Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję taniego panelu pomieszczeniowego z komunikacją RS485

kubai 05 Aug 2012 20:47 2831 0
Relpol
    kubai
    Level 14  
    Witam,

W związku z budową domu kolegi, poszukuję taniego panelu komunikującego się poprzez RS485 w standardzie Modbus RTU, ewentualnie poprzez ethernet w standardzie Modbus TCP/IP.

Wymagania, które stawiam temu panelowi to pomiar temperatury pomieszczeniowej, nastawa temperatury zadanej, przyciski do sterowania, możliwość nadrzędnego sterowania (w pomieszczeniach będą zastosowane higrostaty lub czujniki wilgotności, żeby uniknąć kondensacji).

Obecnie dobrałem z oferty Thermokonu lokalne sterowniki FCU Hailin HA8820 AFCV2 MD. Problem polega na tym, że 5 na 9 pomieszczeń ma jednocześnie ogrzewanie/chłodzenie podłogowe + fan coile. Takie rozwiązanie kosztuje mnie ok. 3200 PLN (moduł rozszerzeń do komunikacji Modbus RTU + 9 szt. paneli - liczę sam gruby sprzęt, bez przekaźników, siłowników i okablowania), tylko obarczone jest jedną wadą - dobrane sterowniki lokalne są typowym rozwiązaniem na potrzeby sterowania fancoilami i dlatego chce poprzez dodatkowe przekaźniki zrealizować sterowanie w następujący sposób:
    - 2-gi i 3-ci bieg normalne sterowanie fancoilem
    - 1-szy bieg wyłącza fancoil i włącza ogrzewanie/chłodzenie podłogowe

Dobrany sterownik jest sterownikiem modułowym z wbudowanym webserwerem. Idea systemu jest taka, żeby centralny sterownik obsłużył kotłownię (piec gazowy, pompę ciepła i solar), klimatyzację pomieszczeń i parę mniej znaczących instalacji (monitoring poziomu ścieków szambie, który zapobiegnie sytuacji przepełnienia szamba, czy podlewanie ogródka). Całość systemu zbudowana po kablu (z przyczyn oczywistych rozwiązania bezprzewodowe są mniej wiarygodne); sterownik centralny posiada wbudowany switch 2-portowy - 1 port wykorzystany do podłączenia poprzez patchcord do laptopa i stamtąd obsługa nadrzędna z poziomu wizualizacji; 2-gi port wykorzystany do podłączenia pod Access Point - nadrzędne sterowanie za pomocą tabletu, iphone`a itp. poprzez Wifi na terenie posesji + sterowanie za pomocą internetu z dowolnego komputera.

Kombinowałem już, żeby kupić chińskie tablety (dołoży się switch i wtedy komunikacja z jednostką nadrzędną poprzez TCP/IP) i wtedy dołożyć czujniki temperatury, tylko problem się pojawi taki, że takiego tableta nie można zdalnie zablokować, co można zrobić w przypadku tych sterowników Hailina - a wiadomo, że dzieci będą mieć tendencję do grzebania, naciskania i przy okazji wypinania kabli z takiego tabletu. Mało tego takie rozwiązanie wychodzi drożej, bo liczę 9*250PLN za tablet + 9*100PLN za czujniki temperatury + 2*475PLN za moduły wejść PT1000 (2x4AI, bo 3AI mam rezerwy) + 2*300 za switche Moxy , co łącznie daje kwotę 5250PLN i dodatkowo nie mam zaufania do tych chińskich tabletów.

Podsumowując stwierdziłem, że najkorzystniej by było, gdyby panel posiadał tylko pomiar temperatury, możliwość jej nastawy + jakieś przyciski, a do sterowania by się rozbudowało sterownik centralny, tylko że za bardzo nie mogę znaleźć takiego rozwiązania w cenie do 400PLN. Być może, ktoś coś takiego znalazł i jest w stanie się podzielić tą informacją. Mi jest ciężko coś znaleźć, ponieważ na codzień buduję bardzo duże systemy BMS i tam budżet na poszczególny punkt jest znacznie większy, dlatego zastowanie rozwiązań, które się stosuje na dużych obiektach jest po prostu niepotrzebne i zbyt drogie w przypadku domków jednorodzinnych.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol