Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki 5.1 czy miniwieża ??

macmaz 05 Sie 2012 20:50 3952 22
  • #1 05 Sie 2012 20:50
    macmaz
    Poziom 9  

Witam,

Od jakiegos czasu zastanawiam sie nad kupnej jakiegos sprzetu grającego. Wymagań nie mam duzych, lubie słuchac tak naprawde kazdego rodzaju muzyki ( oprocz klasycznej i disco polo ).

Na poczatek myslałem o tej miniwieży http://www.krugermatz.com/pl/8337-domowy-syst...uger-matz-z-cd--wejsciem-sd--usb-model-km7089

Fajny wygląd, można powiesic na ścianie, odtwarza mp3 z usb, kart pamieci itd wiec ogolnie fajna rzecz, radyjka tez czasem lubię posłuchac

ale tak sobie pomyślałem czy nie lepiej bedzie jednak kupic jakis zestawik 5.1 - zawsze to dzwiek przestrzenny, bardziej uzyteczny bo do filmów i gier sie przyda. Ale mam netbooka 12' lenovo ideapad i oczywiscie musiałbym dokupić karte dzwiekową zewnętrzną.

Wiec pojawiaja sie nowe pytania:

czy lepiej kupic takie głośniki

http://www.vobis.pl/glosniki-philips-spa2602-5-1-2-903161.html

+ jedna z poniższych kart dzwiekowych:

http://www.vobis.pl/karta-dzwiekowa-7-1-usb-i-tec-2-899050.html
    http://www.vobis.pl/karta-dzwiekowa-creative-sb-co-2-107835.html
    http://www.vobis.pl/creative-x-fi-surround-5-1-pro-2-900799.html

co myslicie o takim rozwiązaniu?? i które wg was jest lepsze ??

Chyba ze polecacie jakies inne modele kart, głośników, miniwież??

Zalezy mi na odtwarzaniu plików mp3 wiec jakies stare wieże odpadają

Chce się doradzić kogos kto "się zna" i miał potrafi mi udzielic subiektywnej odpowiedzi :)

Dzieki z góry

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Sie 2012 21:11
    mscgs24
    Poziom 21  

Wszystko zależy od kilku czynników:

1) Jesteś audiofilem?
    2) Czego będziesz słuchał?
    3) Jaka kasa do dyspozycji?
    4) Ile miejsca w pokoju?

ad.1) Jeśli jesteś audiofilem to pomińmy pkt. 2.
    Dlaczego?
    Dlatego, że jeśli chcesz słyszeć prawdziwie czysty dźwięk, to nie usłyszysz go w mp3, w konwertowanym filmie, czy z karty dźwiękowej na usb czy w ogóle z komputera nieprofesjonalnego (czyt. nie przeznaczonego do obróbki muzyki - np. studyjnie)

ad.2) Jeśli będziesz słuchał mp3, radia, jakichś tam CD-Audio z marketu za 9.99 to bierz tę mini-wieżę lub jak wolisz ten tani zestaw Philipsa i byle co na USB z dźwiękiem 5.1.
    Dlaczego?
    Dlatego, że i tak to nie będzie mieć dla Ciebie znaczenia.

ad.3) Jeśli masz do dyspozycji np. 200 PLN - to patrz pkt. 2
    Jeśli masz do dyspozycji np 500-800 PLN, to poszukaj, dobrego kina domowego (LG, Philips, SONY, JVC)
    Wtedy masz szansę, że usłyszysz w miarę dobry dźwięk, a do tego zestawu też podłączysz PC czy coś i dźwięk z gier 5.1 też Ci poleci.

ad.4) Metraź pokoju, też jest ważny, bo jesli masz pokój 2x4 m - to patrz pkt.2
    Dlaczego?
    Dlatego, że dźwieki będą się zderzać i w konsekwencji usłyszysz kakakofonię, przy średniej głośności muzyki, na cichaczu, może jeszcze ujdzie...
    Dlatego zastanów się dobrze, co chcesz uzyskać.
    Nie sugeruj się nigdy wyglądem - chyba, że nie chodzi Ci o dźwiek :)

Najprędzej polecałbym Ci właśnie zestaw kina domowego, ale to Twój wybór przyjacielu.

