Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka BrandtWTC0951 - nie odwirowuje, brudzi pranie

banalny 04 Sie 2012 10:12 2322 3
  • #1 04 Sie 2012 10:12
    banalny
    Poziom 2  

Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post.

Mam pralkę Brandt WTC0951K XE/E ładowaną od góry. Pralka z 2003 roku, nie używana zbyt intensywnie (średnio 2 prania tygodniowo), do tego tylko dwa razy miała pranie w temp 60 st., a wszystkie pozostałe prania to wełna, syntetyki i bawełna w temp. 30 i 40 st. Na chemii nie oszczędzam (kiedyś proszki OMO i Persil, obecnie głównie płyny Persil, Perwoll, Woolite etc.), do tego Calgon (choć nieregularnie).

Jakieś 2-3 miesiące temu dało się wychwycić dziwny dźwięk przy praniu - co drugi cykl obrotów (jak sądzę, pralka pierze obracając bęben raz w jedną, raz w drugą stronę) był odrobinę głośniejszy i kończył się jakby kołysaniem bębna (z wyciszającymi się dźwiękami szurania - szsz, szsz, szsz).
    Miałem pralkę podczas urlopu rozebrać i dokładnie obejrzeć, ale nie zdążyłem.
    Przedostatnie pranie zakończyło się bez wirowania, z bębnem odwróconym niemal do góry nogami, pranie było kompletnie mokre.
    Przy praniu ostatnim coś mocno stukało, znów co drugi cykl obrotów; wyłączyłem przyciskiem na panelu, po odblokowaniu klapy zajrzałem, poruszałem bębnem - i nic, bęben chodził dość lekko w obie strony.
    Po włączeniu pralka nie stukała już tak mocno, aż w końcu całkiem przestała stukać. Po zakończeniu prania bęben był odwrócony, ledwo go przekręciłem - w środku było zrolowane w gruby, ciężki wałek kompletnie mokre pranie. Przy wyżymaniu z pranych rzeczy leciała brudna woda, w kilkunastu miejscach są też ciemne plamy, jakby ktoś szmatkę po ubrudzeniu smarem lekko przeprał. Z pralki wyraźnie wyczuwało się "mechaniczny" zapach (jakby rozebranego silnika i smarów); nie był to jakiś odór, ale zapach dobrze wyczuwalny z bliska. Przy poruszaniu bębna w obie strony wyczuwa się teraz wyraźnie większe tarcie.

Na co się szykować? Czy poszły łożyska? Czy ślady po smarze mogą świadczyć, że coś się rozpadło na drobne części i może być uszkodzona np. pompa wylewająca wodę? Co jeszcze może być uszkodzone?

Pozdrawiam licząc na pomoc
    banalny

EDIT: uszczegółowiłem opis dot. cyklu obrotów

• Pomocny post
    #2 05 Sie 2012 11:05
    And41x1
    Poziom 25  

Myślę że kompletnie zatkany jest filtr przy pompie spustowej i coś wpadło pomiędzy bęben a zbiornik.
    Jeśli się nie mylę, to będzie wymagało gruntownego czyszczenia z rozebraniem elementów gumowych, łączących pompę spustową ze zbiornikiem.
    Czyszczenia wymaga również wąż odpływowy i rurka do presostatu.

• Pomocny post
    #3 05 Sie 2012 23:52
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

banalny napisał:
    Przy wyżymaniu z pranych rzeczy leciała brudna woda, w kilkunastu miejscach są też ciemne plamy, jakby ktoś szmatkę po ubrudzeniu smarem lekko przeprał. Z pralki wyraźnie wyczuwało się "mechaniczny" zapach Przy poruszaniu bębna w obie strony wyczuwa się teraz wyraźnie większe tarcie.

Na co się szykować? Czy poszły łożyska?

Wszystko wskazuje na uszkodzone łożyska . Odkręć obie boczne blachy obudowy , skontroluj czy z obudów łożyskowań nie wyciekają brązowe wybroczyny . Najlepiej wymontować blachy z łożyskami i sprawdzić stan łożysk , wbrew pozorom jest to robota szybka i łatwa .

• #4 06 Sie 2012 08:48
    banalny
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
    Z braku czasu pralką zajmę się dopiero za kilka dni, choć nie wiem, czy podołam - co prawda śrubokręta się nie boję, ale łożysk na pewno sam nie wymienię, a i rozbieranie wszystkiego na części pierwsze może skończyć się trudnością w ponownym złożeniu. Respekt jest, w końcu to urządzenie pod prądem i wodą pod ciśnieniem... Pewnie skończy się szukaniem fachury, ale przynajmniej będę wiedział, co mniej więcej poszło. O rezultatach oczywiście napiszę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME