Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pavillion dv6840ew - Klonowanie partycji z powiększeniem-wolne działanie systemu

Finrod 04 Sie 2012 16:55 2681 10
  • #1 04 Sie 2012 16:55
    Finrod
    Poziom 7  

Witam forumowiczów.
    Posiadam laptopa HP Pavillion dv6840ew, w którym postanowiłem wymienić dysk na większy, tzn. z fabrycznego WD 320 GB na WD 750 GB (WD7500BPVT). Spowodowane było to brakiem wolnej przestrzeni. Co będzie widoczne na załączonym screenie :)
    Pavillion dv6840ew - Klonowanie partycji z powiększeniem-wolne działanie systemu
    Na laptopie mam dwa systemy pierwszy to służbowy XP SP3(na screenie partycja D) oraz Win 7 zainstalowany później na kolejnej partycji(na screenie partycja C). Ze względu na to, iż instalacja świerzych systemów zajęłaby bardzo dużo czasu (do tego dochodzi fakt niesprawnego napędu więc posiłkuję się tylko przez uruchamianie wszystkiego z pendrive mimo że posiadam napęd pod USB to w biosie nie ma możliwości skorzystania z niego), spróbowałem klonowania partycji oraz ich jednoczesnego powiększenia za pomocą GParted załączonego w UBCD (stary dysk w laptopie, nowy podłączony poprzez kieszeń USB) . Oczywiście po włożeniu nowego dysku systemy nie uruchamiały się, więc użyłem opcji naprawy komputera z dysku instalacyjnego win 7 (znów przygotowywanie pendriva ehhh :( ) Win 7 ruszył natomiast z XP poradziłem sobie przez dodanie nowej pozycji w bootloaderze za pomocą EasyBCD. Systemy zaczęły się uruchamiać jednak strasznie zwolniło ich działanie. Stały się bardzo zamulone zwłaszcza włączając nowe programy czy otwierając nowe okna. Próbowałem jeszcze programu Keriver DyskSync jednak efekt jest ten sam systemy mulą strasznie. Nie mam pomysłu czym to może być spowodowane? Tym, że zwiększyłem pojemność dysków systemowych w GParted/Keriver? Spróbuję jeszcze zrobić kopię 1:1 obu partycji systemowych bez kolejnych partycji by było szybciej i sprawdzić jak będą się zachowywać. Prosiłbym o jakieś rady, polecenie może innego programu i czy w ogóle jest sens bawienia się w to klonowanie. Jeszcze z dziwnych symptomów jakie zaobserwowałem, np. na win 7 to gdy chciałem zainstalować SP1 to instalacja w połowie się zatrzymywała no i w Windows Update w miejscu gdzie powinny być daty ostatniej aktualizacji mam napis - Nigdy, a po kliknięciu na sprawdź aktualizacje nic się nie dzieje. Win 7 pobrany z konta na MSDN.

EDIT
    Zapomniałem dodać tego, że starałem się zachować w programach jakich używałem ten sam układ partycji a więc pierwsza podstawowa kolejna rozszerzona no i te logiczne. Nie wiem czy to istotne więc dopisuję :) Co do wielkości tych partycji to jak to zwykle bywa człowiek nie pomyśli na przyszłość, a później się męczy:)

0 10
  • #3 04 Sie 2012 20:08
    linuks
    Spec od komputerów

W podobnym przypadku robiłem na nowym dysku partycje docelowe. Ostatnią partycję system plików ext3 zostawiałem na kopie systemów. Robiłem kopie systemów programem fsarchiver z live partedmagic (zapisywałem na ostatniej partycji nowego dysku) i przywracałem z tych kopi na nowe partycje. Potem odbudowa boot BCD. System Xp prof na pierwszej partycji i win7 ultimate na drugiej.Obie podstawowe. Pozostałe logiczne.
    Ostatnią partycję zostawiłem jako ext3 i trzymam na niej bieżące kopie systemów.
    Pozdrawiam
    Fotka z układu partycji . Zmieniałem dysk 160 GB na 320 GB

