Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia radioelektryczne od niektórych aut.

D214d3k 05 Aug 2012 00:12 7508 26
 • #1
  D214d3k
  Level 39  
  Miejsce przedmieścia Przasnysza.
  Nadajnik Płock 100 kilometrów otwarta przestrzeń.
  Bardzo możliwe, że mux1 odbieram z nadajnika lokalnego w Ciechanowie około 25 km (częstotliwości obu nadajników są takie same więc nie mogę ustalić).
  Maszt 7 metrów.
  Antena Tridigit.
  Płytka ekranowana SWA2000.
  Kabel z żyłą stalową pokrytą miedzią.
  Separator z gniazdem "F".
  Tuner Wiwa hd 80 podłączony kablem euro do telewizora CRT.
  Dom stoi 5 metrów od drogi w połowie tego dystansu biegnie linia niskiego napięcia. Antena jest 2 metry poniżej linii. Odbiór jest świetny poza momentem kiedy przejeżdżają niektóre auta i motocykle. Problem występuje z różnym nasileniem. Niekiedy zamrażanie, zakłócenia barw i kształtu składników obrazu zaczynają się kiedy auto jest 150 metrów dalej. Czy zakłócenia przychodzą do instalacji przez antenę czy przez sieć? Jak temu przeciwdziałać?
 • Helpful post
  #2
  Upierz
  Level 16  
  Ustawić blokadę na drodze.

  Heh naprawdę dziwna sytuacja. Wydaje mi się, że to sprawa samej instalacji, a konkretnie kabla - tzw. miedziowany, to raczej nie najlepsze rozwiązanie.
 • Helpful post
  #3
  LeDy
  Level 43  
  Quote:
  kiedy przejeżdżają niektóre auta i motocykle
  Sam widzisz, że to wina tych niektórych a nie wszystkich. Jedynie wyżej antenę, dalej od drogi. Jak masz 25km do nadajnika to wymień wzmacniacz na symetryzator.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  D214d3k
  Level 39  
  25 kilometrów od siebie mam mały miejski nadajnik z 1 MUX więc symetryzator odpada. Myślę raczej o jakimś filtrze, ferrytach na kablach od zasilaczy ale nie chcę wchodzić w koszty działając po omacku.

  mihal2002 wrote:

  Wprowadzić zakaz ruchu pojazdów silnikowych w promieniu 2km.:D

  Wystarczyło by badanie zakłóceń powodowanych przez pojazd w czasie przeglądów technicznych :).
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #7
  Tommy82
  Level 41  
  Chyba wszystko z tradycyjnym układem zapłonowym tzn taki z kopułka i /lub przerywaczem będzie siało. Natomiast Dobrze zrobiona instalacja tak zapłonowa jak i antenowa powinna to zjawisko minimalizować.
 • #8
  D214d3k
  Level 39  
  Zwłaszcza jeśli kondensatory i ekrany z fajek się usuwa bo są "niepotrzebne". Pokombinuję z lepszym uziemieniem anteny wykorzystam do tego stary ale wciąż niezły przewód antenowy. Zawsze żartowałem, że trzeba pod masztem zakopać stary rower i posolić go a teraz sam będę tak musiał :).
 • #9
  Tommy82
  Level 41  
  Tylko dobrze posolić musisz ;P.
  Kondensatory nie są wieczne a jak ktoś jedzie to telewizji nie ogląda żeby to stwierdzić mógł ;). Szczególnie ze to dotyczy starszych aut raczej.
 • #10
  D214d3k
  Level 39  
  Kabel wymieniony na TRISET-113 PE antena "dana bardziej w chmurkę" i jest znacznie lepiej rzadko które auto powoduje zakłócenia. Muszę jeszcze jakoś wyeliminować z ruchu jednego komarka, który sieje mi zanim go jeszcze usłyszę :D.
 • #11
  Kris555
  Level 14  
  Kolega Tommy82 ma rację , miałem ten sam problem kiedy przejeżdżałem moim maluchem w okolicy anteny zamontowanej na maszcie 3m nad ziemią . Pomogła wymiana auta :). A przede wszystkim pożądnie ekranowany przewód antenowy z żylą miedzianą nie miedziowaną.
 • Helpful post
  #14
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  D214d3k wrote:
  Ten wygląda sensowniej i nie daje tak po kieszeni.

