Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pasywnych subwooferÓW do współczesnego amplitunera.

05 Sie 2012 22:02 5173 3
  • Poziom 2  
    Witam,

posiadam 17 lat temu kupione kolumny dwudrożne widocznymi na pierwszym zdjęciu.

A tutaj lepiej widać frontowe głośniki (na bokach widać zamontowane siatki, za którymi kryją się subwoofery):

Jednak w zestawie jest również 17 letni oryginalny wzmacniacz i czas najwyższy zmodernizować ten sprzęt zmieniając tylko amplituner na jakiegoś Denon'a z HDMI, USB i innymi tego typu dupelerami :). Problem w tym, że w dwóch frontowych kolumnach są wbudowane po jednym pasywnym subwooferze, które mają wejście na wzmocnienie przeznaczone osobne dla subwooferów i osobne wejście na średnio i wysokotonowce (tak jak na głośniki dwudrożne przystało) z oryginalnego wzmacniacza, rzecz jasna. W obecnych amplitunerach jest przewidziane tylko wzmocnienie dla sześciu/siedmiu głośników: frontowych, surround (,tylne surround) i center, a na subwoofer jest tylko przekazanie sygnału przez RCA do aktywnego subwoofera. I teraz znalazłem te kilka opcji, otóż można:

- podłączyć obydwa subwoofery do zamieszczonych w tych samych kolumnach głośników średniotonowych, naturalnie przepuszczając sygnał przez odpowiedni filtr odcinający wysokie i średnie tony dla subwoofera. Zauważyłem, że, o ile się nie mylę, tak jest robione w nowych kolumnach standardowo, np. takich:

Jest to chyba też najtańsza opcja.

- dokupić dodatkowy wzmacniasz przeznaczony tylko na subwoofery, nie zmieniając nic w połączeniu kolumn (jedank staram się wydatki co do tego maksymalnie ograniczyć)

- wykluczyć oryginalne subwoofery i kupić jakiś nowy aktywny subwoofer i właściwie podłączyć pod te RCA

Jaka jest według was najlepsza opcja? Może macie jakiś lepszy pomysł?
    Zależy mi jednak na zachowaniu oryginalnego zestawienia głośników ze względu na całkiem przyzwoite brzmienie i estetykę, jak na tak stary sprzęt!

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi na ten temat,
    pitbull8443.
  • Poziom 25  
    Pierwsza opcja jest dobra ale poza jednym mankamentem głośników basowych nie podłącza się pod średnio tonowe. Możesz podczepić je pod terminal głośnikowy od wysokich i średnich tonów poprzez cewkę o odpowiedniej indukcyjności i po kłopocie.
  • Poziom 32  
    Inne rozwiązanie, kupić nowy amplituner wyposażony w Bi-amping np. ONKYO TX-NR609.
  • Poziom 2  
    Okej, czyli w moim wypadku zmostkuje równolegle, tak jak na zdjęciu, kanał o numerze 31 z 41 i 32 z 42 a po drodze zamieszczę jakiś filtr, przepuszczający jedynie niskie pasma.

(na zdjęciu widać jeszcze trzecie wyjście: jest to wyjście równoległe do drugiego subwoofera, które tutaj po prostu ignoruję, ponieważ producent przewidział basy w mono.)

Iż jestem amatorem w dziedzinie elektroniki, nasuwają się pytania:

1. Jaki filtr musi to być? Twierdzę, że przyda się do tego potencjometr ograniczający odpowiednie pasmo (cut off frequency lub coś w ten deseń), żeby dostosować brzmienie głośnika do reszty?

2. Następnie zakładam, że wzmacniacz uniesie taki sposób podłączenia głośników. Jeszcze się nie zastanawiałem nad wyborem amplitunera, ale strzelając wydaję mi się, że DENON AVR-2313 da sobie radę mając 135 Watt na kanał, szczególnie, że się akurat tak składa, że głośniki mają po 6 Ohm.

Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

@Lukson - Tak się składa, że amplituner, który przypadkowo wybrałem, też obsługuje bi-amping. Nawet o tym nie wiedziałem. Ale z tego co wyczytałem, to taki amplituner można odpowiednio skonfigurować, np. żeby dane wyjście było przeznaczone tylko na wzmocnienie niskich tonów?

Skoro już przemyślałem pierwszy sposób: Czy moja teoria co do tego sposobu jest prawidłowa ?