Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia do sterowania wentylatorem 230V

lech_ppp 03 Sie 2012 10:55 3314 4
  • #1 03 Sie 2012 10:55
    lech_ppp
    Poziom 8  

Witam

Mam problem z zasilaniem wentylatora w domowym piecu do CO. Wentylator na 230V i tyle powinien dostawać, ale niestety coś się zepsuło na płytce z elektroniką i zamiast 230 napięcie waha się w granicach do 60V. Efekt jest taki, że nie działa wentylator to piec wykrywa brak ciągu w kominie, nie otwiera się dopływ gazu i piec nie zapala.
    Mam do wyboru wymianę elektroniki za ponad 1000 zł na co mnie nie stać albo jakąkolwiek prowizorkę pozwalająca na działanie pieca.

Pytanie więc następujące: czy da się zrobić układ składający się m.in. z jakiegoś regulatora napięcia, mostka prostowniczego i przekaźnika (do druku/samochodowego) który niezależnie od napięcia wejściowego czyli powiedzmy 20-230V załączy przekaźnik na ok. 20 minut?
    Mógłbym to podpiąć do elektroniki pieca i sterować wentylatorem.

0 4
  • #2 03 Sie 2012 11:01
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

lech_ppp napisał:
    Mam problem z zasilaniem wentylatora w domowym piecu do CO. Wentylator na 230V

Silnik indukcyjny jednofazowy? Po zasileniu z sieci działa OK?

lech_ppp napisał:
    niestety coś się zepsuło na płytce z elektroniką i zamiast 230 napięcie waha się w granicach do 60V.

Naprawić - na czym to jest zrobione? Typ sterownika?

lech_ppp napisał:
    Pytanie więc następujące: czy da się zrobić układ składający się m.in. z jakiegoś regulatora napięcia, mostka prostowniczego i przekaźnika (do druku/samochodowego) który niezależnie od napięcia wejściowego czyli powiedzmy 20-230V załączy przekaźnik na ok. 20 minut?
    Mógłbym to podpiąć do elektroniki pieca i sterować wentylatorem.

Tylko po co ten czasowy moduł?
    Jako regulator napięcia sprawdzi się zapewne ściemniacz do oświetlenia (o ile to mały wentylator).

0
  • #3 03 Sie 2012 11:55
    lech_ppp
    Poziom 8  

jdubowski napisał:
    Silnik indukcyjny jednofazowy? Po zasileniu z sieci działa OK?

Jednofazowy, na pewno zadziała:

jdubowski napisał:
    Naprawić - na czym to jest zrobione? Typ sterownika?

Myślałem o naprawie i napisałem w dziale Systemy Grzewcze Serwis.
    Link
    Niestety 0 odpowiedzi. Albo jest to nienaprawialne, albo czytają to tylko instalatorzy/serwisanci, którzy co zrozumiałe nie chcą podcinać gałęzi, na której siedzą bo nie sprzedadzą wtedy nowej płyty.

Płyta: zaznaczyłem wtyk zasilający wentylator

jdubowski napisał:
    Tylko po co ten czasowy moduł?
    Jako regulator napięcia sprawdzi się zapewne ściemniacz do oświetlenia (o ile to mały wentylator).

Źle to napisałem. Nie chodzi o regulację obrotów wentylatora. Być może, że piec steruje obrotami w zależności od potrzeb jednak zakładam, że zadziała prawidłowo przy stałych, maksymalnych obrotach wentylatora.
    Mógłbym więc podpiąć wentylator pod 230 i kręciłby się cały czas. Moduł czasowy po to, żeby właśnie się nie zakręcił na śmierć, poza tym szkoda prądu - 60W. Normalnie piec włącza wentylator na czas pracy palnika a w ciągu 20 minut woda zdąży się nagrzać i wentylator może zostać wyłączony.

Reasumując: potrzebny układ po pojawieniu się na wejściu napięcia ~ 12-230V powinien załączyć przekaźnik (wentylator) na 20 minut.

Wcześniej czy później pewnie to zdechnie, poza tym problem nasili się po przełączeniu pieca na CO, ale na razie muszę się ratować niskim kosztem.

0
  • #4 03 Sie 2012 12:22
    sp3ots
    Poziom 35  

Witam !
    Naprawę zacznij do sprawdzenia silnika wentylatora.
    Odłącz przewody wentylatora od płytki i podaj mu bez pośrednio 230V/50Hz. Przedtem jeszcze sprawdź czy wentylator nie jest zatarty.
    Popatrz na płytkę i zobacz dokąd biegną ścieżki ze złączki w którą są wpięte kable od wentylatora, czy wentylatorem steruje przekaźnik ?
    Czy może jakiś inny element ?
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #5 03 Sie 2012 13:07
    lech_ppp
    Poziom 8  

Dzięki za podpowiedzi!

Podłączyłem 230, kręci aż miło, nie hałasuje, Dość głośno, ale to chyba wynika z faktu, że zdjęta obudowa i raczej nie zatarty. Kocioł na 99% nie daje na wentylator cały czas 230 tylko reguluje obroty, ale na moim etapie piaskownicy elektronicznej mogę się mylić.

Ścieżka biegnie m.in. do elementu na zdjęciu.

Zmierzyłem mu napięcia:
    końcówka na zdjęciu lewa góra 230V
    prawa góra 230V
    szeroka dół - szaleje 10-150V

Czy to ten element jest uszkodzony czy jest on sterowany przez coś innego?

0