  Ten mniej kosztuje ale i zupełnie co innego realizuje.

  Jakbyś przeczytał tą reklamę kilka razy, zobaczysz, że filtr ten nazywają [potrójny] - dlaczego potrójny - nie wiem, przecież to tylko filtr górnoprzepustowy. który odcina częstotliwości poniżej 40MHz (tylko na poziomie -30dB) a i tłumi w samym paśmie przepustowym -3dB.
  Jeżeli piszą, że ten filtr to " Potrójny Filtr zakłóceń sygnału antenowego RTV " - to tak jakby napisali, że włożenie szmaty do rury wydechowej, wytłumi Ci hałas silnika. :D
  A co jedno ma do drugiego. :?: Przecież Twoje zakłócenia to zakłócenia iskrowe, które polegają na chwilowej zmianie/zaburzeniu pola elektromagnetycznego w całej szerokości widma pasma.

  Quote:
  Ten kultowy napis "RADMOR"

  W Twoim przypadku musisz się wystrzegać Radmor-a.

  Bez obrazy ale chytry dwa razy płaci/traci - raz dla ceny i później kupuje już "normalny" produkt, tylko nie wiem czy taki istnieje, ponieważ w Twoim przypadku dobrym do zastosowania byłby jakiś układ filtru środkowoprzepustowego (np. 400-890MHz) ze zwartym wejście dla DC (napięcia stałego i iskrowego).

  Jedyną "rację" co można próbować przyznać w tej reklamie zastosowania tego (pseudo "odzakłócacza") filtru to fakt tłumienia częstotliwości CB radia (27MHz), które są dokuczliwe w takich instalacjach lecz filtr taki powinien być na wejściu wzmacniacza antenowego a nie po nim - to nonsens a i takie podłączenie jest po prostu niemożliwe.

  Reasumując :
  - RADMOR kiedyś Wielki teraz predysponuje do bycia malutkim
  - szkoda nawet tych 7zł. na coś co nie spełni oczekiwań (mój prywatny pogląd)
  - filtr ten jest górnoprzepustowy a filtr GSM jest dolnoprzepustowym

  Pozdrawiam.
 • #15
  Adi01
  Level 19  
  W moim przypadku zakłócenia od samochodów są tak małe, że można je pominąć, ale skutery i motorowery to już inna bajka :cry: Czy jest jakiś sposób na usunięcie/odfiltrowanie tych zakłóceń w instalacji pasywnej :?: Przeniesienie masztu antenowego w inne miejsce nic nie da - maszt jest tak wysoki, że budynek nie osłoni anten od ulicy. Pikseloza i stop klatki bywają irytujące a zamontowany filtr GSM tego nie filruje.
 • #16
  D214d3k
  Level 39  
  Czyli ten górnozaporowy nic nie da a ten dolnozaporowy nie wiadomo - trzeba by się zastanowić jaką częstotliwość ma fala elektromagnetyczna powodowana przez zapłony. Póki co pomyślę jeszcze o filtrach na kablach zasilaczy tunera i wzmacniacza bo nie jest powiedziane, że te zakłócenia nie dostają się tą drogą. Można by wykluczyć zamieniając na jakiś czas zasilacze na akumulator.
  Ciekawe czy można dostać mandat za "nadawanie" zapłonem na częstotliwościach radiowych :D.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  D214d3k
  Level 39  
  Kabel wymieniony na porządny - jest stabilniej. Najsłabszym ogniwem prawdopodobnie jest SWA 2000 które UKE uznał za złom.
 • Helpful post
  #19
  LeDy
  Level 43  
  D214d3k wrote:
  Kabel wymieniony na porządny - jest stabilniej. Najsłabszym ogniwem prawdopodobnie jest SWA 2000 które UKE uznał za złom.
  Wsadź jakiegoś innego i zobaczysz, czy UKE pisze prawde. Poprostu wzmacniacze tak mają , że wzmacniają.


