Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję taniego panelu pomieszczeniowego z komunikacją RS485

kubai 05 Aug 2012 20:47 2618 0
    kubai
    Level 14  
    Witam,

W związku z budową domu kolegi, poszukuję taniego panelu komunikującego się poprzez RS485 w standardzie Modbus RTU, ewentualnie poprzez ethernet w standardzie Modbus TCP/IP.

Wymagania, które stawiam temu panelowi to pomiar temperatury pomieszczeniowej, nastawa temperatury zadanej, przyciski do sterowania, możliwość nadrzędnego sterowania (w pomieszczeniach będą zastosowane higrostaty lub czujniki wilgotności, żeby uniknąć kondensacji).

Obecnie dobrałem z oferty Thermokonu lokalne sterowniki FCU Hailin HA8820 AFCV2 MD. Problem polega na tym, że 5 na 9 pomieszczeń ma jednocześnie ogrzewanie/chłodzenie podłogowe + fan coile. Takie rozwiązanie kosztuje mnie ok. 3200 PLN (moduł rozszerzeń do komunikacji Modbus RTU + 9 szt. paneli - liczę sam gruby sprzęt, bez przekaźników, siłowników i okablowania), tylko obarczone jest jedną wadą - dobrane sterowniki lokalne są typowym rozwiązaniem na potrzeby sterowania fancoilami i dlatego chce poprzez dodatkowe przekaźniki zrealizować sterowanie w następujący sposób:
    - 2-gi i 3-ci bieg normalne sterowanie fancoilem
    - 1-szy bieg wyłącza fancoil i włącza ogrzewanie/chłodzenie podłogowe

Dobrany sterownik jest sterownikiem modułowym z wbudowanym webserwerem. Idea systemu jest taka, żeby centralny sterownik obsłużył kotłownię (piec gazowy, pompę ciepła i solar), klimatyzację pomieszczeń i parę mniej znaczących instalacji (monitoring poziomu ścieków szambie, który zapobiegnie sytuacji przepełnienia szamba, czy podlewanie ogródka). Całość systemu zbudowana po kablu (z przyczyn oczywistych rozwiązania bezprzewodowe są mniej wiarygodne); sterownik centralny posiada wbudowany switch 2-portowy - 1 port wykorzystany do podłączenia poprzez patchcord do laptopa i stamtąd obsługa nadrzędna z poziomu wizualizacji; 2-gi port wykorzystany do podłączenia pod Access Point - nadrzędne sterowanie za pomocą tabletu, iphone`a itp. poprzez Wifi na terenie posesji + sterowanie za pomocą internetu z dowolnego komputera.

Kombinowałem już, żeby kupić chińskie tablety (dołoży się switch i wtedy komunikacja z jednostką nadrzędną poprzez TCP/IP) i wtedy dołożyć czujniki temperatury, tylko problem się pojawi taki, że takiego tableta nie można zdalnie zablokować, co można zrobić w przypadku tych sterowników Hailina - a wiadomo, że dzieci będą mieć tendencję do grzebania, naciskania i przy okazji wypinania kabli z takiego tabletu. Mało tego takie rozwiązanie wychodzi drożej, bo liczę 9*250PLN za tablet + 9*100PLN za czujniki temperatury + 2*475PLN za moduły wejść PT1000 (2x4AI, bo 3AI mam rezerwy) + 2*300 za switche Moxy , co łącznie daje kwotę 5250PLN i dodatkowo nie mam zaufania do tych chińskich tabletów.

Podsumowując stwierdziłem, że najkorzystniej by było, gdyby panel posiadał tylko pomiar temperatury, możliwość jej nastawy + jakieś przyciski, a do sterowania by się rozbudowało sterownik centralny, tylko że za bardzo nie mogę znaleźć takiego rozwiązania w cenie do 400PLN. Być może, ktoś coś takiego znalazł i jest w stanie się podzielić tą informacją. Mi jest ciężko coś znaleźć, ponieważ na codzień buduję bardzo duże systemy BMS i tam budżet na poszczególny punkt jest znacznie większy, dlatego zastowanie rozwiązań, które się stosuje na dużych obiektach jest po prostu niepotrzebne i zbyt drogie w przypadku domków jednorodzinnych.

Z góry dziękuję za pomoc.