Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dekoder dvb-t Opticum wyskakuje błąd

IgoR_KilleR 05 Aug 2012 13:58 21282 14
    IgoR_KilleR
    Level 10  
    Witam jakiś tydzień temu zakupiłem w MM Dekoder DVB-T ww firmy.
    Wszystko działało dobrze i sprawnie, aż tu nagle wczoraj włączam telewizor i dekoder i cały czas miga: "Przeciążenie! Zasilanie głowicy rozłączone". Nie dość że przeszkadza w oglądaniu bo jest na samym środku ekranu, to praktycznie nie można swobodnie przełączać kanałów bo przełącza z dużym opóźnieniem i wtedy idzie się zaplątać.

Kompletnie nie mam pomysłu o co chodzi i co można z tym zrobić, proszę o pomoc.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    User removed account  
    IgoR_KilleR
    Level 10  
    zamierzam tak właśnie zrobić, ale myślałem, że może tutaj będzie ktoś na tyle mądry, że mi podpowie co to może być. Może wystarczy jakaś prosta czynność, żeby to naprawić, tymczasem ja nawet nie rozumiem tego komunikatu, który wyświetlany jest na ekranie. MM To Media Markt, jakby co.
    LeDy
    Level 43  
    IgoR_KilleR wrote:
    ale myślałem, że może tutaj będzie ktoś na tyle mądry, że mi podpowie co to może być. Może wystarczy jakaś prosta czynność, żeby to naprawić, tymczasem ja nawet nie rozumiem tego komunikatu, który wyświetlany jest na ekranie.
    Więc pozostaje ci wyłączyć dekoder z prądu i wezwać kogoś co się zna i rozumie co mu " tuner mówi".
  • Helpful post
    telbod
    Level 31  
    Wejdź w MENU i wyłącz zasilanie anteny. Jeżeli komunikat nie zniknie tuner do serwisu.
    IgoR_KilleR
    Level 10  
    Doszedłem jakoś do tego, wyłączyłem zasilanie anteny(+5v). I błąd zniknął. Dzięki za pomoc.
    Niemniej dziwi mnie, że wyskoczyło to tak samo z siebie.
    irekr
    Moderator
    Dekodery Opticum maja taka przypadłość. Często po zawieszeniu kasują ustawienia i załączają zasilanie anteny. Czasami kasują ustawienia nawet bez zawieszania. Fergusony także czasami robią podobne numery. Potem pokazują się takie komunikaty jakie miałeś na ekranie.

Z praktyki; jeżeli kupiłeś ten dekoder niedawno, to zostaw go włączony przez jakiś tydzień. Wyłączasz tylko telewizor, dekoder zostaw włączony, najlepiej na przekazie HD. Albo padnie i będzie do wymiany, albo są spore szanse że będzie działał....
    IgoR_KilleR
    Level 10  
    Ok. Sprawdzę to, jak ma paść, to lepiej póki jest na gwarancji.
    Ogólnie kupiłem go, nie znając się zbytnio na tym sprzęcie, więc będę wdzięczny za wszelkie wskazówki dotyczące użytkowania i ogólnie rodzajów, funkcji i jakości tych urządzeń.
    irekr
    Moderator
    Nie pisałeś jaki to dokładnie model. Jest kilka typów na rynku. Dość przyzwoite urządzenie, nie mogę złego słowa powiedzieć, typowa chińszczyzna w nie najgorszym wydaniu. Bez rewelacji, ale powinieneś być zadowolony...aż nie kupisz sobie porządnej plazmy minimum 42 cale...
    IgoR_KilleR
    Level 10  
    Model dekodera to STB HD T90, a przynajmniej takie oznaczenie widnieje na panelu przednim urządzenia.

Podłączam go do Samsunga 40' LCD Już ogarnąłem, że mogę oglądać w rozdzielczości 720p_60 i tak oglądam sport, czyli teraz Olimpiądę. Natomiast do filmów przełączam na 1080i_25 Bodajże.

Przy okazji - jak poprawnie się nazywa to moje urządzenie Opticum? Jest to Dekoder czy Tuner?
    irekr
    Moderator
    Dekoder to prawidłowe określenie.

TVP1/2 HD leci w 1080i i taka rozdzielczość trzeba ustawić w dekoderze. Zresztą większość dekoderów robi to "z bomby" na złączu HDMI.
    Pamiętaj że wszelkie przeformatowanie czy przeskalowanie obrazu zawsze powoduje utratę jakości. Jeżeli obraz jest nadawany w 1080i to cały tor powinien pracować w tej rozdzielczości.
    IgoR_KilleR
    Level 10  
    Ale gdzieś wyczytałem, że na 720 uzyskam wyższą płynność obrazu i zaleca się do sportu czy innych dynamicznych sekwencji.
    irekr
    Moderator
    Nie słyszałem o tym. Ja mam 1080i i nie narzekam. Może faktycznie dekoder ma kłopoty z 1080i lub gdzieś jest problem z transferem. Pokombinuj te ustawienia, zapewne dojdziesz do określonych wniosków.
    IgoR_KilleR
    Level 10  
    Używam dekodera nadal bez większych kłopotów. Czasem tylko obraz się zatnie, albo nie ma dźwięku zaraz po włączeniu. Wtedy jednak wystarczy zrobić restart urządzenia i wszystko wraca do normy.