Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz ATX, zmiana napięcia z 5V na 6V

bipolunipol 04 Aug 2012 21:31 1982 5
    bipolunipol
    Level 19  
    Witam
    Znalazłem stary zasilacz ATX 350W. Zlokalizowałem na PCB dwa układy scalone, jeden to jakieś komparatory, drugi natomiast miał czymś zniszczoną obudowę, zatem nie mogłem odczytać jego oznaczenia. Między 1 nogą a masą miał podłączone rezystory, jeden węglowy 5%, drugi precyzyjny. Ich wypadkowy opór wynosił 1.8k. Chcąc zwiększyć napięcie z 5V na 6V, zmniejszyłem eksperymentalnie [zakładając że to znany scalak z tych zasilaczy impulsowych] wypadkową rezystancję tych rezystorów dołączając równolegle R=8k2. Potem po załączeniu zasilacza dokonałem pomiarów - na wyjściu 5V było 6.1V, natomiast na wy 12V było 14.4V. Gdy zasilacz obciążyłem (wtedy I=6A), napięcie na linii 5V spadało do około 5.63V.
    Zasilacz obciążony żarówką, przez którą płyną prąd 5A działał w czasie testów 15min i jest ok.
    Czy taki zasilacz będzie działał długo i bezawaryjnie? Dlaczego nie zadziałały zabezpieczenia przed wysokim napięciem na wyjściu?

Przy obciążeniu wy 5V, napięcie na wy 12V rośnie max. do 15V. Są tam wstawione elektrolity 16V. Czy nie ulegną uszkodzeniu po dłuższym czasie?

Pytam, bo zasilacz mam wbudować w urządzenie na stałe, późniejszy dostęp do niego b ędzie utrudniony.
    excray
    Level 40  
    bipolunipol wrote:
    Dlaczego nie zadziałały zabezpieczenia przed wysokim napięciem na wyjściu?

Jakie zabezpieczenia?
    bipolunipol wrote:
    Przy obciążeniu wy 5V, napięcie na wy 12V rośnie max. do 15V. Są tam wstawione elektrolity 16V. Czy nie ulegną uszkodzeniu po dłuższym czasie?

Skoro są na 16V to masz jeszcze 1V zapasu. Elektrolity lubią pracować przy napięciach zbliżonych do maksymalnych.
    bipolunipol wrote:
    Czy taki zasilacz będzie działał długo i bezawaryjnie?

??? Konia z rzędem temu co zna odpowiedź.
  • Helpful post
    Shadowix
    Level 30  
    Zawsze możesz wylutować elementy na linii 12V, jeśli z nich nie korzystasz.
    A czy będzie działał długo i bezawaryjnie nikt Ci nie jest tego w stanie powiedzieć... ;]
    bipolunipol
    Level 19  
    excray wrote:
    Jakie zabezpieczenia?

OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym
  • Helpful post
    excray
    Level 40  
    bipolunipol wrote:
    OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym

To to sprzężenie zwrotne w którym grzebałeś właśnie taką rolę pełni. Więc teraz pilnuje żeby było 6V.
    bipolunipol
    Level 19  
    Rozumiem, dziękuję za odp.