PS. Jak powiesz jaką kasą dysponujesz to poszukam Ci dobrego sprzętu na alledrogo :)

0
  • #3 05 Sie 2012 21:27
    macmaz
    Poziom 9  

Hej dzieki za szybkiego posta :)

Audiofilem nie jestem ale zalezy mi na dobrym dzwięku, bez "trzeszczenia" jak podkrece troche głosniej muzyke. No i zawsze mnie wkurzało ze moje stare głośniki "pierdziały" jak ktos miał zadzwonić ;)

Czego słucham?? Kurde cięzko określić... lubię wysokie dzwięki gitary eletrycznej ale i porządne niskie "walnięcie" jak w dubstep'ie wiec szukam czegos pośrodku...

Najpierw chciałem cos co fajnie wygląda i bedzie służyło tylko do muzyki niekoniecznie z mp3 ale tez z oryginalnych płyt - stad pomysł z ta wieżą, którą bym powiesił w pokoju ale z drugiej strony patrzac to zestawik 5.1 jest bardziej użyteczny bo można podłączyc tez i filmy oglądać tylko pytanie:

po 1 czy ten zestaw philipsa jest ok czy walnąc jakigos logitech x-540 za 250 zł ??

po 2 czy takie rozwiązanie z zew kartą dzwiękową ma sens

a po 3 czy wydawć 130 na tego kabelkowego creativa czy walnąc 200 na ten x-fi surround bo jakos dzwięku bedzie lepsza??

mam pokój ok 12 m2 w kształcie kwadratu

A z kasą bida 350 - 500 zł ale to max :-(

0
  • #4 06 Sie 2012 12:36
    mscgs24
    Poziom 21  

No to już trochę więcej wiem :) niż wczoraj z postu :)

Jak chodzi o głośniki - to polecam Ci Logitecha - o wiele ładniej grają niż Philips'y,
    ale i tak polecałbym Ci w tej cenie (górna granica 500 PLN) jakieś używane kino domowe (szukaj raczej Sony lub JVC bo w LG lasery lubią padać)

Jesli głośniki Ci "pierdzą" jak to sprytnie określiłeś, podczas połączenia na komórce, to możesz zastosować takie filtry (chyba się "ferrytowe" nazywają) kosztują grosze 1.5 - 2 PLN / szt. są różne średnice, zakładasz na kable i zdaje ogzamin.
    Osobiście mam własnoręcznie zestrojony i wykonany zestaw 5.1 w pokoju, na głośnikach DBS i też miałem problem z "pierdzącymi" głośnikami przy komórce :) te właśnie filtry rozwiązały problem.

Karta 5.1 USB - no cóż, nie ma najmniejszego sensu, ale jak już się upierasz, to możesz próbować oszukać słuch, coś tam może i różnicy zauważysz, w co jednak wątpię, a raczej moje uszy w to wątpią ;)
    Chociaż - Creative 5.1 x-fi surround - fajnie się spisywał zanim zrobiłem wszystko na dobrym wzmaku JVC.

Podliczając koszty:

250 - Logitech'y
    200 - 5.1 x-fi surround
    mamy już 450 PLN, a za tę kwotę możesz mieć np:

zestaw kina domowego JVC TH-S3
    lub
    Zestaw kina dom. JVC TH-U1
    lub
    Zestaw Kino Domowe SONY DAV TZ 140
    lub ew.
    Kino domowe SONY DAV-TZ135

I gwarantuję Ci, że pobije Logitecha z tym Creatiwem na łeb na szyje.

To tak z doświadczenia Ci doradzam i jako obsłuchany, ale wybór oczywiście należy do Ciebie.
    Pozdrawiam :)

0
  • #6 06 Sie 2012 22:16
    mscgs24
    Poziom 21  

Pablo1964 - zgadzam się z Tobą i tym co przeczytałem.
    Racja w 100%
    Jednak kolega pytał o sprzęt
    - miniwieża - no to co upolował to owszem ładny design, ale jakość hm ...
    - i jakiś zestaw 5.1 - no karta USB 5.1 - nie czrujmy się :) do tego tanie głośniki 5.1 ...

Więc przy jego zasobach "$" poleciłem najlepsze rozwiązanie.

0
  • #7 06 Sie 2012 22:37
    Pablo1964
    Moderator

Te kina prezentują taką samą jakość jak ta miniwieża. Ale do mp3 nie ma sensu kupować dobrego sprzętu.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #9 07 Sie 2012 02:49
    Scalak 303
    Poziom 13  

Ja zaproponuję jeszcze inne rozwiązanie, osobiście uważam że będzie to najlepszy pomysł na sprzęt za 5 stówek. Jeśli ma być tanio, to będą pewne kompromisy.

Masz laptopa, w nim pewnie niezbyt wysokich lotów dźwiękówkę dwukanałową. Podobnie jak ja, nie wiem jaką ty masz w swoim, ja mam Realteka. Nie powala on jakością i tani odtwarzacz CD go "gniecie", ale na początek się nada. Do czego zmierzam. Laptop byłby twoim źródłem dźwięku, możesz słuchać mp3, oryginalnych płyt i radia też. Od źródła dźwięku w najmniejszym stopniu zależy brzmienie całości, a z czasem, jak zaoszczędzisz trochę kasy, kupisz odtwarzacz CD albo DVD i tuner.

Proponuję Ci, abyś kupił wzmacniacz stereo i kolumny. Teraz allegro ma jakąś przerwę techniczną, więc linki wkleję jutro.

Od siebie polecam kolumny Tonsil Space'86 na oryginalnych głośnikach (dużo jest kolumn regenerowanych na nieodpowiednich podzespołach). One grają... specyficznie (czyt. podobają się początkującym). Wysoki bas jest podbity i trochę dudnią, choć jak do swoich wpakowałem dużo wytłumienia to się uspokoiły i z odpowiednim wzmacniaczem i ustawieniem (o tym dalej) można z nich wycisnąć niski bas. Obudowa zamknięta daje im dość dużą wytrzymałość mocową i dobry impuls (czyt. "walnięcie"), jednak musi być szczelna. Do kupienia za 200-250zł.

Odpowiedni wzmacniacz. U mnie Space'86 grają pod Yamahą A520 i taki właśnie wzmacniacz polecam. Nie będę się rozpisywał o nim, dość opinii znajdziesz w sieci. Mam go 1,5 roku i jeszcze mi się nie znudził. Swój kupiłem za 250zł. Możesz też poszukać modelu A500. W środku mają to samo, różni je wygląd, przycisk "mutting" A500 w miejscu "tone defeat" A520 i rodzaj terminali głośnikowych (A500 zaciski, A520 śruby).

Ustawienie kolumn. Muszą koniecznie stać na podłodze i najlepiej z dala od rogów pokoju. Ustawiasz je tak, żebyś w miejscu odsłuchu uzyskał najlepszą możliwą barwę dźwięku i jak Ci zależy to też stereofonię. I tu trzeba kompromisu, bo u mnie najlepsza barwa jest jak stoją na podłodze a stereofonia jak stoją na taboretach. Najlepiej ustawić kolumny na planie trójkąta równoramiennego, gdzie wierzchołki przy podstawie to kolumny a wierzchołek naprzeciw podstawy to słuchacz.

Kable do kolumn i kabel sygnałowy to kwestia kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (zależy jakie długie chcesz kable).

Napiszę jeszcze, że bardzo się zawiodłem niegdyś na wzmacniaczu marki Technics SUV500. Zwykła Tosca jest od niego lepsza a "w papierach" odwrotnie.

