Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik ładowania akumulatorków

zasoby 20 Sty 2005 17:07 5488 8
  • Niektóre ładowarki nie posiadają wskaźnika ładowania akumulatorków. Chodzi o stwierdzenie, czy rzeczywiście akumulatorki są ładowane - czy nie nastąpiło jakieś rozłączenie styków oraz stwierdzenie faktu naładowania akumulatorków. Ten prosty układ należy wstawić pomiędzy ładowarkę i akumulatorki. Wykrywa on prąd ładowania. Jeżeli akumulatorki są ładowane to świeci się dioda LED. W przypadku naładowania akumulatorków LED gaśnie albo świeci się bardzo małym światłem. Dokładnej regulacji można dokonać poprzez R1. Układ może wytrzymać prąd ładowania do kilkuset miliamper. Ze względu na odkładany spadek napięcia na całym układzie może się okazać - że trzeba będzie zastosować ładowarkę o lekko zwiększonym napięciu ładowania.

Wskaźnik ładowania akumulatorków

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 785 postów o ocenie 345, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    Krzysiek007
    Poziom 20  
    Dobre to to może i jest, ale wydaje mi się, że jak będzie trochę większy prąd ładowania to może się na tym trochę ciepła wydzielić jak się mylę proszę mnie poprawić:)
    mmgryc
    Poziom 22  
    A czy można podać link do tekstu?
    maxx2
    Poziom 16  
    czy mozna zastosowac do prostownika aku. samochodowych ?
    Alpha
    Poziom 22  
    Jesli dobrze odczytuje ten schemat, to dioda bedzie swiecic zawsze gdy prad ładowania aku bedzie wiekszy od powiedzmy 5mA. Tyle diodzie wystarczy by "błyszczec" calkiem widocznym swiatlem. A te 5 mA to "łyknie" kazdy, chocby nie wiem jak naładowany akumulator, nawet przeładowany 100krotnie! Wartosc R decyduje tylko o tym, kiedy zostanie otwarty tranzystor, który "przejmie" nadwyżke pradu na siebie.Dlatego uwazam, ze powyzszy układ mozna zastosowac tylko do akumulatorow o malych pojemnosciach, ktorych prad po naladowaniu spada ponizej 2-3 mA. Czy ktos potwierdzi moje mysli?
    matys71
    Poziom 14  
    nie wiem czy mam racje, ale na razie nie moge nigdzie w necie znalezc takiego tranzystora jak BD 124.. w sklepie tez pytalem.. nie slyszeli o takim :/
    Elektrooonik
    Poziom 29  
    matys71 napisał:
    nie wiem czy mam racje, ale na razie nie moge nigdzie w necie znalezc takiego tranzystora jak BD 124.. w sklepie tez pytalem.. nie slyszeli o takim :/
    To wstaw inny NPN o podobnych parametrach...nie mam pod reka katalogu w tej chwili ale sadze ze BD135, BD137 lub BD139 powinny byc dobre