Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konica Minolta
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon 400D - Nie działa lampa błyskowa

cobra_bajka 05 Sie 2012 11:46 5545 16
  • #1 05 Sie 2012 11:46
    cobra_bajka
    Poziom 18  

Stało to się wczoraj, podczas koncertu. Wyciągnąłem z torby, włączyłem aparat i zrobił zdjęcie, niestety, już bez błysku. Kilka prób i efekt ten sam.
    Dzień wcześniej lampa działała bez zastrzeżeń.

Nie ma znaczenia na jakiej funkcji jest ustawiony.
    Czy AUTOMAT, czy Portret, czy TV.
    Lampa otwiera się, tak jak przewiduje instrukcja obsługi. I ręcznie poprzez guziczek. i automatycznie.
    Nie wyzwala tylko błysku.
    Myślałem o samodzielnej wymianie żaróweczki (o ile jest to możliwe), albo o innym sposobie naprawy.
    Nie mam lampy zewnętrznej żeby sprawdzić działanie elektroniki.

Czy tylko serwis pozostał, czy można samemu dokonać naprawy tej lampy.

Canon 400D - Nie działa lampa błyskowa Canon 400D - Nie działa lampa błyskowa

0 16
  • Konica Minolta
  • #2 05 Sie 2012 12:06
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Sprawdź czy wspomaganie AF działa - z tego co pamiętam, też jest realizowane przez flash. Można by też wyzerować ustawienia Custom Functions.

Co do wymiany - to jest prosta ale ciężko kupić sam palnik - całość z wymianą koło 200 zł, więc biorąc pod uwagę jakość wbudowanej lampy - lepiej kupić jakiegoś zewnętrznego metza.

0
  • #3 05 Sie 2012 12:41
    cobra_bajka
    Poziom 18  

orzelpiotr napisał:
    Sprawdź czy wspomaganie AF działa...

Wspomaganie AF działa bez zarzutu.

U mnie nie ma takiej funkcji - Custom Function. Chyba, że są to ustawienia fabryczne, to już zrobiłem. Nawet baterię wymieniłem.

0
  • Konica Minolta
  • #4 05 Sie 2012 12:47
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Jeśli błysk wspomagający działa to może sugerować problem sprzętowy lub oprogramowania.

Wyjmij główną baterię, + dodatkową (jeśli się da - nie znam 400d) odstaw na kilka minut. Możesz także próbować wgrać ponownie firmware.

Może być jeszcze sytuacja następująca - jeśli lampa błyska ale błysk jest słaby (zdjęcia niedoświetlone) tzn, że palnik się kończy.

Zobacz 9 zdjęcie z linka
    Custom Functions
    następnie zdjęcie 11 zresetuj ustawienia CF

http://www.e-fotografija.si/templates/?a=632&z=93&page=2

0
  • #5 05 Sie 2012 13:07
    Naprawiacz
    Poziom 19  

Zwykle jest to uszkodzona lampa (górna obudowa), choć nie zam palnik. Do kupienia na znanych serwisach. Wymienić można samemu.

0
  • #6 05 Sie 2012 22:29
    cobra_bajka
    Poziom 18  

Wyjmowanie baterii, resetowanie i inne czary, nie pomogą. Tak mi się wydaje. :)
    Jednak będzie uwalony palnik, czy jak go zwał przez fachowców.

Na znanych aukcjach nie znalazłem takowego do kupienia.
    Jedyny kontakt jaki mam/znalazłem, to zakład z Krakowa.
    200 zł proszą za wymianę palnika w moim sprzęcie.
    Nie wiem, czy cena jest adekwatna do usterki, ale jak nie będę miał wyjścia (samodzielnej naprawy/wymiany), to wyślę aparat do Krakowa.

http://www.fotoserwis.krakow.pl/naprawy_lustrzanki.html

0
  • #7 05 Sie 2012 22:33
    Naprawiacz
    Poziom 19  

Poszukaj też w zakończonych aukcjach.

0
  • #8 07 Sie 2012 01:13
    bolekdzwo
    Poziom 14  

Taniej będzie podstawienie elektrolitu od lamy błyskowej. Znałem jednego fachowca, który próbował naprawiać aparaty po rozkręceniu aparatu robił zwarcie na kondesatorze, żeby go prąd nie kopał, po złożeniu lampa już nie działała bo elektrolit się nie nadawał.

0
  • #9 31 Sie 2012 00:18
    cobra_bajka
    Poziom 18  

Zastanawiałem się na kupnem EOS500 + EF-S 28-90.
    Cena około 150 zł.
    Czy z niego nie można wymontować palnika do mojego Canona?

Canon 400D - Nie działa lampa błyskowa

0
  • #10 31 Sie 2012 00:57
    gajmix
    Poziom 32  

Skąd ten pomysł że palnik jest uszkodzony? Jeśli nie jest rozbity wskutek upadku lub przygniecenia aparatu to jest to akurat ostania rzecz która pada w module lampy błyskowej. To samo z kondensatorem, potrafi ulec awarii np. gdy aparat leży długo nieużywany (rok lub więcej), ale bardzo rzadko się to zdarza przy normalnym użytkowaniu. Nie zamieściłeś podstawowej informacji, aparat w ogóle widzi lampę po jej podniesieniu? Tzn czy jest uruchamiany automatycznie czas 1/60sek (lub więcej).

0
  • #11 31 Sie 2012 10:59
    cobra_bajka
    Poziom 18  

gajmix napisał:
    Skąd ten pomysł że palnik jest uszkodzony?
    Bo to wydawało mi się najprostszą rzeczą do wymiany. :)

gajmix napisał:
    To samo z kondensatorem, potrafi ulec awarii np. gdy aparat leży długo nieużywany (rok lub więcej)
    Cały czas używany. Jak leżał, to kilka dni.

gajmix napisał:
    ...aparat w ogóle widzi lampę po jej podniesieniu? Tzn czy jest uruchamiany automatycznie czas 1/60sek...
    Tak, lampę podnosi ręcznie i automatycznie, i widzi lampę. Pokazuje czas. 1/60 :)

Czy to jest jakieś światełko w tunelu? :D

0
  • #12 31 Sie 2012 15:43
    gajmix
    Poziom 32  

Światełko w tunelu jest w tym sensie że zawęża to pole do poszukiwań usterki. Do sprawdzenia są: 3 kabelki prowadzące do palnika i reflektora lampy, złącze na samym reflektorze, a potem sprawdzić trzeba moduł zapłonowy lampy, szczególnie tranzystor wyzwalający błysk. W zasadzie amator może to zrobić, trzeba rozebrać aparat, rozładować kondensator lampy i posprawdzać te elementy miernikiem z sygnalizacją dźwiękową. Jeśli poszukiwania nie dadzą rezultatu to niestety padło sterowanie lampą z poziomu płyty głównej, a to jest już wyższa szkoła jazdy.

0
  • #13 31 Sie 2012 16:49
    cobra_bajka
    Poziom 18  

To są rzeczy, które jestem w stanie zrobić. :)
    Tylko to rozładowanie lampy? Jak, czym?

0
  • #14 31 Sie 2012 18:48
    gajmix
    Poziom 32  

cobra_bajka napisał:
    To są rzeczy, które jestem w stanie zrobić. :)
    Tylko to rozładowanie lampy? Jak, czym?

W warunkach amatorskich, jak nie ma czegoś ciekawszego pod ręką to zwykła żarówka na kabelku wystarczy

0
  • #15 31 Sie 2012 20:08
    cobra_bajka
    Poziom 18  

A znasz parametry żarówki?
    Samochodowy reflektor, czy raczej domowa bańka 230V/100W?

0
  • Pomocny post
    #16 31 Sie 2012 20:41
    gajmix
    Poziom 32  

cobra_bajka napisał:
    A znasz parametry żarówki?
    Samochodowy reflektor, czy raczej domowa bańka 230V/100W?

230V/25W wystarczy,do tego oprawka i kabel z odizolowanymi końcówkami. Mam nadzieję że jasne jest że przy dotykaniu końcówkami do wyprowadzeń kondensatora należy trzymać za izolację.

0
  • #17 20 Maj 2013 17:39
    cobra_bajka
    Poziom 18  

Dałem sobie spokój z serwisem i innymi próbami naprawy tej uszkodzonej lampy.
    Kupiłem lampę zewnętrzną, model TUMAX z e-TTL i śmiga aż miło.

0