Tyle ode mnie. Napisałem to w oparciu o własne odczucia i doświadczenia.

0
  • #11 07 Sie 2012 14:09
    Scalak 303
    Poziom 13  

Niestety, kolumny które znalazłeś nie są zregenerowane na oryginalnych podzespołach. Dlaczego zwracam na to uwagę? Bo jeśli np. masa membrany jest inna, to zmieniają się parametry t/s głośnika. Ciężko przewidzieć, jak taki głośnik zagra.

Dobrze grają też ZgC40-8-580 oraz ZgC40-8-581. Space'86 w tej chwili nie ma wartych polecenia na Allegro. Jak znajdziesz w tej cenie Alton 70 albo Mildton 70 to też będziesz zadowolony.

http://allegro.pl/tonsil-zgc-40-8-581-i2544481917.html błąd w tytule, to są 580. Też regenerowane na nie do końca oryginalnych membranach, ale mają piankowe zawieszenia i przez to bliżej im do oryginałów niż tym z Twojego linku.

http://allegro.pl/yamaha-a-420-solidne-japonskie-stereo-290-w-i2538250231.html Ten wzmacniacz, choć niższy model w stosunku do A520, jest podobny wewnątrz i choć ma mniejszą moc to nadal pozostaje wystarczająco duży jej zapas, aby wysterować kolumny proponowane przeze mnie (a nawet większe).

A jakość dźwięku? Popatrz na tą wieże do wieszania na ścianie albo na kino domowe ze śmiesznie małymi kolumienkami, potem na normalny sprzęt i sam sobie odpowiedz... :)

0
  • #12 07 Sie 2012 17:22
    macmaz
    Poziom 9  

Jeszcze raz dzięki za cenne rady :)

Zestaw 5.1 czy to kino domowe czy sam zestaw do komputera odpadają bo i tak dźwięk w większości mp3 jest w stereo wiec to mija się z celem...

Teraz tylko sam muszę sobie odpowiedzieć na pytanie czy postawić na design z jakością dźwięku która mi wystarczy czy na używany zestaw kolumny + wzmacniacz i cieszyć się lepszą jakością dźwięku :)

Będę miał możliwość przetestować zestaw

http://www.housemix.pl/product.php?id_product=59

i wtedy pewnie zdecyduje :)

0
  • #13 07 Sie 2012 18:17
    Scalak 303
    Poziom 13  

Jeśli mam być szczery, to zestaw z Twojego linku jest wyrzucaniem kasy w błoto. Wolałbym dać pieniądze biednym niż kupić to... coś. Od tego urządzenia lepszy będzie jakikolwiek zestaw głośników 2.1 lub 5.1, choćby dlatego że wtedy będzie bas.

Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie. Ty będziesz codziennie używał sprzęt, patrzył na niego i Ty decydujesz jak wydasz pieniądze. Dla mnie najlepszy design mają tradycyjne zestawy z kolumnami a nie "wszystko w jednym".

Z tego co widzę po Twoich postach, dźwięk zrzucasz na dalszy plan. Więc pomińmy dywagacje na temat dźwięku, dlatego że każdy normalny sprzęt będzie lepszy niż ta wieża. Jeśli potrzebujesz funkcjonalności, możesz poszukać jakiegoś amplitunera z pilotem, np. ten Onkyo http://allegro.pl/onkyo-tx-7920-amplituner-stereo-z-pilotem-gwarancj-i2518649827.html

Teraz dlaczego uparcie proponuję Ci klasyczny zestaw z kolumnami? Dlatego, że taki sprzęt ma ogromne możliwości późniejszej rozbudowy, podłączysz doń sygnał audio z każdego źródła, pociągnie on większość domowych kolumn no i ma jakość dźwięku na poziomie. Gwarantuję Ci, że jak kupisz raz tego typu sprzęt, już nigdy nie będziesz chciał głośników komputerowych albo zestawów "wszystkomających".

0
  • #14 07 Sie 2012 18:58
    macmaz
    Poziom 9  

Nie zrzucam dźwięku na dalszy plan bo nie kupiłbym wieży która będzie pierdzieć przy większym podkręceniu głośności choćbym nie wiem jak z******e nie wyglądała...

Problem z kolumnami i wzmacniaczem polega na tym, że z moją zasobnością portfela mogę sobie pozwolić tylko na używany sprzęt sprzed 10 lat, po rebuldingu z gwarancją 3 albo 6 miesięczną lub bez, a skąd będe miał pewność że za 3 miesiące i 1 dzień mi coś w nich nie strzeli... Rozumiem że taki sprzęt jest na lata, o świetnych parametrach i na pewno da mi więcej satysfakcji ze słuchania muzy niż taka wieża... ale tylko przez 3 miesiące ;) Dlatego rozważam kupno czegoś gorszej klasy, spełniające moje "oczekiwania" słuchowe i mające dłuższą gwarancje niż studenckie wakacje

Doceniam twoje doświadczenie i wiedzę, nie neguje tego co napisałeś a nawet się z tym zgadzam. Ale muszę brać pod uwagę też inne aspekty niż tylko kasa + jakość dźwięku

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0
  • #15 07 Sie 2012 19:28
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 07 Sie 2012 20:08
    macmaz
    Poziom 9  

Zgadzam się z tobą co do tego, że teraz sprzęt robi się aby działał przez okres gwarancji po czym magicznie coś się przepala i nic się z tym nie da zrobić :-) Z drugiej strony ja mam chyba trochę inne podejście... Za 2 lata będzie nowy sprzęt, może jakieś nowe, lepsze technologie, systemy i może wygram w totka i sobie sprawie Harman Kardon za 20 tyś a jak nie to może będę miał lepszą pracę i uzbieram na już lepszy zestaw kolumn za parę tyś :) W dzisiejszych czasach segment rynku konsumenckiego zmienia się w zastraszającym tempie. Coraz trudniej o dobrą pracę fakt - ale kto wie gdzie będę pracował i ile zarabiał za 2 lata :) Teraz chcę kupić sprzęt który najpierw przetestuje jak działa, posłucham różnych utworów, w różnej głośności, zobaczę jak działa radio itd i później zdecyduje się na zakup śpiąc spokojnie, że przez 2 lata jakby co wymienią mi na nowy. Nie wydam 500 zł na coś co ładnie wygląda na zdjęciu. Zwłaszcza jak sam zauważyłeś coraz trudniej dostać dobrej jakości sprzęt sprzed 10 lat a ja osobiście jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę inaczej nie pytałbym się was, mądrzejszych, o zdanie:-) I jak już powiedziałem nie wykluczam kupna 10-letniej wzmacniacza i kolumn - jak się zdecyduje to poproszę was o opinie ju z konkretnymi linkami ;-) Ale to już chyba w innym temacie

0
  • #19 08 Sie 2012 21:39
    macmaz
    Poziom 9  

A teraz pytanie laika... jak do tego podłączyć kompa?? :)

0
  • #20 08 Sie 2012 21:42
    Pablo1964
    Moderator

Kablem minijack -> DIN. Bez problemu.

0
  • #21 09 Sie 2012 22:38
    macmaz
    Poziom 9  

Czy warto wziąść te kolumny

http://allegro.pl/tonsil-zgc-40-8-580-i2542507328.html

I wtedy dobrac jakis wzmacniacz ale max do 150 zł??

Budżet mi sie niestety lekko ukruszył dlatego szukam jakiegos zestawu do 300 max :/ Ale jak nic nie znajde to sie wstrzymam jesli uważacie że nie warto :)

0
  • #22 09 Sie 2012 22:45
    Pablo1964
    Moderator

Sądzę, że te kolumny są warte zastanowienia.

0