0
  • #4 04 Sie 2012 23:43
    Finrod
    Poziom 7  

Do kolegi linuks.
    Sprawdzę tym programem fsarchiver, choć jeszcze z niego nie korzystałem, ale już z poprzednich wątków, gdzie kolega linuks się wypowiada, zainteresowałem się tym programem. Jeszcze takie pytanie. Dobrze rozumiem, że będę mógł sobie rozszerzyć swoje partycje na większe i dopiero przywrócić z kopii na te partycje mój XP i Win 7? Czy muszę to zrobić przed skopiowaniem na nie dane? Chodzi mi dokładnie o to by rozszerzyć partycję z Xp z 20 GB na 50 GB oraz partycję z Win 7 z 30 GB na 80 GB lub ew. 100 GB.

Edit
    Skopiowanie za pomocą GParted tylko partycji systemowych nic nie dało (w sumie po czasie dopiero pomyślałem o tym, że nie będzie miejsca na plik stronicowania) system nie uruchomił się oczywiście.

0
  • #5 05 Sie 2012 08:04
    linuks
    Spec od komputerów

Fsarchiver odtwarza z kopi na dowolną partycję. Można zmieniać rozmiar typ partycji jak i system plików na partycji docelowej. Urwórz partycje na nowym dysku takie jakie mają być docelowo i potem odtwarzaj z kopi. U siebie jak zmieniałem dysk to zmieniłem układ partycji (zamieniłem win xp i win 7 miejscami ) i zmieniałem typ partycji z rozszerzonej na podstawową oraz zmniejszałem partycje z windowsem.
    W tym wątku jest użyty fsarchiver.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2249703-0.html
    Pozdrawiam
    Link do pmagic.
    http://linuxtracker.org/download.php?id=388c8...f31a6d435fb12666a&f=pmagic_2012_07_28.torrent

0
  • #7 05 Sie 2012 11:33
    Finrod
    Poziom 7  

Ok to spróbuję zwłaszcza, że mnie zaciekawił ten pakiet, do którego kolega wysłał link. Utworzę partycję dodatkową z kopiami obu systemów a resztę partycji z danymi przeniosę normalnie. Jeszcze mam jedno pytanie. Czy to liveCD da radę wrzucić bezproblemowo na pendriva (uszkodzony napęd)? Tak jak było np. z UBCD poprzez ubcd2usb.bat?

0
  • #8 05 Sie 2012 11:46
    linuks
    Spec od komputerów

Można pena zrobić bootowalnego z iso pmagic programem unetbootin. Ja w ten sposób to robię.

0
  • #9 05 Sie 2012 12:55
    Finrod
    Poziom 7  

Po wrzuceniu na pendriva i uruchomieniu komputera ponownie dioda pendriva mruga przez jakieś 2 min i pojawia się komunikat Operating System Load Error. Spróbuję sformatować pendriva za pomocą HP USB Disk Storage Format Tool

0
  • Pomocny post
    #10 05 Sie 2012 13:01
    linuks
    Spec od komputerów

FAT 32 na penie.

0
  • #11 05 Sie 2012 23:17
    Finrod
    Poziom 7  

Uff po 8 godzinach w końcu udało się wszystko przenieść :) Oba systemy działają prawidłowo, nic się nie zacina :D Zastanowię się jeszcze nad usuwaniem partycji ext3 z tymi dwoma obrazami systemów.

Podejrzewam, że problem tkwił w plikach kosza na wszystkich partycjach. Tym razem przy pierwszym uruchomieniu pojawiły się komunikaty o uszkodzeniach kosza - po jednym komunikacie na każdą partycję. Wcisnąłem by opróżniło i wszystko jest ok :) Te same komunikaty wyświetliły się przy uruchomieniu XP. Jedyną rzeczą jaką musiałem jeszcze zrobić to pozmienianie liter dysków w XP bo były nieprawidłowe. Po dwóch tygodniach męczenia się i kombinacji w końcu mam spokój. Oczywiście dzięki Linuksowi :) Dobrze, że w końcu się zdecydowałem tu napisać, a zdobyta wiedza przyda się w przyszłości :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo