Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zestaw kina domowego - podstawowy

bobbie 03 Sie 2012 23:46 807 3
  • #1 03 Sie 2012 23:46
    bobbie
    Poziom 9  

Witam,

Potrzebuje porady. Jestem w tym temacie zupełnym laikiem. Kupuje telewizor i przy okazji chciałbym do tego skompletować kilka elementów, dzięki którym będę mógł z niego jak najwięcej skorzystać.
    Pomieszczenie w którym będzie stał telewizor ma nieco ponad 21m2. Nie jestem żadnym audiofilem także nie zauważę zapewne różnicy pomiędzy sprzętem za 10 000zł a tym za 2 000zł. Sprzęt będzie używany głównie do słuchania standardowych kawałków (patrz radio) i oglądania tv.
    Jak czytam forum pojawiają się zestawy głośników z amplitunerem. Głośniki wiem do czego są, a amplituner? :-) ROzumiem, że wzmacnia sygnał, ale właściwie do czego jest mi on potrzebny? Nie wystarczy, że podłącze głośniki do tv?

Prosze nie opluć sobie monitora czytając te pytania ;-)

Budżet jakim dysponuje to około 2000zł. Oczywiście, jeżeli warto jest dołożyć parę stówek do czegoś konkretnego to jestem w stanie to zrobić.

Pozdrawiam,
    Robert

0 3
  • #2 04 Sie 2012 10:04
    Herethic
    Poziom 28  

1) Twój telewizor będzie zapewne posiadał własne głośniki.
    2) Jeśli zechcesz skorzystać z wyjść zewnętrznych na głośniki (o ile będzie je miał), okaże się,
    że są za "słabe" do napędzenia normalnej wielkości kolumn.
    3) Potrzebujesz więc wzmacniacza - to aplifier. Przydałoby Ci się pewnie również radio - to tuner.
    Urządzenia 2 w 1 to amplituner.
    4) Amplituner stereo posiada dwa kanały - końcówki mocy - i może "napędzić dwie kolumny tzw. frontowe.
    5) Amplituner kina domowego ma od pięciu do aż dziesięciu końcówek mocy.
    Zazwyczaj może "napędzić" dwie frontowe (niektóre cztery - dwie w jednym pokoju i dwie
    w drugim/ ewentualne tylko dwie w tzw. bi-ampingu) oraz tzw. monitory i głośnik centralny.

Ilość zależy od modelu - są to dwa lub cztery monitory.
    Całość - czyli kolumny frontowe + głośnik centralny + monitory, dzięki odpowiedniemu zapisowi ścieżek
    tworzy efekt dźwięku otaczającego nas ze wszystkich stron.
    Krótko mówiąc - maszkary science fiction słyszysz z przodu, a "kałasznikowy' z tyłu.

Do tej wielkości pomieszczenia używany, rozsądny Amplituner KD to wydatek rzędu 500-1000zł,
    nowy około 2000, a w/w kolumny ok.1000/używane i 1500/2000 nowe. Komplet - pięć sztuk.
    Subwoofer w tej wielkości pokoju? Raczej nie.

Pozdro.

0
  • #3 04 Sie 2012 14:03
    bobbie
    Poziom 9  

Dziękuję za rozjaśnienie problemu. Jednym słowem muszę zainwestować zarówno w amplituner jak i głośniki. Czy mógłbym Cię jeszcze poprosić o propozycję jakichś konkretnych modeli? Kieruję się raczej w stronę nowych, a nieużywanych sprzętów.

Dziękuje i pozdrawiam,
    Robert

0
  • #4 04 Sie 2012 14:49
    Herethic
    Poziom 28  

Rzecz gustu... Możemy mieć inne... :)
    Jeśli nowy, to wziąłbym chyba Denon-a AVR1912 + Dali Concept 6.
    Razem około cztery kzł, ale te kolumny mi odpowiadają.
    Poza tym jestem fanem firmy Denon.

Nic nie zastąpi Ci wizyty w salonie audio. Kieruj się słuchem. :)

Przy Twoim metrażu kolumny frontowe powinny mieć głośniki niskotonowe około 15-17cm.
    Na takie zwracaj uwagę najbardziej. Moc Amplitunera ma drugorzędne znaczenie.

Pozdro.

0