Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084]

05 Sie 2012 13:07 2856 8
  • Poziom 15  
    Witam pojawił się problem z baterią w moim IBM X41T
    Bateria jak to zwykle bywa w takich przypadkach nagle padła, w sumie swoje lata ma to się nie dziwie jednak w Power Menager, kondycje baterii wskazuje na dobrą, bateria jest doładowana do 100%, 216 cykli ładowań, dioda baterii świeci na zielono. :?:
    Po odłączenia zasilacza komputer natychmiast się wyłącza.

Jak sądzę trzeba zabierać się za otwieranie baterii i sprawdzanie stanu ogniw. Czy będę potrzebował klecić interfejs I2C czy może bez resetu podmiana ogniwa wystarczy, a może objawy wskazują na jakieś inne uszkodzenie ?

NOM 14.4V 4.5AH
    FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084

Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084] Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084]

• Poziom 32  
    Najpewniej zablokowany został kontroler. Tak dzieje się, gdy licznik CC jest przepełniony lub ogniwa uszkodzone. No ale Power Manager pokazuje dobry stan ogniw, więc to chyba zablokowany kontroler. Pytasz o programator. Do tej baterii nie ma zwykłego programatora, typu I2C. Bateria jest produkcji Sanyo i taki też sprzęt jest potrzebny do jej resetu.
  • Poziom 15  
    Rozebrałem baterię zrobiłem zdjęcia które zmieszczę pod wieczór, w środku hybryda 4 ogniwa płaskie 4 cylindryczne, płytka oznaczona NCMK-M1X, do tego:

bq80201DBT 64T ACXTV,
    2x bq 29312PW 64K A ER21,
    2x CEA F62.

=======================
    Dodaje zdjęcia:

Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084] Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084] Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084] Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084]
    Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084] Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084]

Nigdzie w internecie nie znalazłem rozebranej to jak nie mi to może komuś się przyda :)

========================
    Obudowa klejona punktowo słaby klejem, problemy stwarzają zatrzaski umieszczone w "rynienkach" szczególnie od tylnej strony, ale wszystko nawet ładnie się otworzyło :), że po złożeniu ani znaku nie będzie, jutro pomierzę ogniwa.

Jak ktoś może coś dodać w tym temacie to proszę się nie krępować :D

• Poziom 32  
    BQ80201 to oczywiście kontroler, bq29312 - jeden sterownik dla ogniw cylindrycznych, drugi dla płaskich. Produkt Sanyo, a więc reset tylko Sanyo Tool. Ale zmierz napięcia na ogniwach, zobaczymy na jakiej podstawie Power Manager zdecydował o stanie baterii "good".
  • Poziom 15  
    Napięcia pomiędzy blaszkami ogniw:

Bateria IBM X41T Tablet PC [FRU P/N 92P1085 ; P/N 92P1084]
  • Pomocny post

Poziom 32  
    Nie jest źle, chociaż to wartości baterii nieobciążonej. Można zresetować elektronikę.
  • Poziom 15  
    Dzięki Wiesławie za odpowiedzi na moje posty. Resetowanie elektroniki z całym jej transportem gdziekolwiek graniczy z opłacalnością zakupu nowego zamiennika ze "świeżymi" ogniwami, który kosztuje około 140 zł.

Aktualnie pewnie spróbuje odłączyć ogniwa cylindryczne (w X41T jest i taki model mniejszej baterii) i sprawdzić czy elektronika je przepuści, w co wątpię :/. A później zrobię sobie z niej tylko pustą zaślepkę bo ten IBM jest tylko moim dodatkowym kompem roboczym.

• Poziom 32  
    Fakt, że teraz zamienniki są tanie. No ale w przypadku, gdy ogniwa są w dobrym stanie, warto pobawić się z baterią.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Odpisuje ponieważ prawie od roku akumulator działa prawidłowo :-), może komuś się przyda.
    Jak wspomniałem w ostatniej swojej odpowiedzi odlutowałem ogniwa cylindryczne od płytki, poczekałem około tygodnia żeby nieco się wszystko rozładowało i wyrównało (szczególnie to ostatnie ogniwo 4,24), próbowałem jeszcze podłączyć do laptopa akumulator tylko z płaskimi ogniwami, nie pamiętam z jakim skutkiem, ale chyba nie startował.

Najważniejsze że po ok tygodniu po ponownym zlutowaniu wszystkiego i poskładaniu do kupy akumulator do tej pory działa prawidłowo, w szczegóły usterki jak i naprawy już nie wnikałem.