Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjne wykrycie krawędzi - jaki czujnik zastosować

05 Sie 2012 16:09 1513 7
 • Poziom 12  
  Szukam odpowiedniego czujnika który wykryje krawędź pojemnika który przesuwa się na transporterze. Rysunek poniżej pomorze zrozumieć sytuacje Precyzyjne wykrycie krawędzi - jaki czujnik zastosować

  Krawędź którą trzeba wykryć oznaczyłem kolorem czerwonym, transporter złożony z takich miseczek porusza się z prędkością 40 m/min, miseczki zamocowane są na stalowym łańcuchu ( na rysunku kolor żółty) każda miseczka zamontowana w środkowej cześć na trzpieniu (zaznaczony kolorem granatowym). Myślałem nad indukcyjnym czujnikiem zbliżeniowym ale łańcuch może popsuć plany. Zapominałem dodać miseczki są z tworzywa sztucznego. Pewnie można by zastosować barierę optyczna ale wtedy na każdej krawędzi musiałbym zamontować jakiś element zamykający barierę a nie chciałbym tego robić bo miseczek jest 300. I największy problem niema dwóch takich samych miseczek jeżeli chodzi o długość czy wysokość tolerancja wynosi nawet 5 mm. Proszę o pomoc w rozwiązaniu bolączki
 • Poziom 13  
  Może laser + fototranzystor/fotorezystor?
  Jeżeli miseczki są wystarczająco nieprzeźroczyste nie trzeba by nic do nic do nich dodawać.
 • Poziom 27  
  Może źródło światła (LED, laser) od dołu i czujnik światła nad miską? Najlepiej po ukosie, żeby źródło światła i czujnik były poza obrysem misek.
 • Poziom 12  
  Niestety między miskami nie występuje przerwa tak jak na rysunku jedna zachodzi na drugą. A jeżeli chodzi o dekodowanie trzech punktów nie bardzo rozumiem sposób realizacji. Pozostaje jeszcze kwestia długości impulsu najlepiej gdyby był możliwie jak najkrutszy .

  Dodano po 15 [minuty]:

  Z dekodowaniem trzech punktów to już lampka się zapaliła po dokładniej analizie off o tych czujnikach. Pytanie czy czujniki zblizeniowe reagują na folię aluminiową ? Bo święci mi pomysł przyklejenia takowej na środku każdej miseczki ponieważ łańcuch napędowy jest po obu stronach a miseczka ma szerokość około 20 cm.
 • Poziom 27  
  dioda20 napisał:
  I największy problem niema dwóch takich samych miseczek jeżeli chodzi o długość czy wysokość tolerancja wynosi nawet 5 mm.
  Zbliżeniowe się nie nadadzą.

  Folia aluminiowa to dobry pomysł. Ewentualnie biała kartka.Nie podałeś jaki kolor mają miseczki.
  Do tego czujnik refleksyjny / optyczny czujnik refleksyjny/ + czasówka.I masz po kłopocie ;)

  poz dioda
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Tymi kółkami zaznaczyłem możliwe położenia foto-bariery. Powyżej łańcucha jest mało miejsca, natomiast poniżej - można bez problemu (dużo miejsca) - detekcja krawędzi. Przy barierze (wiązka podczerwieni) nie trzeba przerabiać miseczek (zakładam, że choć trochę są nieprzeźroczyste) ...
 • Poziom 12  
  Na dzień dzisiejszy próby zostały wstrzymane ale rozwiązaniem będzie zastosowanie bariery nadajnik odbiornik pod łańcuchem tak jak proponował kolega pafciowaw po dokonaniu ostatecznych prób i osiągnięciu właściwego rezultatu opisze co i jak zrobione.