • #27 08 Sie 2012 21:10
    wabikboy
    Poziom 16  

Przepraszam za niepełne odpowiedzi ale myślałem że na początku napisane jest wszystko wyraźnie. Na schemacie pisze że jest podpięty do rs232 ale opis niżej zawiera informację iż jest podłączony przez MAX232, myślałem że jest uszkodzony wiec zamówiłem z A..o.pl przejściówkę na FTDI gdzie ona ma już w sobie linie nie wymagającą MAX'a, więc ostateczna wersja to Attiny2313 podpięty rx/tx do FTDI TXD/RXD - USB do PC,

0
  • #29 08 Sie 2012 22:12
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Kuniarz napisał:
    Nie ufam przejściówkom z All... Metoda łopatologiczna to zbadać problem krok po kroku - czyli na początek prosty program + MAX232 + stary komputer z fizycznym RSem. W tą stronę proponuję iść.

A dlaczego nie ufa Kolega przejściówkom na USB FT232RL z alle...? Ja mam kilka różnych firm i nigdy nie było problemów... Poza tym moim zdaniem FT232RL jest mniej problematyczny niż COM w komputerze + MAX232 - z takim zestawem to dopiero miałem problemów co niemiara, jak mi Windows poprzełączał linie zasilające MAX'a...

0
  • #30 08 Sie 2012 22:37
    wabikboy
    Poziom 16  

Może któryś z kolegów pokazał by kod który na 100 % działa tzn. Odbiera dane po rs232. Jeżeli nie sprzetowym to może programowym jest mi to obojętne, ważne aby odbierał, bo z tego co widzę sprzetowy uart ma jakieś problemy

0