  kotuniunia wrote:
  Podłącz jeszcze takie coś, jak nie pomoże to stracisz 17zł + przesyłka:
  http://www.dipol.com.pl/filtr_gsm_tzu_198-62_5-862mhz_R49602.htm
  Jemu zakłócają motocykle i ciulowe auta.
  Już pisałem, że wyżej i dalej od drogi.


  Post raportowany jako regulamin pkt 3.1.17. [SP5ANJ]
 • #20
  D214d3k
  Level 39  
  Całkowicie wyeliminować się nie da jeszcze będę kombinował z filtrami na przewodzie między zasilaczem a tunerem bo skoro szerokie spektrum zakłóceń elektromagnetycznych .. .
  Dziękuję bardzo.
 • #21
  pablolinda
  Level 15  
  Czy kolega coś wymyślił z tymi filtrami ?Ponieważ podejrzewam u mnie podobną przyczynę spadków jakości sygnału czasami nawet do 0 szczególnie w ciągu dnia, a w weekend gdy nic w okolicy nie jeździło praktycznie nic i warsztat samochodowy w pobliżu nie pracował jakość sygnału mam na 100% przy napięciu z zasilacza ustawionym na 3Vprzez cały czas nawet w południe. Ponieważ kiedyś sugerowałem się pora dnia , że to od nie zależy odbiór i zakłócenia. Zauważyłem spadek do 0 jak jeden z mieszkańców odpalił i wyjechał swoim autem w bęzynie jak odjechał to sygnał wrócił na 100% jakości i dopóki nie wrócił nie spadał. Kabel mam nowy w pełni miedziany dobrze ekranowany z gęstym oplotem miedzianym.
 • #22
  D214d3k
  Level 39  
  Postanowiłem przestać się przejmować a kiedy mi się nie uda nie przejmować przejdę na NC+ na kartę. Nawet poprawna instalacja przy 60 kilometrach od nadajnika nie gwarantuje absolutnie niczego. Będą zaniki, zakłócenia i nikt nie dba by tych zakłóceń nie było. Kupiłem wskaźnik poziomu sygnału (za 40 złotych) i po podłączeniu do mojej anteny nie reaguje za to świetnie wyłapuje CDMA, LTE i inne nadajniki telefoniczne :). Poddaję się.
 • #23
  pablolinda
  Level 15  
  Na forum Emitela znalazłem takie wypowiedzi może któraś z nich coś pomoże cytuje: Wczoraj wymieniłem u znajomego antenę Dipol 44/21-69 Tri Digital na Dipol 16/21-69 i ilość zakłóceń od samochodów spadła o 90%. Przy pierwszej prawie każdy samochód powodował przycinanie i pikselozę. Przy drugiej powodują to tylko stare auta. Przy Tri Digital zakłócenia powodowały nawet auta jadące od tyłu anteny. To już drugi taki przypadek w ciągu miesiąca. Podejrzewam, że zakłócenia od samochodów oscylują pomiędzy drabinkami Tri Digital i ulegają w ten sposób wzmocnieniu.


  A więc może się tu przekładać na to, że paradoksalnie zysk pasywny też może powodować lepsze zbieranie zakłóceń. Czytaj inaczej - im antena ma wyższy zysk tym bardziej jest narażona na pobliskie zakłócenia. Jeśli na symetryzatorze poziom sygnału jest wysoki to zastosuj prostszą antenę o mniejszym zysku - może być nawet biquad.

