Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F5Z - Nie włącza się, swiecą tylko diody

05 Sie 2012 15:24 2305 4
  • Poziom 8  
    Witam. Mam problem z laptopem, który już od dłuższego czasu nie włącza się.
    Jakieś 3 tygodnie temu zostawiłem go na noc w trybie hibernacji. Następnego dnia rano już nie działał. Gdy próbuje się go uruchomić świecą tylko diody, a po około 1-2 minutach zaczyna się kręcić wiatraczek. Był oddawany do serwisu, wtedy też serwisant naprawił go na poczekaniu w 20 minut. Z tego co wiem poprawił luty przy chipsecie od karty graficznej (zintegrowany Radeon HD3200). Niestety po pierwszym uruchomieniu po 30 sekundach od wejścia do Windowsa ekran robił się czarny i problem powracał - znów świeciły tylko diody i słychać było wiatraczek. Oddałem go ponownie do serwisanta lecz niestety po tygodniu powiedział, że się poddaje i nie ma pojęcia co się dzieje. Domyślam się, że problem tkwi w całym chipsecie a nie tylko w lutach.

Czy istnieje możliwość wymiany samego chipsetu zintegrowanej karty graficznej? Jeśli tak to gdzie mogę się za nim rozglądać? Proszę o porady co z tym fantem mogę zrobić.
    Pozdrawiam i dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam!
    W 20 minut to ten serwisant co najwyżej podgrzał rdzeń chipsetu i na chwilę układ się podniósł. Trwałym usunięciem usterki jest tylko wymiana chipsetu na nowy. Inne zabiegi to tylko przedłużenie agonii laptopa. Koszt wymiany chipsetu powinien sie zmieścić w 400 do 500zł zależnie od długości gwarancji na usługę.
  • Poziom 13  
    Jest możliwość przelutowania GPU, ale bez stacji na podczerwień nie wymienisz tego układu.
    Koszt naprawy może wynieś do ~400zł do 600zł w zależności od ceny układu oraz serwisu.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za pomoc. Niestety wychodzi na to, że póki co będę musiał odłożyć naprawę na przyszłość bo to trochę ponad moje koszta.

Jeszcze takie jedno małe pytanie, jeśli zdecyduję się prędzej czy później na naprawę, to gdzie można by zakupić taki chipset?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zakup chipu nic Ci nie da, bo sam tego nie zrobisz, a serwis który zajmuje się wymianą chipów ma własne dojścia do nowych, a na te przyniesione przez klienta nie udziela gwarancji, wiec zakup we własnym zakresie mija się z celem.