Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domykanie szyberdachu - jak to ma działać?

20 Sty 2005 15:04 3564 7
  • Poziom 11  
    Męczę Was ostatnio często ale "kto pyta ten mało rzeczy psuje".

Chciałbym zamontować moduł domykania szyb do samochodu wyposżonego w alarm fabryczny.

Auto to Rover 216 `96. Z podłączeniem do samego alarmu to sobie oczywiście poradzę. Mam inny problem, z grupy tzw. egzystencjalnych :).

Kupuję moduł domykania 4 szyb lub 2 szyb i szyberachu. Chcę właśnie podłączyć dwie przednie szyby + oryginalny fabryczny szyberdach i tu mi temat spać nie daje. Z szybami sprawa jest prosta bo zamykanie zawsze odbywa się w tym samym kierunku. Z dachem jak wiecie jest inaczej (może się uchylać do góry lub chować do dachu odsuwając się do tyłu) bo w zalezności w jakim aktualnie się położeniu znajduje - będzie inny kierunek zamykania a co za tym idzie będzie inny kierunek działania silnika. Przyznam, że nie wiem jak (mechanicznie) działa szyberdach i może dlatego pytanie jest trywialne ale jeśli rozumiem dobrze, to jak podłaczyć taki moduł, żeby on wiedział w którą stronę ma zamykać dach po uzbrojeniu alarmu?

Z góry dziekuję za słowo wyjaśnienia.

pzdr.
    Michał
  • Poziom 27  
    W przypadku domykania 2 szyb i szyberdachu mając moduł domykania na 4 szyby można wykorzystać 2 wolne wyjścia do wysterowania szyberdachu.
  • Poziom 17  
    skoro szyberdach masz elektryczny i regulowany w dwóch pozycjach to i masz do tego sterowanie i zamykanie syberdachu podpinasz w miescu wejścia przycisków sterowania i powinno działać.
  • Poziom 11  
    tyszek napisał:
    skoro szyberdach masz elektryczny i regulowany w dwóch pozycjach to i masz do tego sterowanie i zamykanie syberdachu podpinasz w miescu wejścia przycisków sterowania i powinno działać.

Widzisz.. też sądzę, że powinno. Mnie zastanawia inna sytuacja:

Założenie: Dach uchylony do tyłu (schowany "do dachu")

Moduł domykania (ustawiony na domykanie "po kolei") symuluje naciśnięcie przycisku "do przodu" i dach się zamyka. Po zamknięciu dachu moduł przechodzi do kolejnego procesu znów próbując zakmnąć kolejne okno (przecież on taki dach traktuje jak dwie osobne elektrycznie podnoszone szyby) znów symulując naciśnięcie przycisku i dach który przed chwilą był już zamknięty - otworzy się.

Coś mi się wydaje, że dopuki się za to nie zabiorę to nie załapię :)

pzdr.
    Michał
  • Poziom 17  
    w teorii wiem o co chodzi ale nie rozumiem tego zdania "przecież on taki dach traktuje jak dwie osobne elektrycznie podnoszone szyby". wyjaśnij dlaczego to postaram się odpowiedziec.
  • Poziom 11  
    tyszek napisał:
    wyjaśnij dlaczego to postaram się odpowiedziec.

Być może popełniam bład w rozumowaniu ale..:

1. Sterownik-domukacz MD-4 (dla 4 szyb).
    2. Domykanie dwóch szyb - normalnie
    3. Dwa wolne wyjścia ze strerownika są podłaczone do dachu.

Sterownik ustawiony na domykanie "po kolei" czyli kolejno uruchamia poszczególne wyjścia celem domknięcia kolejnych szyb. Tylko, że dwia ostatnie wyjścia mamy podpiete pod szyberdach, a konkretnie każde z nich pod rózny kierunek zamykania.

W momencie jak sterownik wykona czynność 3 (domknie dach z jednego z możliwych położeń) zacznie wykonywać czynność 4 - domykanie z innego położenia otwarcia, tylko ponieważ dach już jest zamknięty uruchomiony obwód nie jest obwodem domykania tylko otwierania.

Inaczej:
    1. Dach zamknięty.
    2. Naciskam przycisk "do przodu"
    3. Dach uchyla się do góry.
    4. Nciskam przycisk "do tyłu" - dach zamyka się.
    5. Nciskam jeszcze raz "do tyłu" dach otwiera się do tyłu.
    6. Naciskam "do przodu" dach zamyka się.

Sterownik w przypadku domykania dachu z poz. "uchylenie" wykona np.
    1. przycisk do tyłu (dach zamyka się bo jest uchylony) - dla niego to jakby 3 szyba
    i kolejno
    2. przycisk do przodu (dach znów uchyli się, ponieważ dal niego teraz ten przycisk jest uchylaniem) - dla niego to jakby 4 szyba

lub

z pozycji dachu "otwarty do tyłu"
    1. przycisk do tyłu (dach nie zrobi nic bo jest odsunięty do tyłu) - dla niego to jakby 3 szyba
    i kolejno
    2. Przycisk do przodu (dach zamknie się, bo w tej pozycji jest to przycisk zamykania) - dla niego to jakby 4 szyba.

Jakby nie patrzeć to sterownik będzie poprawnie działał z dachem tylko w przypadku jednej z możliwych pozycji dachu w zalezności od kolejności podłaczenia - jeżeli oczywiście nie popełniłem błedu logicznego.

Dobrze rozumiem?

pzdr.
    Michał
  • Poziom 23  
    W samochodzie mam 2 przyciski otwierania/zamykania dachu: do góry i do tyłu. Każdy z przycisków po przechyleniu na "zamykanie" zwiera do masy inne wejście w sterowniku dachu. Ale wystarczy jednoczesne naciśnięcie obydwu przycisków na "zamykanie" i dach się zamyka obojętnie w jakiej był pozycji. W tym wypadku wystarczy podać masę z modułu domykania przez diody separujące i sprawa jest załatwiona. Auto Mitsubishi.
  • Specjalista - Alarmy Samochodowe
    Prawdopodobnie chcesz zamontować układ w jakimś aucie niemieckim np. golfie. Kiedyś też przerabiałem ten temat, na klawiszu mi się z początku nie udało bo działało tak jak już wcześniej opisywałeś. Potem próbowałem z silnikiem też nie działało poprawnie. Na końcu podłączyłem jeszcze raz układ na oryginalnym wyłączniku ale zamontowałem dodatkowo w mechanizmie dachu mały kontaktron (kontaktron + prosty układzik na przekaźnikach) który pozwolił na blokowanie ruchu do góry po tym kiedy go zasunął.

Pozdrawiam Michał