  @Anduraki.
  Nie zysk anteny a jej konstrukcja a co za tym idzie charakterystyka odbioru. Nie wiem jak wygląda wykres tego tridigita ale może być jak spłaszczony z boków balon i dlatego "ciągnie" z dołu zakłócenia. Zrobiłem coś podobne do tridigita w 4nec i okazuje się, że może mieć dodatkowe listki dolne i górne zmierzające pod dużym kątem w dół i górę. Zrobiłbym eksperyment, dolny bom (rząd directorów) dałbym pod podobnym kątem jak górny, natomiast górny równolegle do dolnego. W 4nec wychodzi mi, że antena powinna być mniej wrażliwa na zakłócenia z dołu.
  Edit:
  @glasser
  Spróbuj skonstruować quadosa (4 lub6) na najsłabszy mux. Koszt budowy niewielki. Nawet bez ekranu powinien mieć wystarczający zysk natomiast ma płaski listek przedni przez co nie zbiera syfu z góry i z dołu.

  Ja u siebie pokuszę się chyba o zastosowanie jeszcze http://www.dipol.com.pl/separator_zasilania_azs-03_gniazdo_jack_3_5_mm_C0397.htm ponieważ wczaoraj doszedłem do tego, że jak do tego tego zwykłego który obecnie mam przystawie dzwoniacy tel to zanika mi jakość sygnału do 0 może to ta drogą wchodzą mi te zakłucenia bo przystawiajac do przewodu nic sie nie dzieje czyli przewód chyba jest ok może to mi pomoze . Swoja droga ciekawe czy z foli aluminiowej kuchennej nie dało by się zrobić ekranowania dla tej wtyczki okręcajac jak kilkoma warstwami .
 • #24
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  pablolinda wrote:
  Na forum Emitela znalazłem takie wypowiedzi może któraś z nich coś pomoże ...

  Pozwolisz, że zasygnalizuję "mały" problem wynikający z tego, że cytowane wypowiedzi na innych Forach są ogólnie dostępne na serwerach tych cytowanych i nie wymagają specjalnej "troski/umiejętności" w ich znalezieniu.

  Pisanie cytatów, chyba nie do końca jest "wskazane" a wydaje mi się, że wstawianie linków do tych wypowiedzi byłoby dużo lepszym rozwiązaniem i chyba bardziej czytelnym rozwiązaniem. :spoko:

  Oczywiście muszę napisać, że nie mogę ingerować w taki sposób [cytatów wypowiedzi z innych serwerów] i nie jest to w sprzeczności z naszym regulaminem. :D

  Wybacz, że wypisuję takie "zależności" i poglądy w tzw. "wychowaniu" czy "propozycji zachowań" - ale czynię to ze względów typowo "prawnych na tym Forum", będąc z funkcji tu pełnionej "pilnującym" Moderatorem w tym dziale. :cry:

  Pozdrawiam.
  PS. Forum Emitel-a jak najbardziej jest tu Nam przyjaznym Forum. :!:
 • #25
  pablolinda
  Level 15  
  To był moje pierwsze takie zachowanie na tym forum . Wybacz jeśli to jest oznaka niewychowania ale wolałem zacytować konkretne wypowiedzi na ten temat niż odsyłać do linku który zawiera 7 stron postów. Nie każdy dysponuje takim czasem żeby czytać go w całości w celu znalezienia tych wypowiedzi wnoszących cenne spostrzeżenia do tematu, a pomijając mniej istotne czy posty pytające.
 • #26
  Jingiel
  Level 21  
  Ten filtr to BADMOR, a nie RADMOR. No i wiadomo co w nazwie znaczy słowo bad....
 • #27
  D214d3k
  Level 39  
  Dostałem sugestię zamknięcia w razie podobnych problemów priv (będę mógł otworzyć?).
  Na dziś pogodziłem się z wadliwym przedwzmacniaczem SWA 2000 i wadliwą anteną (i to i to ma słaba odporność na zakłócenia). Jesienią prawdopodobnie przestawię się na Smart HD (prepaid 15 zł/mc) od NC+.