Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik ładowania akumulatorków

zasoby 20 Sty 2005 17:07 5230 8
  • Niektóre ładowarki nie posiadają wskaźnika ładowania akumulatorków. Chodzi o stwierdzenie, czy rzeczywiście akumulatorki są ładowane - czy nie nastąpiło jakieś rozłączenie styków oraz stwierdzenie faktu naładowania akumulatorków. Ten prosty układ należy wstawić pomiędzy ładowarkę i akumulatorki. Wykrywa on prąd ładowania. Jeżeli akumulatorki są ładowane to świeci się dioda LED. W przypadku naładowania akumulatorków LED gaśnie albo świeci się bardzo małym światłem. Dokładnej regulacji można dokonać poprzez R1. Układ może wytrzymać prąd ładowania do kilkuset miliamper. Ze względu na odkładany spadek napięcia na całym układzie może się okazać - że trzeba będzie zastosować ładowarkę o lekko zwiększonym napięciu ładowania.

Wskaźnik ładowania akumulatorków

Fajne! Ranking DIY
  • #3 24 Sty 2005 13:00
    mmgryc
    Poziom 22  

A czy można podać link do tekstu?

• #5 27 Sty 2005 10:09
    maxx2
    Poziom 16  

czy mozna zastosowac do prostownika aku. samochodowych ?

• #6 27 Sty 2005 12:45
    Alpha
    Poziom 19  

Jesli dobrze odczytuje ten schemat, to dioda bedzie swiecic zawsze gdy prad ładowania aku bedzie wiekszy od powiedzmy 5mA. Tyle diodzie wystarczy by "błyszczec" calkiem widocznym swiatlem. A te 5 mA to "łyknie" kazdy, chocby nie wiem jak naładowany akumulator, nawet przeładowany 100krotnie! Wartosc R decyduje tylko o tym, kiedy zostanie otwarty tranzystor, który "przejmie" nadwyżke pradu na siebie.Dlatego uwazam, ze powyzszy układ mozna zastosowac tylko do akumulatorow o malych pojemnosciach, ktorych prad po naladowaniu spada ponizej 2-3 mA. Czy ktos potwierdzi moje mysli?

• #7 28 Sty 2005 15:42
    matys71
    Poziom 14  

nie wiem czy mam racje, ale na razie nie moge nigdzie w necie znalezc takiego tranzystora jak BD 124.. w sklepie tez pytalem.. nie slyszeli o takim :/

• #8 28 Sty 2005 17:19
    Elektrooonik
    Poziom 29  

matys71 napisał:
    nie wiem czy mam racje, ale na razie nie moge nigdzie w necie znalezc takiego tranzystora jak BD 124.. w sklepie tez pytalem.. nie slyszeli o takim :/
    To wstaw inny NPN o podobnych parametrach...nie mam pod reka katalogu w tej chwili ale sadze ze BD135, BD137 lub BD139 powinny byc dobre