Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

Stiepanowna 03 Aug 2012 18:44 8267 2
IGE-XAO
 • Projekt dotyczy prostego 6-kanałowego regulatora głośności. Został on zaprojektowany na układzie TDA7448, wyprodukowanym przez firmę STMicroelectronics. Posiada cyfrowy interfejs I2C. Aby sterowanie za pomocą tego interfejsu było możliwe, wykorzystano popularny, tani i szybki mikrokontroler RISC firmy Microchip - PIC16F873 (możliwa zamiana na PIC16F873A, PIC16F876 lub PIC16F876A).

  Urządzenia pracujące na mikrokontrolerach Microchip mają możliwość łatwego podłączenia kilku enkoderów bez dodatkowego osprzętu. Ta cecha umożliwiła realizację niniejszego projektu.

  Pod względem konstrukcji schemat składa się z dwóch członów: jednostki sterującej z mikrokontrolerem

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  i bloku regulatora na TDA7448:

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Nasz regulator chcemy wykorzystywać w systemach audio 5.1. To zaś wymaga odpowiednich kanałów: przedniego (lewy i prawy), tylnego (lewy i prawy), środkowego/centralnego i subwoofer’a. W celu sterowania tymi kanałami stosuje się 4 enkodery. Tryb głośności i balansu dla przodu i tyłu przełącza się za pomocą przycisku „głośność/balans”. W projekcie są również przewidziane przyciski „Mute” i „Standy”. Jest również oddzielna linia StandBy, którą można wykorzystać w celu automatycznego odłączenia wzmacniaczy. Wszystkimi wspomnianymi funkcjami można zarządzać za pomocą zwykłego pilota w standardzie RC5 (np. marki Philips).

  Płytki drukowane wykonano z jednostronnej folii PCB domową metodą drukarki laserowej i żelazka; można je jednak również przygotować na płytach uniwersalnych. Wzory płytek w formacie Sprint Layout załączono do artykułu. Poniżej schemat i zdjęcie płytki jednostki sterującej z mikrokontrolerem.

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448
  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Wartości rezystorów i kondensatorów mogą różnić się od przedstawionych na schemacie o jakieś 20%.

  Wyświetlacz wyświetla 2 linijki tekstu po 16 znaków. Są one produkowane przez różne firmy, a przy ich produkcji wykorzystuje się takie układy scalone jak np. HD44780 (HITACHI) i KS0066 (SAMSUNG). Odbiornik podczerwieni TSOP1736 (Vishay) można zastąpić SFH-506 (Siemens), TFMS5360 (Temic).

  Jeśli zamierzacie zrobić taki regulator, warto pamiętać, że układ scalony TDA7448 został wyprodukowany w obudowie do montażu powierzchniowego. TDA7448 posiada dość szeroki rozstaw pinów (1,27mm) i łatwo się go lutuje lutownicą z ostrym grotem. Poniżej schemat i zdjęcie płytki bloku regulatora na TDA7448:

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448
  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448
  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Tak wygląda wzór płytki enkoderów:

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Wykorzystano mechaniczny enkoder przyrostowy, np. PEC12 lub jakiś z serii EC11. Przy wyborze enkodera należy sprawdzić w dokumentacji rozkład pinów. Przykładowo PEC12 i PEC16 posiadają różny pinout, co wymaga innego układu płytki drukowanej. Tak czy siak możliwości podłączenia nie ma zbyt wiele.

  Enkodery, które można zobaczyć na zdjęciu poniżej, zostały kupione bez nakrętek i trzeba było je zamontować na wspólnej płycie, która następnie będzie umieszczona na obudowie wzmacniacza.

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Rodzaj przycisków to kwestia gustu - począwszy od taktowych, a skończywszy na tych z klawiatur membranowych. Klawiatura membranowa posiada wytrzymałą, lepką podstawę (jak taśma klejąca), dzięki czemu łatwo się ją nakleja na obudowę urządzenia. Aby podłączyć przewód taśmowy klawiatury, można wykorzystać łącznik z serii FB-x, np. FB-5R.

  Pracę regulatora przetestowano z pozytywnym wynikiem z kilkoma pilotami w standardzie RC5. Poniżej załączono zdjęcie przykładowego pilota. Przyciskami lewo-prawo wybieramy parametr, który chcemy zmienić, a przyciski góra-dół służą do regulacji poziomu (funkcje przycisków odpowiadają przyciskom „głośność” i „kanał”).

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Podczas pracy wszystkie ustawienia są zapisywane automatycznie, a przy włączeniu płynnie instalują się ostatnio wprowadzone poziomy głośności.

  Uruchomienie urządzenia sprowadza się do określenia odpowiedniej gradacji za pomocą rezystora strojeniowego. Wszystkie dialogi w menu są po angielsku i natywne dla wszystkich wskaźników 2*16. Poniżej fotografia „z życia wzięta”:

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Sposób zasilania


  Od strony jednostki sterującej, na stabilizator 7805 najlepiej podać napięcie na poziomie 6-7V, żeby się nie przegrzewał od spadku napięcia na nim. Na TDA7448 należy podawać napięcie o wartości 9V ze stabilizowanego źródła zasilania, np. zmontowanego na stabilizatorze 7809. Wszystkie kable masy należy podłączyć z boku zasilania.

  Dla amatorów modelowania projekt został wykonany w programie Proteus Professional 7.2 SP6, w którym można prześledzić niektóre funkcje regulatora głośności:

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Jedna drobna uwaga: jeśli na wyjściu Waszego wzmacniacza już znajdują się kondensatory sprzęgające, to w prezentowanym układzie śmiało można usunąć elektrolity wyjściowe i dać na ich miejsce zworki. [przyp. aut. projektu]

  UPD

  Wśród zalet architektury mikrokontrolerów PIC i elastyczności pamięci Flash należy wymienić łatwość adaptacji do nowych funkcjonalności. Na prośbę czytelników do 6-kanałowego regulatora głośności na TDA7448 z cyfrowym sterowaniem dołączono nowy tryb – „Master volume”.

  Przejście do tego trybu następuje za pomocą przycisku po specjalnie do tego przeznaczonej linii. W tym trybie wszystkie enkodery pracują równolegle, tj. równomiernie zmieniają poziomy głośności na wszystkich kanałach (liniach). Parametr „Master volume” nie posiada określonej wartości, ponieważ każdy kanał ma swój poziom głośności. Regulacja tego parametru tylko synchronicznie zmniejsza lub zwiększa wszystkie kanały.

  Jako wizualizacja regulacji w tym trybie na wyświetlaczu w górnym wierszu pojawia się nazwa trybu – „Master volume”, a w dolnym animowane ikony <<<<< lub >>>>>.

  6-kanałowy regulator głośności na TDA7448

  Źródło: http://radiokot.ru/circuit/audio/other/21/

  Załączone pliki:
  Płytki drukowane w formacie SL 4.0.
  Firmware mikrokontrolera ze źródłem
  Projekt w Proteus
  Video urządzenia (WMV, 2МB)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Stiepanowna
  Level 12  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  Stiepanowna wrote 90 posts with rating 73, helped 1 times. Live in city Kraków. Been with us since 2011 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  metylopentan
  Level 14  
  Trochę odkopię...
  Jak otworzyć ten format SL 4.0? Viewlayout50 nie otwiera :(